Presents

1947 Gibson City Directory
Ford County, IL
Transcribed by Gail Hahn Hutchcraft

The actual directory is undated, but American Legion records help to date it as 1947.




HISTORY OF GIBSON CITY, IL

Jonathan B. Lott, Civil War veteran, in 1869, purchased the town site of Gibson City from Jesse B. Whitehead of Chicago, and in February, 1870, the land was surveyed for a mile square. Lott built his home here, and Gibson City had its inception.

Because the original town was plated and laid out by Lott, it was named after his widow, Margaret A. Gibson, whom he married in 1867. In making application for a post office of the same name, that department added the word "city" to the original name because of the similarity with Gilson, Il.

The first store was operated by Wilson Brothers, but soon such men as J.H. Ring, J.H. Collier, and T.D. Spalding joined in the ranks of business men. However, the first commercial business done in town was a grain elevator owned by William Moyer, one of the city's first inhabitants. He started his business in 1870 and soon reached the distinction of being the wealthiest man in town.

C.H. Yoemans was the city's first lawyer; Dr. Anderson, the first physician; J.E. Cruzen the first postmaster; and M.T. Burwell the first banker. The first paper published in Gibson City was the Enterprise, by N.E. Stevens, in 1872, and after going though several hands, the paper finally came to the Lowry family. Methodists built the first church in town and were followed by the Cumberland Presbyterians, United Brethren and Catholics,

The village was incorporated in 1872, with T.D. Spalding, J.H. Collier, S.J. LeFevre, Bruce McCormick, and W.T. Kerr as trustees. A little later Spalding served as the city's first mayor. A few years later, in 1874, there was erected the finest school building in the county with a capacity of 300 students. Another school building with a capacity of 100 was erected eight years later. Both of these buildings were destroyed by fire in 1912 and the present grade school and the Drummer Twp High School were erected the same year.

On January 29, 1883, the town was visited by a fire which swept away in the course of a few hours about $50,000 worth of property. It was here the enterprising spirit of the citizens showed itself, for in less than a month after the fire, workmen were busy preparing the erected 12 new brick stores and other improvements at a cost of nearly $80,000. It was at this time that M.R. Burwell's opera hall was erected which was made famous at that time because the entire building - hall, stage, and footlights - was lighted by gas.

The city's waterworks was dedicated in 1895, the city's 25th anniversary, and the first pump had a capacity of 1,500,000 gallons every 24 hours.

The first railroad through Gibson City was the Gilman, Clinton, and Springfield, now operated by the Illinois Central which was built in 1871, and was followed the same year by the Lake Erie and Western. No regular trains were run until the following spring. The Chicago and Paducah, now the Wabash, was built through Gibson City in 1874.

It was in this year that the Swedish delegation of settlers began to arrive in Gibson City. An agreement was made with the Illinois Central Railroad that these new arrivals should settle on the land that the railroad company had for sale in consideration of which the company would give the Swedish Augustana College at Paxton, a commission of one dollar per acre on every acre sold to the Swedish settlers.

The first town meeting was held in Guthrie Hall, then in Union Hall, moved after that to Burwell's opera house, and finally, in 1906, the city hall was built. Just a few years after the erection of the city hall, the William Moyer library was erected. The building was begun in 1911 and completed in 1912 and was made possible by a donation of $14,000 by William Moyer.

Bruce McCormick, the first happy bridegroom of Gibson City, married Miss Hattie Gibson in 1872. The first child born here was Maude Lott, daughter of J.R. and Ollie, born in 1873. Fred Spalding, the first boy born in Gibson, was later killed in an explosion at the canning factory. The first school in town was taught by Miss Caroline Williams. Mr. C.H. Yeomans was the first lawyer; Dr. Anderson was the first physician; J.E. Cruzen was the first postmaster; M.T. Burwell was the first banker; and J.H. Collier and Austin Crabbs were among the first prominent business men.

Corn and oats in the early days of Gibson sold for 15 cents per bushel, with eggs at 3 cents per dozen. The first store was run by Wilson Bros. Their stock was small and settlers rode on horseback or walked to Paxton and Saybrook for supplies. The first paper published in Gibson was the Gibson Enterprise, published by N.E. Stevens in the spring of 1872. In the fall of 1873 the paper was purchased by Walter Hoge who changed the name to the Gibson Courier. In 1875 Mr. E. Lowry became the owner and editor, selling in 1884 to M.F. Cunningham and John C. Malloy. In 1897 he repurchased it and it was later published by his sons. The paper is now published by John Woolley.

In 1885 the first iron foundry was started by E.H. Harry. In the same year a group of men started a canning factory here. A tile factory began operation by Andrew Jordan on his farm just southeast of town. In 1890 a novelty factory was started by Mr. Spalding and Mr. J. Phillips. In 1900 Mr. George Wood started a washing machine factory which later became a broom factory. In 1901 a shoe factory was located here.

[From the City Directory (undated, but date is established by the American Legion Records as 1947.]

Mayor: Robert J. Knapp
City Clerk: Edward P. Bergsstrom
Treasurer: Astrid M. Johnson

Aldermen:
Ward 1: Edwin Bonnen, Lonnie Fawver
Ward II. Walter Swanson, Claude Nelson
Ward III: Verner Frykman, Elmer Swanstrom

Superintendent Public Property: Charles Whallon
Ass't Superintendent: Rolla Sawyer
Park Superintendent: William Ritter
Park Custodian: Mrs.A.E. Huff
Chief Police: John Newby
Assistant Chief Police: James Day
Police Magistrate: L.E. Speers
Justice of Peace: L.R. Wilson, L. FitzHenry


Chamber of Commerce
President: John Woolley
1st Vice President: Howard Courter
2nd Vice President: Chas. Carnahan
3rd Vice President: Warren Brown
Secretary: Geo. Nix
Directors: Lyle Edel, Chas. Huxel, J. Schmidt, Joe Kollross, T.C. Orr, L.R. Wilson

Gibson City Lions Club
President: O.W. Pierce
1st Vice President: Chas. Carnahan
2nd Vice President: John Greyer
Secretary: Clifford Orr
Treasurer: T.J. Auterman
Tail Twister: Delmar Merritt
Lion Tamer: Guy Haupt
Directors: T.J. Auterman, T.L. Orr, Russell Johnson, E.E. Kline, David Player
Pianist: Bruce DeLong


Senior Women's Club
President: Mrs. John Noble
Vice President: Mrs. Frank Hunt, Jr.
Secretary: Mrs. William Craig
Treasurer: Mrs. S.E. Carlson


Junior Woman's Club
President: Flora Armstrong
Vice President: Verlyn Zehr
Secretary: Marjorie Nagle
Treasurer: Gladys Bitters
Program Leader: Eleanor Gilmore
Parliamentarian: Ruth Ogles
Senior Advisors: Astrid Johnson, Helen Francis


Gibson City Garden Club
President: Mrs. Edna L. Gragg
Vice President: Mrs. J.N. Moody
Secretary: Mrs. Florence Rhodes
Treasurer: Mrs. Lulu Phares

Ameican Legion Auxilary Lee Lowery Unit 568
President: Ruth Branson
First Vice President: Margaret Middleton
Second Vice President: Ida Edel
Secretary: Agnes Farnsworth
Treasurer: Chloe Barnhart
Chaplain: Emma Burge
Sergeant at Arms: Carman Karr
Historian: Verna Rasmussen

Lillian Rebekah Lodge No 146
Noble Grand: Lena Johnson
Vice Grand: Lillus Myers
Rec. Secretary: Lucille McMurry
Treasurer: Lizzie Buesing
Trustees: Lulu Phares, Martina Finis, Merida Poplett, Mae Brading, Edna Gragg


Gibson Lodge No 542, I O O F
Noble Grand: John M. Nelson
Vice Grand: Phillip Myers
R. Secretary: J.M. Nelson
Treasurer: Richard Finis
Trustees: John M. Nelson, Philip Myers, Roy Shull, Rev. Luedde, Reiner Reiners

American Legion
Commander: A.C. Reynolds
Vice Commander: Owen Crowe
Past Commander: Robert Goodell
Chaplain: Rev. R. Luedde
Adjutant: Lynn Ogg
Treasurer: Wallie Lamb

Modern Woodman
Consul: L. Fitzhenry
Advisor: Richard Finis
Banker: Milo F. Yoder
Secretary: A.C. Wachs
Escort: W. Donoho
Watchman: E. Riblet
Sentry: Harold Rhodes
Trustees: Lee Ayresman, James Rhodes, Maple Remley

Royal Neighbors
Oracle: Mrs. Stella Beigel
Vice Oracle: Ethel Parrett
Past Oracle: Mrs. Helen Vermilyea
Chancelor: Hattie Donoho
Inner Sentinel: Illene Birkler
Outer Sentinel: Margaret Newby
Marshal: Viola Frederking
Assistant Marshal: Ann Troyer
Flag Bearer: Letitia Starner
Managers: Emma Riblet, Nora Chippendale, Iris Potts

Masonic Lodge
W.M.: Claude Nelson
Sr. W.: Robert Knapp
Jr. W.: Fred Kingren
Jr. Deacon: Guy Climpson
Sr. Deacon: George Mattox
Secretary: Kenneth Kemple
Treasurer: Roy Wilson
Marshall: W.S. Middleton
Tyler: Walter Swanson

Order of Eastern Star
Worthy Matron: Madge Day
Worthy Patron: Roe James
Assistant Matron: Helen Day
Assistant Patron: William Day
Conductress: Thelma Colwell
Associate Conductress: Doris Tjardes
Secretary: Marie Whallon
Treasurer: Nettie Gill
Chaplain: Etta Taylor
Marshall: Zona Tharp
Organizer: Esther Wachs
Ada Bernadine Anderson
Ruth Genever Carlson
Esther Blanche McGrew
Martha Helen Royal
Electa Myrtle Steele
Warder: Blanche Hollen
Sentinal: Sherwood Carlson
Soloist: Alta Ricketts


DRUMMER TWP HIGH SCHOOL INSTRUCTORS
John E. Greyer, Supt.
Verna Mae Thomassen
Mary K. Edwards
Earl H. Sprau
Walter J. Bartz
Melvin Gruensfelder
Camilla Kinsella
H.V. Rowe
Eileene Daehler
Carolyn R. Kuerth
Laurada Land
Paul Stout
W.R. Craig
Wm. D. Morton
Verna Spry, Secretary

GIBSON CITY COMMUNITY CONSOLIDATED SCHOOL DISTRICT 207
Warren McCarten, Principal
Ruth McDonnell
Mrs. Evelyn Hoover
Eva Fitzpatrick
Thelma Hollen
Mrs. Leona Johnson
Mrs. Margaret Perry
Freda Garber
Mrs. Lucille Rowe
Mrs. Betty Salyards
Ethel Miller
Frances Wallace


Gibson City Directory
Name
Wife's name
No. of children of age
Address
Phone (excluded)
Name of children at home

[A]

Acree, Roy ( Margaret) , 3, 633 W. 9th
Acree, Virginia, 1, 603 N. Church
Adams, Frances (Bernadine) 4, 185 S. Wood St. Cottage 2
Allen, Homer, (Alice) 5, 419 E. 8th
Allwein, Tom H. (Caroline) 4, 1003 N. Church
Anderson, Anna Mrs., 1, 521 N. Lott
Anderson, Bessie B., 4, Bernice, 411 W. 10th
Anderson, Harl (Grace), 2, 518 N. Melvin
Anderson, Clarence, 1, 214 S. State St.
Anderson, John V. (Nannie E.) 2, 609 N. Church
Anderson, Mary, Mrs. 3, Janet, 214 S. State
Anderson, Mary Belle, 1, 214 N. Church
Anderson, Stewart (Margaret), 2, 603 1/2 N. Sangamon
Anderson, Wm., (Helen), 3, Wm. R., 319 S. State
Archibald, Hazel, Mrs., 2, Joan, 310 E. 9th St.
Archibald, Robert C., 1, 423 N. Church St.
Arends, Harlan T., (Geraldine F.) 3, 226 N. Guthrie **typists note: Arens
Armstrong, Charles H. (Leona), 3, 326 S. Wood
Armstrong, Victor E., Sr. (Flora) 4, 621 N. Church
Arrowsmith, Anna, 1, 416 N. Lott Blvd
Ashby, J. Haven (Pauline), 2, 415 N. Church
Ashley, L.E., 1, 404 E. 10th
Ashmore, Pearl (Ida), 2, 225 N. Pine St.
Augspurger, Dwight, (Laura), 3, 520 N. Wood
Ausili, Arthur (Wanda), 2, 312 W. 8th
Auterman, T.J. (Edna), 5, William J., 222 S. Sangamon
Ayresman, Beulah, B., 1, 202 1/2 N. Sangamon
Ayresman, Mrs. Lena, 1, 315 N. Guthrie
Ayresman, Nancy Jane, 1, 426 S. Sangamon


[B]

Baecher, Joe (Edna), 2, 404 N. Wood
Bailey, Effie 1, 316 E. 16th St.
Bair, Ralph ( Bessie), 3, Ralph Jr., 201 S. State
Baker, Clifford (Catherine), 4, 306 W. 8th
Ball, Henry A. (Mayme), 2, 302 N. Lott
Ballinger, Mrs. Anna, 1, 618 W. 8th
Bane, Gordon (Zelma), 8, 316 S. Sangamon
Bane, Lou E. Mrs., 1, 311 N. Sangamon
Bane, Sarepta, 1, 311 N. Sangamon
Barkow, Mrs. Freddie, 1, 315 N. Lott
Barnhart, Cora Mrs., 1, 301 S. Sangamon
Barnhart, Levi D. (Eva), 2, 320 E. 9th
Barnhart, William L. (Chloe), 2, 209 N. Church
Barr, Caryl Strauss, 114 N. Church St.
Barr. Chester (Elsie), 3, 329 N. Guthrie
Barr, George (Ruth), 3, 416 N. Guthrie
Barr, Scott A. (Dorothy), 2, 530 N. Melvin
Barrow, Barbara, 1, 535 N. Lott
Barrow, Chloe R., 1, 406 N. Church
Barrow, Clarence R. (Hazel), 4, Mark, Sherman, Frederick, 1101 N. Church
Barrow, Dick (Dorothy), 2, 510 E. 13th
Barrow, Florence, 1, 415 S. Lott
Barrow, Guy, 1, 706 E. 13th
Barrow, John W., 1, 306 W. 9th
Barrow, Louis A., (Margaret) 3, 535 N. Lott
Barrow, Lois, 1, 535 N. Lott
Barrow, Mae Mrs., 1, 306 W. 9th
Barrow, Martha, 1, 535 N. Lott
Barrow, Muriel, 1, 430 E. 13th
Barrow, Ritta, 1, 430 E. 13th
Baseler, George Rev. (Ruth) 108 N. Melvin
Batson, Guy L. (Mae), 4, 127 W. 10th
Baughman, Don (Grace), 4, 603 N. Sangamon
Beck, Dorothy, 1, 301 S. Lott
Beck, Etta M. Mrs., 2, 301 S. Lott
Beck, Floyd R. (Arlene), 3, 301 S. Lott
Bell, Robert (Darlene), 2, 517 N. Sangamon
Bergeson, Sigfrid, 501 N. State
Bergstrom, Mrs. Anna, 1, 411 S. Spring
Bergstrom, Edward, 1, 411 S. Spring
Berkler, Frank J. (Lavonne) 4, 221 S. State
Berkler, Richard (Eileen), 6, 217 S. Melvin
Berlet, William (Pearl), 2, 309 S. Church
Birkey, Wilbert (Viola) 5, 500 S. Sangamon
Birkhimer, Theodore A. (Mabel), 5, 201 N. Wood
Bishir, Walter, 219 N. Melvin
Bitters, Wilbert (Gladys), 4, 325 E. 8th
Blades, Mrs. Mollie, 215 N. State
Blissard, Mrs. Chloe, 128 1/2 N. Sangamon
Blissard, Earl V. (Olive A.) 3, 402 S. Church
Blissard, Hubert (Ruby), 2, 317 E. 13th
Blissard, Roland (Francis), 4, 317 E. 13th
Bolton, William, 1, 307 W. 9th
Bond, Carl, 1, 421 N. Sangamon
Bond, Grace, 1, 726 N. Lott
Bonnen, Edwin G. (Mabel V.), 3, Robert, 412 E. 10th
Borchers, Albert (Wilma), 2, 210 S. State
Borchers, E.A. (Rosa), 3, 703 N. Melvin
Borchers, Emil J. (Wilma), 4, 205 S. Sangamon
Borchers, Richard (Gretchen), 2, 326 E. 12th
Borchers, Walter, 1, 326 E. 12th
Boshell, Ralph (Gyla), 3, 312 W. 8th
Bowen, James, 120 W. 7th
Bowers, Ivan G. (Charlotte), 2, 606 E. 10th
Bowers, Wilbur, 1, 122 W. 10th
Boyd, Cleve (Grace), 2, 331 N. State
Boyd, Henry (Mary), 2, 422 N. Wood
Boyd, Orville (Katherine), 6, 610 E. 7th
Bradford, Jack (Malinda), 2, 311 N. Wood
Brading, Mrs. Mae, 1, 642 N. Sangamon
Brading, Mrs. Wilhelmina, 1, 127 1/2 N. Sangamon
Bradley, Walter H. (Nora), 3, Donald, 615 E. 7th
Bradshaw, Ann, 1, 105 N. Church
Brandherm, George F. (Gertrude), 3, 402 1/2 S. Sangamon
Branson, Charles L. (Ruth), 4, 403 S. Lott
Brethorst, Lambert (Augusta), 2, 228 Elm St.
Brethorst, Mrs. Pearl, 3, 404 E. 10th
Bridgewater, Willie Ray (Maudie), 9, Ruby, David, 225 S. Church
Briggs, Anne, 2, 530 N. Sangamon
Briggs, Harley (Marjorie), 4, 622 W. 8th
Briggs, William J. (Emma), 2, 511 N. Lott
Brinkman, John (Pearl), 3, 108 1/2 W. 8th
Brinkman, Sarah E., 1, 320 N. Lott
Bristle, M. (Mary), 2, 315 N. Sangamon
Brix, Edward (Helen) 4, Edward Jr., 101 1/2 S. Sangamon
Brock, Marjorie, 1, 226 N. Lott
Brock, Wayne (Maxine), 3, 536 N. Lott
Brotherton, Leo (Hannah), 3, Lyle, 315 S. State
Brown, Edward, 4, Ruth, Lucille, 516 E. 7th
Brown, Ernie (Connie), 2, 210 S. Sangamon
Brownlee, Mrs. Bessie, 1, 119 E. 11th St.
Bryant, Mrs. Etta, 1, 418 N. Wood
Bryant, Francis N. (Juanita), 3, 529 N. Lott
Bryant, William C. (Sara), 5, Wm., John, James
Bucher, Earl C. (Ruth), 3, 1106 N. Church
Buesing, Mrs. Lizzie, 1, 503 N. Lott
Buesing, Oscar (Irene), 2, 620 E. 9th
Bumgardner, Robert L., (Maxine), 3, 634 E. 13th
Burge, Gustav (Emma), 7, Gerald, Glendale, 616 N. Sangamon
Burnham, Mrs. Louise B., 1, 110 N. Lott
Burns, Don (Leona), 2, 327 W. 8th
Buesing, Harold (Margaret), 3, 119 N. Lawrence
Burns, Francis (Ferne), 2, 501 N. Wood
Burns, John A. (Jane), 3, 104 E. 14th
Burns, Mrs. Nellie M., 1, 406 S. Church
Burris, Mrs. Emma, 1, 309 S. Lott
Burton, Glen, 1, 317 S. Melvin
Busch, Roy (Louis), 6, 115 N. West
Bush, C.H., 1, 504 S. Wood
Bush, Edward L. (Linda), 2, 305 S. Wood
Bush, Leland Edward (Frances Jane), 2, 226 S. Melvin
Bush, Mrs. Sarah E., 1, 305 S. Wood
Busing, Henry (Anna), 2, 303 S. Church
Butler, Donald (Helen), 2, 312 N. Lott
Butler, Mrs. Eva, 1, 211 E. 9th
Butler, Mrs. Laurabelle, 9, Betty Mae, Everett E. 501 E. 8th


[C]

Cameron, Floyd (Margaret), 2, 427 S. State
Cameron, Joseph (Bertha), 2, 427 S. Guthrie
Cameron, Paul (June), 4, 515 S. Wood St.
Canavan, Ernest M. (Marcella), 3, 412 S. Lott
Cannoy, Boyd (Eva), 3, 603 E. 8th
Carlson, R.H. (Margaret), 2, 606 1/2 N. Sangamon
Carlson, S.E. (Genevera), 2, 124 N. Lott
Carnahan, Charles E., 2, 211 N. Wood
Carpenter, Charles (Julia), 4, 319 S. Sangamon
Carpenter, Tom, 1, 210 W. 7th
Carroll, Mrs. Edna, 2, Fred, 704 N. Melvin
Carson, Clarence (Damia), 2, 612 N. Sangamon
Carson, Paul (Helen), 6, Paul Jr., John, Katherine, Jane 1002 N. Lott
Carter, Howard L. (Edna), 4, Virginia, 725 N. Church
Cary, Fred G. (Ethel C.), 3, Margaret J., 211 N. Melvin
Case, Howard (Luella), 4, Patty, 501 N. Guthrie
Case, Roscoe (LuDean), 4, 414 N. Church St.
Case, William (Delores), 3, 502 N. Guthrie
Case, William (Anna), 2, 225 W. 7th
Castor, Russel (Darlene), 3, 603 N. Church
Chase, Darel (Josephine), 3, 428 W. 9th
Chase, Harvey (Glenn), 2, 602 E. 7th
Chich, Oscar (Nellie), 5, Lester, Dorothy, Loren 554 S. Sangamon
Chippendale, J. (Nora), 3, A. Stephens, 315 S. Sangamon
Christiansen, Anna, 1, 511 N. State
Christiansen, Charles, 1, 103 N. Melvin
Clarkson, Mrs. Mabel, 2, Marilyn, 324 N. Lott
Clifton, James (Maggie), 3, Letha, 503 S. Wood
Clifton, John E. (Evaughn M.), 4, Norma Jean 327 S. Lott
Climpson, Charles (Minnie), 2, 523 W. 9th
Cline, Clyde (Betty Lou), 5, 628 E. 6th
Cline, J.H. (Sara), 3, Lucille, 428 W. 8th
Cline, Leslie (Harriette), 2, 425 S. Sangamon
Cline, Lloyd (Zepha), 7, 537 S. Sangamon
Cline, William A. (Mary), 3, 211 N. Lott
Coal, Earl, 106 1/2 E. 8th
Cochran, Frank H. (Leona), 4, 606 N. Sangamon
Cochran, Gwendel L. (Irma), 2, Route 1,
Cole, Harold W. (Audrey), 4, 303 E. 9th
Coit, Clyde (Hazel), 3, Marie, 104 N. Wood
Coit, Todd (Emma), 2, 402 E. 7th
Coit, Willie (Carrie), 2, 103 N. Wood
Coller, Oscar, 1, 411 E. 8th
Collier, Mrs. Bertha, 322 N. Guthrie
Collings, Benjamin (Lillie), 7, Benjamin Jr., 116 N. Pine
Collins, Burdette (Velma), 3, 301 W. 9th
Collins, John (Pearl), 2, 305 W. 9th
Collins, Mrs. Maye, 1, 305 S. Sangamon
Collins, Melvin (Nellie), 4, 308 W. 8th
Colwell, Elmer (Thelma), 2, 503 N. Lott
Colwell, Thomas J. (Mary), 2, 620 E. 9th
Colwell, Vernon, 1, 620 E. 9th
Comer, Lawrence (Vivian), 2, 412 E. 10th
Comer, William Ross (Ina), 3, Glen Dale, 607 E. 6th
Conger, Max, 1, 202 S. Melvin
Conger, Maxwell (Bernice), 3, 329 S. Guthrie
Conkling, Geraldine, 1, 210 S. Church
Conover, Glenn (Daisy), 3, 218 N. Church
Conrad, Clinton, 1, 327 N. Lott
Cooper, Mrs. Fannie, 1, 212 E. 8th
Cooper, Frank (Clara), 2, 205 S. Lott
Copher, Maurice (Margaret), 5, 422 E. 7th
Cord, Joseph (Ethel), 4, 526 W. 9th
Cornwell, Bill (Mary), 2, 217 E. 8th
Courter, Howard F. (Marcella), 5, 621 1/2 N. Church
Cowan, James (Hariet), 3, 703 N. Church
Crabtree, Wilbert (Hattie), 4, 309 E. 8th
Craddick, David (Katheryn R.), 3, Gene, 527 N. State
Craig, William (Lois), 4, 423 N. Church
Cross, Leonard, 1, 115 E. 11th
Crowe, C. Willard (Jean), 4, 409 S. Sangamon
Crowe, Howard L. (Dorothy G.), 4, 116 N. Lott
Crowe, George (Wilma), 2, 307 N. Melvin
Crowe, Merwin E. (Connie), 4, 306 . Wood
Crowe, Owen Paul (Sara Elizabeth), 3, 306 N. Wood
Crowe, William E. (Alta M.), 2, 306 N. Wood
Cullip, Cecil (Marie), 2, 115 E. 11th
Cullip, Edgar (Hazel) F.), 3, 305 S. Lott
Culter, Lucy, 1, 905 N. Church
Currie, Raymond (Mable), 3, 317 E. 8th
Curtis, Evan (Wanda), 3, 117 N. Lawrence
Curtis, Ford (Katherine), 2, 118 N. Guthrie
Cusick, Clyde F. (Estie), 3, 226 E. 11th
Cusick, Mrs. Velma M., 2, 327 S. Melvin


[D]

Dahl, Harry Warren (Kate S.), 2, 220 S. Sangamon
Dale, Charles F. (Ruth), 4, 223 N. Melvin
Dalton, Orville (Mary), 2, 201 Northwest
Davis, Harold, 331 N. State
Davis, G.W. (Kate), 4, Stanley W., Eugene M. 215 N. Pine
Davis, John W. (Helen), 2, 327 S. Guthrie
Davis, Richard F. (Jesse), 2, 227 N. Pine
Davis, Wilbur (Catherine), 5, 316 N. Guthrie
Day, Miss Anna, 221 N. Lott
Day, James, 221 N. Lott
Day, Thomas, 221 N. Lott
DeBolt, Mrs. Edith, 3, Leonard, Mabel, 312 N. Lott
Delaney, Mrs. Catherine, 3, 427 W. 10th
DeLong, Dorothy, 211 S. Sangamon
Denne, Frank H. (Lucille), 2, 411 N. Melvin
Dever, Mable, 611 E. 7th
DeWall, Wm. C. (Adelaide), 2, 520 N. Sangamon
DeWall, L.C. (Florence), 2, 302 S. Melvin
Dewey, Carl (Effie), 3, 304 W. 8th
Dibble, Eugene (Blanche), 4, Mary,Donna, 201 N. Lott
Doman, Bernie (Ruby, 2, 401 W. 8th


[E]

Earl, James (Cynthia), 4, 212 N. Lott
Edel, Lyle, (Ida), 3, 1004 N. Church
Eden, Virginia, 1, 205 S. Sangamon
Eden, Lena, 1, 205 S. Sangamon
Edmonds, Earl (Mary Jean), 3, 510 N. State
Edmonds, Marjorie, 1, 226 N. Lott
Edwards, Ralph O. (Mary K.) 2, 115 E. 12th
Ehresman, Charles (Anna), 2, 531 N. Wood
Ehresman, Howard (Maria), 2, 506 N. Wood
Eisiminger, Leo (Doris), 2, 217 N. Lott
Elkin, Paul S. (Elizabeth), 3, 416 S. Sangamon
Elliott, Arthur R. (Elizabeth), 4, 128 1/2 W. 8th
Ellison, Edna, 1, 314 S. Church
Ellison, Gus, 1, 314 S. Church
Ellison, Ida, 1, 314 S. Church
Ellsworth, Frank (Mayme), 2, 311 S. Sangamon
Ennen, Ed (Margaret), 3, 628 E. 8th
Erickson, Donald, 1, 408 N. State
Ernst, Hazen (Marjorie), 3, 218 N. Wood
Ernst, Margaret, 1, 311 N. Sangamon
Ernst, Vilas (Helen), 4, 215 S. Sangamon
Epley, George (Mary), 4, Homer Alton, 534 N. Spring
Evaline, Homer, 1, 224 N. West
Evans, Mrs. Ethel, 1, 328 N. Wood
Evans, Gerald (Georgia), 3, RFD #1
Evylnn, Bertha, 1, 222 S. Church


[F]

Fahey, Miss Lillian, 1, 521 N. Lott
Fairchild, W.N. (Minnie W.), 2, 322 S. Lott
Farlin, Bruce (Mabel), 2, 526 1/2 N. Sangamon
Farmer, L. (Wanda), 4, S. Winston, 415 N. Sangamon
Farnsworth, Harold (Agnes), 4, 328 W. 8th
Farr, Eric (Elizabeth), 3, 207 N. Sangamon
Fasking, Dale (Audrey), 4, 215 S. Melvin
Fasking, Mrs. Gladys, 4, Walter, 331 N. Church
Fasking, Mrs. Mary, 2, Edna, 416 N. State
Fawver, Elton, 421 N. Wood
Fawver, Harvey E. (Elsie), 3, Jack, 301 E. 8th
Fawver, Lonnie (Helen), 3, 421 N. Wood
Fawver, Paul Haden (Wanda), 2, 128 N. Pine
Ferguson, Ora (Christine), 2, 422 N. Wood
Ferguson, Millard Dale, 1, 218 N. Lott
Ferri, Geno, 408 N. State
Fields, Everett (Georgia), 2, 304 S. Wood
Fields, Samuel Jackson (Mary), 2, 114 N. Guthrie
Fields, Thomas S. (Cora), 2, 309 S. Lott
Fillenworth, Harold J. (Mildred), 3, 209 N. Guthrie
Finis, Bernard (Viola), 4, 523 W. 8th
Finis, Corliss (Gladys), 3, 216 S. Sangamon
Finis, Richard (Martina), 2, 403 W. 10th
Finis, Shumway (Catherine), 3, 111 Northwest
Finn, Earnest (Jessie), 3, 604 E. 9th
Finn, J.L. (Maude), 2, 526 N. Sangamon
Finnigan, Mrs. Nellie, 320 N. Wood
Fisher, Arthur L. (Grace), 2, 407 S. Melvin
FitzHenry, Lawrence (Lucy), 2, 537 N. Sangamon
Flagg, Albert H. (Etura), 2, 119 N. Church
Fogal, Clarence (Grace), 3, Pauline, 603 N. Sangamon
Foster, Frank P. (Vera M.), 4, 210 W. 7th
Foster, Stanhope B. (Helen), 5, 625 N. Church
Francis, Wm. Thomas (Helen), 4, 517 E. 10th
Fraser, E.R. (Clementine), 2, 114 E. 11th
Frederking, George (Viola), 4, George Jr., Robert Redmond, 305 S. State
Friday, Mrs. Anna, 3, Henry, Roy, 401 N. Sangamon
Frieburg, Fred (Esther), 3, Stanley, 403 S. Sangamon
Friese, Everett (Delores), 2, 114 E. 11th
Frost, Viggo (Betty), 2, 704 N. Church
Fry, Fred C. (Edith), 5, 322 S. Church
Frykman, Milton, 133 S. Church
Frykman, Theodore, 133 S. Church
Frykman, Verner (Lizzie), 4, 133 S. Church
Fuller, Miss Myrtle, 1, 120 E. 11th
Fulton, Miss Mary Belle, 319 N. Wood


[G]

Gallan, Capt. Wm. (Dorothy), 3, 815 S. Wood St Cottage 5
Galloway, Walter (Virginia), 4, 407 S. Sangamon
Gandy, Mrs. Mary Jane, 1, 526 E. 11th
Gandy, Mabel, 1, 526 E. 11th
Gandy, Joseph (Lillie), 5, Wilma, 212 N. Wood
Gandy, Tony G. (Hazel), 4, 622 E. 10th
Gannon, Isabelle Gannon, 1, 521 N. Sangamon
Gannon, Miss Nella, 1, 521 N. Sangamon
Garard, Donald (Lucille), 5, 415 N. Guthrie
Garber, Miss Alma, 1, 1010 N. Lott
Garber, Miss Freida, 1, 1010 N. Lott
Garmon, Joseph L. (Della), 3, 401 E. 8th
Gassner, Mrs. Maud, 1, 106 N. Church
Gensheimer, Mrs. Rosa, 506 N. Wood
Gerber, Arthur H., (Clarice), 4, 629 N. Church
Gibbons, Melvin A. (Elsie), 3, 427 S. Guthrie
Gibbons, Jimmie (Elsie), 3, 815 S. Wood Cottage 3
Gill, Mrs. Nettie, 1, 420 N. Church
Gill, Raymond, 508 N. Church
Gilmore, Miss Anna Maria, 1, 111 E. 11th
Ginerich, Edgar W. (Minnie), 2, 405 S. Lott
Goben, Millard (Thelma C.), 4, 212 N. Sangamon
Goin, Robert Lee (Evelyn Ilene), 2, 109 N. Guthrie
Gomien, Mrs. Susie, 415 S. Lott
Goodell, Robert C., 2, Dick L., 412 S. Lott
Goodrich, Frank W. (Frances), 2, 214 N. Church
Gose, Everett, 1, 530 N. Guthrie
Gose, Mrs. Isabel, 1, 530 N. Guthrie
Gossett, E.W.J., 1, 410 W. 9th
Gossett, Mrs. Kathrine, 4, 625 E. 7th
Gourley, Mrs. Anna, 1, 415 S. Lott
Gragg, Mrs. Edna, 1, 126 1/2 N. Sangamon
Graham, S.A., 1, 128 N. Pine
Gramley, Benton C. (Elda), 6, Clayton, 404 N. Lott
Graning, John E., (Ruth), 3, 504 S. Melvin
Gray, Clayton M. (Avis), 2, 111 N. Melvin
Gray, C.O. (Maytie), 2, 504 S. Wood
Gray, Mrs. Lottie, 1, 528 S. Wood
Greer, Odie, 1, 220 S. Church
Greyer, John E. (Thelma), 4, John, 117 E. 12th
Grice, George W., 1, 410 N. Church
Guenther, Oscar F., Jr. (Betty M.), 2, 319 S. Wood
Gustasson, Miss Kathryn, 1, 211 N. Wood
Gustavson, Guanburg, 1, 223 S. State
Guy, Mrs. Bessie, 1, 211 E. 12th


[H]

Hager, Henry (Frances), 6, 912 N. Lott
Hahn, Lorene, 3, 211 S. Lott Blvd
Hall, Charles A. (Bina), 5, Jack, 115 N. Melvin
Hamm, Edith, 1, 228 N. Church
Hamm, Howard, 1, 228 N. Church
Hansen, Arnold (Clara Mae), 2, 120 W. 7th
Hanson, Harry (Ollie), 2, 1024 N. Melvin
Hansen, Clarence (Susanna), 4, Milo, 127 N. Lott
Hansen, Emma, 5, Mildred, Weldon, 410 W. 10th
Hanson, Arthur D., 1, 309 S. Church
Hapke, Elmer (Edith), 5, 310 N. Melvin
Harder, Robert (Caroline), 3, Ruth, 404 N. Melvin
Hardesty, Glen (Imo), 2, 310 W. 9th
Hardy, Orville (Lillian), 4, S. Sangamon
Hardie, Margaret, 1, 309 E. 8th
Harm, Harry (Ann), 5, Kenneth, 305 N. Guthrie
Harper, Vernon (Lily), 3, 119 N. Melvin
Harper, Virgil (Verona), 3, 316 N. Guthrie
Harry, E.H., 1, 523 N. Sangamon
Hartford, James (Leone), 6, 519 N. Wood
Hartford, Washington (Florence), 2, 330 N. Guthrie
Hartong, Henry, 1, 315 Guthrie
Hastings, George, 1, 224 W. 9th
Hatmaker, Kelly, 1, 225 E. 8th
Haupt, Guy, 1, 322 N. Guthrie
Haupt, Miss Lela L., 1, 322 N. Guthrie
Havener, Ima, 1, 301 W. 6th
Hay, John C. (Leta Z.), 2, 226 N. Lott
Hecht, August, 1, 103 N. Wood
Hecht, Rayfield (Genevieve), 3, Sangamon
Heckens, Henry (Elsie), 2, 527 E. 13th
Hedrick, Ray D. (Wanda), 3, 504 N. Church
Hehman, Lucille, 2, 122 W. 10th
Hehman, William (Charlotte), 7, Barbara, 218 W. 13th
Helmick, Guy (Pearl), 2, 228 N. Church
Helmick, William L., (F.Mae), 2, 540 N. Lott
Hendricks, Frank L. (Helen), 5, 327 S. Church
Hendricks, Frank L. Jr. (Wilma I.) 2, 327 S. Church
Hendricks, Herman (Helga), 2, 302 E. 9th
Hendrix, James (Grace), 2, 310 N. Melvin
Hensel, Paul E. (Phillis), 2, 107 E. 9th
Hensen, Margaret, 1, 627 E. 9th
Hewson, William (Hanna), 3, 301 W. 6th
Hickey, Lean, 1, 201 N. Wood
Hicks, Maude, 1, 211 S. State
Hicks, Nora, 1, 211 S. State
Hill, Vernon (Dorothy), 2, 327 S. Wood
Hines, Phillip, 1, E. 7th
Hinthorne, C.O. 1, 103 S. Sangamon
Hinthorn, Schuyler,1, 315 N. Guthrie
Hoffman, Mrs. Ida, 1, 325 E. 8th
Holland, William Earl (Donna June), 3, 110 N. West
Hollis, May, 1, 126 1/2 N. Sangamon
Hollis, Melvin (Alice E.), 2, 115 N. Lott
Holsten, Henry (Ann), 2, 127 N. Guthrie
Holsten, Jacob, 1, 127 N. Guthrie
Hool, Gene, 1, 331 N.Church
Hool, Harold, 1, 331 N. Church
Hoover, Max (Erma), 3, 226 N. Guthrie
Hoover, Robert (Myrtle), 2, 524 S. Lott
Hoover, Robert (Evelyn), 2, 223 N. Melvin
Hoover, William D. (Maud), 2, 306 E. 10th
Hopkins, Gladys, 1, 305 S. Sangamon
Horn, Grover, 1, 328 N. Wood
Houran, Claire B. (Anita), 4, Mary Jean, 503 S. Sangamon
Houran, Francis C. (Imogene), 4, 427 Wood
Hout, Gertrude, 1, 603 W. 9th
Hoy, Charles (Ruth), 2, 122 W. 10th
Hoy, Floyd (Louise), 3, 205 S. Church
Hoy, Ruth, 1, 122 W. 10th
Hoy, Sylvia, 2, 539 N. State
Hoy, Zelpha, 1, 605 E. 8th
Hubner, Gus (Velta), 2, S. Sangamon
Hudgeons, Bernard, 1, 117 W. 11th
Hudson, Frank (Lela Mae), 8, 502 N. Spring
Hudson, Paul (Pauline), 2, 634 N. Sangamon
Hudson, Virgil (Clara M.) 4, Donald, 218 W. 10th
Huff, Austin E. (Ellen E.), 2, 645 N. Church
Hull, Newton, 1, 106 1/2 N. Sangamon
Hummel, George, 1, 215 N. Spring
Hummel, Mrs. Josephine, 2, Glenn, 215 N. Spring
Hummel, Lois, 1, 215 N. Spring
Hunt, Frank Jr. (Betty), 4, 116 E. 12th
Hunt, Frank Sr. (Beaulah), 3, 505 N. Church
Hunter, Dr. H.C., 1, 301 S. Sangamon
Huppert, Phillip, 1, 411 E. 13th
Huston, Elizabeth, 1, 520 N. Church
Huxtable, Ada, 1, 117 N. Pine
Huxtable, Delmar (Ethelyn), 2, 302 S. State


[I]

Innis, Fred (Emma), 2, 628 E. 13th
Isaac, Shelby (Eba C.), 603 N. Church


[J]

Jackson, Mrs. Alice, 1, 319 N. Melvin
Jackson,George, 1, 523 N. Guthrie
Jackson, Robert, 1, 523 N. Guthrie
Jackson, Homer W. (Charlotte), 4, 111 N. Lott
Jackson, Thomas C. (Ella), 4, 534 S. Lott
Jacobs, Elmer V. (Catherine), 5, 420 S. Lott
Jacobs, George (Anna), 2, 407 W. 10th
James, Roe (Madge), 2, 231 N. Church
Jenkins, Mrs. Lida, 1, 231 N. Church
Jennings, Alpha (Effie Mae), 2, 518 E. 9th
Jensen, Mrs. Anna, 1, 704 N. Church
Jensen, Leroy (Lucille), 4, 534 S. Lott
Jensen, Ras., 1, 317 S. Melvin
Jesse, Fred (Rosella), 3, 403 1/2 E. 9th
Jesse, John (Ada), 2, 404 N. Melvin
Jentry, Capt. Woodrow (Waldine), 3, 815 S. Wood Cottage 4
Johnson, Miss Amelia M., 1, 209 N. Sangamon
Johnson, Miss Anna, 1, 302 E. 9th
Johnson, Miss Astrid M., 1, 202 1/2 W. 9th
Johnson, Carl C. (Leona), 2, 638 N. Sangamon
Johnson, Clarence W. (Maude), 4, Esther, 311 N. State
Johnson, Dorothy, 1, 223 S. State
Johnson, Earl, 1, 642 N. Sangamon
Johnson, Elmer (Lucille), 5, Ivan, 415 N. Wood
Johnson, Harry, 4, 642 N. Sangamon
Johnson, John G. (Bess), 2, 218 1/2 E. 10th
Johnson, Miss Lena, 1, 642 N. Sangamon
Johnson, Miss Lola W., 1, 308 S. Church
Johnson, Miss Mae, 1, 211 N. Wood
Johnson, Mrs. Marjorie, 4, 427 N. Lawrence
Johnson, Paul J. (Ruth), 3, Rachel, 314 S. Lott
Johnson, Perle (Zephie), 2, 403 S. Guthrie
Johnson, Mrs. Phyllis, 3, Frances, 427 N. Lawrence
Johnson, Ray (Bertha), 4, 403 1/2 E. 9th
Johnson, Russel P. (Ethel), 4, Helen, 421 E. 9th
Johnson, Wayne (Mary), 2, 421 N. Sangamon
Johnson, Wilbur H. (Lizzie), 4, 637 N. Melvin
Jones, Carl E. (Eva B.) 2, RFD #1
Jones, Clyde (Virginia, 3, 330 N. Lott
Jones, Harry (Hazel), 5, Dale, 425 E. 8th
Jones, Oscar C. (Maud), 2, 302 E. 9th
Jones, Mrs. Vira, 1, 330 N. Lott
Jones, William E. (Eunice), 3, 426 E. 10th
Jordan, Mrs. Crystal, 4, 502 N. Wood
Jordan, Edmund (Florence), 7, LaMar, Orville,
Jordan, Jack (Anita), 2, 427 S. Church
Jordan, Mrs. Martha C., 1, 603 N. Church
Jordan, Robert (Lola), 5, 526 N. Melvin


[K]

Kaines,Violet, 1, RR #1
Kaiser, Clarence, 1, 216 N. Lott
Kane, Marshal B., 1, 109 N. Lawrence
Karney, Walter M. (Emma), 2, 616 1/2 N. Sangamon
Karr, Kenneth (Carman), 4, 312 N. West
Karr, Will (Mattie), 2, 218 W. 9th
Keast, Perry (Mary), 2, 319 N. Lott
Kashner, Dave, 1, 427 W. 8th
Keith, Mrs. Stella, 1, 412 S. Melvin
Kelley, Dan (Lois), 5, 522 N. Melvin
Keller, Arch G. (Eva), 3, 517 N. Sangamon
Keller, Henry (Nannie), 5, Lester, Lucy, 412 S. State
Keller, John, 1, 412 S. State
Kelly, Mary, 1, 220 S. Church
Kelly, Tom (Helen), 2, 326 E. 12th
Kemple, Harold M. (Avalon), 3, Richard, 608 E.9th
Kemple, Kenneth (Helen), 3, 521 N. Lott
Kemple, Harold M., Jr (Twyla), 3, 608 E. 9th
Kemple, Miss Marjorie V., 1, 415 N. Melvin
Kemple, Mrs. LaVina, 1, 415 N. Melvin
Kepley, George R. (Pauline), 2, 101 N. Church
Kerchenfaut, James D. (Arminta), 2, 106 N. Church
Kerchenfaut, Osie, 1, 516 E. 6th
Kessler, Rosa, Russell, 2, 614 E. 13th
Kibble, Mrs. Sadie, 2, Elberta, 506 N. Guthrie
Kieth, Frank C. (Mary Ann) 5, Billy, Frank Jr., Robert W., 320 N. West
Kincade, Donald (Goldie), 3, 316 N. Guthrie
Kincade, Otis (Flossie), 6, John, 219 N. Church
Kingsley, Charles (Virginia), 4, 602 E. 6th
Klausen, E.L. (Charline), 2, 227 N. Church
Kline, E.E. (Carol), 2, 117 W. 11th
Knapp, Robert (Marion), 5, 529 N. Wood
Knell, William (Rose), 4, Charles, Helen 326 West St.
Knell, William (Frances), 8, 326 West St.
Knight, Mrs. Mary Ann, 2, 616 1/2 N. Sangamon
Kofold, Miss Martha, 1, 415 S. Lott
Kollross, Joseph (Frances), 2, 403 N. Melvin
Krudup, Herman, 1, 517 N. Wood
Krudup, Walter, 1, 417 N. Wood
Kruser, John, 1, 315 N. Sangamon
Kumler, Kay (Elizabeth), 3, 539 S.Sangamon
Kuntz, Mrs. Lena, 1, 415 S. Lott


[L]

Labore, Agnes, 1, 603 N. Church
Lachenmyer, William (Ruby), 3, 125 S. Church
Lage, Henry W. (Anna), 2, 420 S. Sangamon
Lamb, W. Shumway (Cleo), 2, 521 N. Church
Lamb, Wallace S., Jr. (Waneeta), 2, 303 N. Church
Lamberti, Menno (Eleanor), 3, 202 S. Sangamon
Lamkin, Paul (Mary), 2, RR #1
Lammers, Erwin, 1, 412 N. State
Lange, Robert N. (Mabel), 2, 611 N. Church
Lang, Denzel, 1, 312 N. Lott
Lang, Leonard, 1, 118 N. Church
Lawrence, E.J. (Lulu), 2, 704 N. Church
Leenerman, John H. (Ann), 2, 227 S. Sangamon
Lehnert, Miss Joyce, 1, 226 N. Lott
Leisure, James F., (June), 7, 504 S. Church
Leonard, Miss Wilma, 1, 226 N. Lott
Lesner, Harry (Doris), 5, 602 E. 5th
Lewis, Tony (Bertha), 2, 503 N. Lott
Leisure, Henry (Ann Louise), 2, 612 N. Sangamon
Linn, Clifford (Catharine), 4, Joan, 503 N. Lott
Little, Mrs. Gertrude, 1, 210 S. Sangamon
Livingood, Ralph, 1, 122 W. 10th
Loeb, Mandel R., (Frieda), 3, Sandra, 620 E. 7th
Logan, Henry (Anna), 2, 324 N. Lott
Lovan, Evan Dale (Florence), 4, 703 N. Church
Lovan, Max (Dorothy), 2, 509 N. Lott
Lovan, Troy M. (Alice), 2, 509 N. Lott
Love, John O. U. Jr. (Helen), 3, 330 N. Melvin
Love, S.V. (Rose), 2, 404 S. Melvin
Lowery, Allen (Harriet), 2, 211 N. State
Lowery, Mrs. Alma, 1, 223 S. Sangamon
Lowery, Charles R. (L. Maude), 3, 107 E. 9th
Lowery, John (Ruby), 2, 211 N. State
Lowery, Ross (Della B.), 3, 511 S. Church
Lowery, Roy (Hazel), 6, Fred, William, Violet, 129 W. State
Lowry, Mrs. Elizabeth, 1, 211 N. Wood
Lowry, Ernest (Mina), 4, Norma, Ruth, 318 N. Wood
Loy, W.M. (Ruth), 3, 321 N. Sangamon
Luedde, R.M. (Litta), 3, 331 N. Sangamon
Lunde, Tom S., 1, 530 N. Sangamon
Luther, Mrs. 2, Carl J., 530 N. Melvin
Lynch, Francis W. (Helen), 3, 408 N. State
Lynch, Joe (Evelyn), 2, 311 S. Sangamon


[M]

Maddox, Jim (Edith), 4, 101 1/2 S. Sangamon
Main, Christena, 2, Russell, 202 S. Church
Majors, Allan C. (Elma J.), 2, 311 N. Wood
Malone, Michael (Margaret), 3, 403 E. 9th
Mangan, Tom (Helen), 3, 327 1/2 S. Wood
Marcellus, Frank F. (Mary N.), 2, 322 N. Melvin
Marshall, Glenn (LaVada), 4, 301 S. Guthrie
Marshall, Guy (Loretta), 4, 227 S. State
Marshall, Katie, 1, N. Sangamon
Marshall, Leon (Laisy), 3, 306 S. State
Marshall, Merle, 1, 129 1/2 N. Sangamon
Martin, Dave, 1, 202 S. Sangamon
Martin, Emma, 1, 518 N. Guthrie
Martin, Russell (Melba), 3, 216 N. State
Martin, Vernie (Anna), 4 120 N. Pine
Masher, James (Hazel), 2, 226 E. 11th
Mason, Emma, 1, 207 S. Sangamon
Mattinson, Mary Lou, 1, 201 N. Lott
Mattox, John (Dorothea), 3, 601 E. 7th
Mattox, William E. (Addie M.), 2, 611 E. 7th
May, Denzil I (Lulu N.), 2, 317 S. Melvin
May, Henry (Fern), 6, Donald, 320 S. State
Maynard, R. (Arline), 2, 415 Sangamon
Meadows, Ernest S. (Lillie B.), 2, 326 N. Melvin
Means, Laura, 1, 229 N. Melvin
Means, Oakley C. (Julia), 2, 116 W. 7th
Meece, Arnel (Freeda), 5, 517 W. 8th
Meece, Ottis (Vera K.), 5, 515 W. 8th
Meredith, Kenneth (Mae), 2, 530 N. Sangamon
Merritt, Delmar D. (Marjorie), 6, 102 N. Church
Messer, Mrs. Margerett, 3, Doria, 427 W. 10th
Metz, Raymond C. (Mardell H.), 7, 304 S. Sangamon
Meyer, Louis F. (Dorothy), 3, 628 N. Sangamon
Middleton, Opal (Wanda), 5, N. Sangamon
Middleton, Oscar . (Sibyl), 2, 503 E. 9th
Middleton, Willliam S. (Margaret), 4, 529 N. Church
Midkiff, Charles F. (Berda), 2, 724 N. Lott
Midkiff, Wayne, 1, 724 N. Lott
Miller, Anna B., 1, 315 N. Wood
Miller, Arthur W. (Helen), 3, 218 E. 8th
Miller, Berle, 1, 226 S. Sangamon
Miller, Celia, 1, 202 W. 9th
Miller, Ethel L., 1, 202 W. 9th
Miller, Frank (Illene), 3, 404 N. State
Miller, John, 1, 404 N. State
Miller, George H., 1, 328 N. Wood
Milne, Elsie, 1, 301 S. State
Mills, Clyde (Mildred), 3, RFD #1
Mills, H.I. (Ida Mae), 2, 410 N. Church
Mills, Ralph (Ora), 2, S. State
Mills, Walter (Lela M.), 8, RFD #1
Miner, John (Lucy), 2, 207 1/2 N. Sangamon
Mire, Lauren L. (Myrtle), 2, 317 S. Lott
Mohr, Clay (Goldie), 5, 406 S. State
Molch, Raymond, 1, 404 N. State
Molen, Glen (Leona), 3, Glen Jr., 217 W. 11th
Moody, Elizabeth, 1, 128 N. Church
Moody, James R. (Grace), 5, 533 N. Lawrence
Moody, Lester R. (LaVonne), 4, 316 N. Melvin
Moore, Loah, 1, 417 W. 10th
Morris, Clarence M. (Bertha), 2, 318 S. Church
Morrison, Mrs. Mayme, 1, 331 N. Church
Moss, J. (Effie), 3, Delmar Jensen, 534 S. Lott
Mossholder, Pauline, 1, 414 N. Church
Motsett, Father, 1, 534 N. Wood
Mott, Earl (Hilda), 5, 423 N. Guthrie
Mott, Cecil (Augusta), 5, 514 N. Melvin
Mott, Cecil Jr. (Juanida), 6, 316 W. 9th
Mott, Claude, 1, S. Melvin
Mott, Harry (Margaret), 2, 321 N. Guthrie
Mott, John (Vera), 3, 713 N. Lott
Mott, Ollie (Dorothy), 2, 415 N. Melvin
Mott, Virgil (Bertha), 3, 403 N. Melvin
Moxley, Dale W. (Bessie May), 3, 124 N. Pine
Moxley, Grace, 1, 126 W. 10th
Mulvany, Herschel E. (Gertrude), 3, 217 S. state
Mulvany, J.M. (Clara), 2, 316 N. Lott
Mulvany, Leslie (Lorraine), 3, 210 E. 9th
Munson, William (Ethel), 3, 331 1/2 N. Sangamon
Murdock, Earl (Maxine), 3, 924 N. Melvin
Murdock, Grace, 1, 411 S. Melvin
Murdock, Otis (Fannie), 2, 629 E. 7th
Murry, Webb (Ethel), 5, Marilyn, 103 1/2 S. Sangamon
Myers, Lloyd (Ann), 2, 217 E. 8th
McAtee, Darkess, 1, 604 E. 11th
McCall, Ethel, 1, 423 E. 10th
McCall, Theodore (Elizabeth D.), 3, 926 N. Lott
McCall, Warner (Jennie), 2, 514 N. Church
McCarten, Warren M. (Marjorie), 3, 330 N. Lott
McConkey, Charles T., 1, 421 N. Church
McClain, Harmon (Jessie), 3, 225 E. 8th
McClure, Clyde (Charlett), 3, 215 N. Church
McClure, Jane, 1, 227 N. Church
McClure, John C., 1, 104 E. 12th
McConnell, Ruth, 1, 414 N. Church
McDonald, Charles (Sue), 3, 414 N. Church
McGrew, Brinton (Blanche), 2, 405 S. Sangamon
McIntyre, Josephine, 1, 326 E. 9th
McKeever, Edna, 1, 327 E. 9th
McKeever, W.E. (Pearl), 5, Glenn, 112 E. 12th
McMahon, Frank A. (May), 3, Richard, 301 S. State
McMahon, Robert (Frances), 3, 215 N. Melvin
McMurry, Dwight (Mabelle), 2, 219 S. Sangamon
McMurry, Earl Recil (Mary Etta), 3, 102 S. Wood
McMurray, J.P. (Mytie), 3, Lucille, 201 S. Lott
McMurry, Warner (Delores), 4, 424 N. Church
McNabney, Lou, Loyal, 2, 415 N. State
McNoldy, J.W. (Louise), 2, 101 N. Church


[N]

Nally, Warren (Beryl), 4, 115 N. Wood
Nance, Roy K. (Dortha), 5, 226 1/2 N. Lott
Nelson, Miss Agnes M., 1, 323 N. Melvin
Nelson, Alton, 501 N. State
Nelson, Claude (Judith), 2, 217 W. 10th
Nelson, Miss Florence, 1, 103 N. Melvin
Nelson, Harry, 1, 122 W. 10th
Nelson, James S. (Charlotte), 4, 203 W. 10th
Nelson, James C.( Martha J.), 2, 318 N. State
Nelson, John M. (Gretchen), 5, 520 E. 9th
Nelson, Miss Loretta, 1, 427 E. 9th
Nelson, P.C. (Katherine), 3, Margaret, 218 S. Lott
Neusbaum, Clifford, 1, 105 N. Church
Newby, Andrew, 1, 120 N. Guthrie
Newby, John (Margaret), 2, 225 S. Lott
Newcomb, Charles A., 1, 115 N. Lott
Nickrent, Elmer (Genevie), 3, 500 W. 8th
Nierstheimer, Fred (Mae H.), 2, 202 1/2 N. Sangamon
Nix, George H. (Beulah), 2, 902 N. Lott
Noble, Mrs. Grace, 1, 201 N. Wood
Noble, John Allen (Janet F.), 4, 318 N. Sangamon
Noble, Mrs. Richard, 3, 201 N. Wood


[O]

Ogg, Ernest (June), 2, 519 1/2 N. Wood
Ogg, Lynn O. (Alice W.), 2, 421 E. 8th
Ogg, Miss Sharon Lee, 1, 330 N. Melvin
Ogles, Robert (Ruth), 4, 1002 N. Church
Okey, Clifford E. (Alice), 3, Arthur, 302 1/2 E. 9th
Oliviero, John (Minnie), 5, Carmon, 126 S. West
Olsen, Herbert, 1, 312 N. Lott
Olson, Orin (Maria), 3, James, 415 N. Lawrence
ONeal, Cleveland (Frances), 3, 414 N. Wood
ONeal, Delmer (Beulah), 3, 411 N. State
ONeal, Ivor (Tillie), 4, 120 W. 7th
ONeal, Jay R. (Zella), 7, Lloyd, 207 S. Guthrie
ONeal, Lawrence (Emma), 3, Lyle, 608 E. 5th
Oneal, Lester (Mabel), 5, Ivan, Samuel, 210 S. Wood
ONeal, Roy C. (Hattie E.), 4, Howard, 426 S. Sangamon
ONeal, Wayne (Bertha), 5, Stanley, 416 S. Melvin
Onken, John A. (Ernice), 2, 421 N. Melvin
Orr, Miss Ida, 1, 415 S. Lott
Orr, Tracy L. (Altha), 3, Clifford, 504 N. Church
Ort, John, 1, S. Sangamon
Osborn, Everett, W. (Essie V.), 3, 419 S. Church
Osborn, Ora Mrs., 1, 415 S. Lott
Osmundson, Elmer O. (Mildred), 2, 218 E. 10th
Otto, Clyde (Alvina), 2, 412 N. State
Outlaw, Alta, 1, 126 E. 9th
Owens, Frances, 1, 334 N. West


[P]

Padgett, Mrs. Susan A., 1, 327 N. Lott
Padley, Mrs. Grace, 1, 322 N. State
Palmar, Mrs. Elizabeth, 1, 603 N. Church
Palmer, Mrs. Imogene, 1, 554 S. Sangamon
Pane, Ines 1, 414 N. Church
Parker, Raymond (Ottie), 2, 214 N. Spring
Parker, William Arthur (Viola), 5, Elmer, Glenn 623 E. 10th
Parrett, Roy A. (Ethel), 2, 207 S. Sangamon
Pearson, Otto W. (Myrtle), 4, Richard, Willard, 215 N. Guthrie
Paulus, Frank, 1, 410 S. Sangamon
Peaveler, Richard (Minnie), 2, 415 Sangamon
Peeken, Adolph (Violet), 3, Robert, 226 S. Lott
Pendleton, Miss Mary, 1, 312 N. Lott
Perkins, Fred (Mavis), 2, 515 S. Wood
Perkins, Mrs. Grace, 539 S. Sangamon
Perry, Mrs. Nelle, 2, Azalea, 327 N. Wood
Perry, Morris E. (Marguerite), 2, 202 S. Sangamon
Perry, Walter (Irene), 4, 323 S. Sangamon
Peters, Howard (Marjorie), 5, 206 S. Church
Peters, Mrs. Nellie, 1, 317 S. Melvin
Petersen, Walter (Laura), 4, 119 W. 7th
Peterson, Andrew, 1, 223 S. State
Petty, James, 1, 210 W. 7th
Pfoff, Lena, 1, 625 E. 7th
Pfoff, W.L. (Ruby), 6, Robert, 228 E. 8th
Phares, Mrs. Lulu, 1, 410 S. Church
Phillips, C.V. (Melissa), 3, William R. 110 N. Church
Phillips, Mrs. Gertrude, 1, 517 N. Sangamon
Phillips, Mrs. Holland C., 1, 126 Ninth
Phillips, Leo (Edith), 2, 223 N. Church
Phillips, Margaret A., 1, 223 N. Church
Ping, Laurel (Alberta), 2, 119 N. Melvin
Ping, Lester (Anna), 5, Lester, Jr., Mary Alice, Patricia 511 N. Wood
Pinkley, Mrs. Anna, 1, 405 1/2 S. Lott
Pinkley, Leo (Winifred), 2, 316 N. Lott
Platt, Walter (Lucille), 2, 405 S. State
Player, David (Wilma), 4, Richard L., 814 N. Lott
Plough, Mrs. Anna, 2, Arthur, 215 S. Church
Poff, Kenneth, 1, 302 S. State
Poff, Mrs. Emma, 1, 415 S. Lott
Poor, Earl E. (Emily), 4, 303 N. Melvin
Poplett, Albert T. (Merida), 2, 317 E. 13th
Poplett, Clarence (Mable), 4, Richard, Robert, 317 E. 16th
Potts, Albert (Neva),, 8, Lee, Mary, Doris, 224 N. Wood
Potts, A.W. (Iris), 2, 105 N. Church
Potts, Elmer E. (Mabel), 2, 315 N. Melvin
Potts, Hazel, 105 N. Church
Potts, Leslie E. (Grethen), 4, Patricia, Mary Jane 422 N. Sangamon
Potts, R.C. 323 S. Church
Powell, George (Doris), 4, 411 W. 8th
Powers, Molly, 2, Nola, 127 N. Lott
Preston, Wm. C. (Vesta), 2, 227 N. Church
Price, Willard, 1, 122 W. 10th
Proffitt, Daniel, 1, 502 N. Spring
Pruitt, Mrs. Anna, 1, 406 N. Lott
Pruitt, Arthur, 1, 406 N. Lott
Pruitt, Viola, 1, 312 W. 8th


[Q]

Quinley, Robert (Mary), 4, 1020 N. Lott


[R]

Rady, Lillian, 1, 406 N. Church
Rankin, Glen (Dorothy), 5, 215 S. Melvin
Rannebarger, Ray (Elizabeth), 2, 120 N. Lott
Raper, Carl (Lorene), 2, 110 N. Church
Raper, Elza (Rose), 4, Charline, 119 N. West
Raper, Marcus, 1, 119 N. West
Rasmussen, Anna M., 1, 704 N. Lott
Rasmussen, Andrew C. (Nellie L.), 2, 308 S. Church
Rasmussen, Harvey E. (Rose), 4, 228 N. Church
Rasmussen, William A. (Verna), 2, 111 N. Wood
Reany, Virgil, 1, 218 N. Lott
Reep, Warren (Patricia), 2, 416 N. Sangamon
Reiners, Reiner (Lena), 2, 554 S. Sangamon
Remley, Maple A. (LaVerne), 2, E. 5th
Retter, Cecil (Francis), 3, 521 N. Lott
Reynolds, Andy C. (Gladys), 3, 1003 N. Lott
Rhodes, Harold W. (Florence M.), 4, 412 S. Lott
Rhodes, James W. (Lydia), 2, 426 S. Wood
Rhodes, Virgil J. (Grace), 9, 406 S. Church
Ribbi, Raymond (Earlene), 3, 529 N. State
Ribbe, Walter (Mae), 5, 319 W. 9th
Riblet, Charles (Alice), 7, Wayne Perkins, 628 E. 11th
Riblet, Evan (Emma), 3, Roy, 225 W. 5th
Riblet, Evan Dale (LaVonne), 2, 704 N Church
Richard, Homer, 1, 410 W. 10th
Rich, William H. (Florence), 2, 520 N. Lott
Richards, Lott F. (Hattie B.), 2, 219 N. melvin
Rick, Beaulah, 1, 520 N. Sangamon
Ricks, Elliott (Katie), 5, Helen, Harry, 114 N. Melvin
Ricks, Fern, 2, 217 S. State
Ricks, Jessie Iris, 1, 610 E. 6th
Rick, William (Wilma), 2, 211 S. Sangamon
Ricketts, Glenn M. (Alta), 3, 223 N. Guthrie
Rider, Cecil H. (Alys K.), 3, William, 409 S. Church
Ringler, Clarence J. (Helen B.), 2, 315 N. Lott
Rinkenburger, Delores, 1, 528 N. Church
Rinkenburger, Kathleen, 1, 528 N. Church
Riley, Albert (Loretta), 4, Wm. Pearson, 106 N. Pine
Ritter, William H. (Anna), 2, 218 N. Lott
Roberts, Darlene, 1, 110 N. Lott
Roberts, Ed, 1, 218 N. Lott
Roberts, Ruby S. 432 1/2 E. 10th
Robertson, Charles F. (Lucille), 4, 115 N. Church
Robertson, Fred (Lydia), 2, 219 W. 6th
Rogers, Alfred, 1, 126 W. 9th
Roisland, Ole, 1, 402 S. Sangamon
Root, Bernice, 1, 503 S. Lott
Ropp, Cornelius, (Lidabelle), 5, 218 S. Melvin
Ropp, Esther, 1, 210 S. Lott
Rose, John E. (Nellie), 2, 306 S. Lott
Rosenbaum, Ellen, 3, 519 N. State
Rosenbaum, Minnie, 1, 327 E. 9th
Roslyn, Martin (Edna), 2, 521 E. 10th
Ross, James (Lillian), 2, 219 N. State
Ross, Raymond (Iris), 2, 316 N. Guthrie
Ross, William M. (Ines S.), 2, 310 S. Lott
Rowe, Hershel (Lucy), 2, 110 N. Church
Rowley, Ethel, 1, 120 E. 11th
Royal, Robert J. (Helen), 3, 128 N. Pine
Royal, Walter J. (Marguerite), 4, 324 S. Sangamon
Russell, Charles V. (Elma), 5, 225 E. 10th
Rustad, Luise, 1, 302 S. State
Rutledge, Albert (Ruby), 4, Robert, 420 N. Guthrie
Ryan, Charles, 2, 500 W. 8th
Ryan, Everett (Myrtle), 4, 126 N. Guthrie
Ryan, Mrs. J.S., 2, 347 N. West
Ryan, Richard (Ann), 5, 116 N. State


[S]

Sadler, Charlott, 1, 115 Northwest
Salyards, Mrs. Anna Mae, 415 S. Lott
Salyards, Mrs. Elizabeth, 2, 217 1/2 N. Lott
Salyards, Loyal O., (Mary), 3, 209 S. Church
Salyards, Madie Marie, 2, Kenneth, 603 N. Church
Salzman, Rev. Orville, 210 E. 9th
Sample, Clarence E., 325 E. 13th
Sample, John 325 E. 13th
Sample, John E., (Myrtle), 2, 420 S. State
Sample, Keith (Laura Mae), 3, 325 13th
Samuels, James (Carrie), 3, Harold, 327 S. State
Sawyer, Elbert P., (Ethel), 2, 401 S. Church
Sawyer, Elmer, (Laura), 3, Emily, 411 S. Sangamon
Sawyer, Kenneth B. (Alta), 4, John Wayne 411 N. Lott
Sawyer, Pearl, (Edna), 2, 525 N. Church
Sawyer, Rolla, (Luella), 3, 118 N. Church
Schantz, Albert P., (Hazel D.), 9, 423 S. Melvin
(View photo)
Schertz, Miss Ella, 126 1/2 W. 8th
Schertz, Miss Imo, 126 1/2 W. 8th
Schertz, J.V. (Mayme B.), 3, Richard, 128 1/2 W. 8th
Schiavo, David (Fern), 3, 608 E. 13th
Schlickman, Roy R., (Mabel I), 7, 220 E. 9th
Schmidt, Albert H., (Violet I.), 3, 320 S. Sangamon
Schmidt, John L. (Helen), 4, Russell, 915 N. Melvin
Schrock, Joseph A., (Ruth), 2, 424 E. 10th
Schrock, Samuel D. (Merle), 3, 204 S. Melvin
Schroeder, Ernest (Betty), 4, 630 W. 8th
Schutte, Mrs. L.D., 514 N. Church
Scott, Harry (Catherine M.), 2, 519 E. 9th
Sederlund, John E. (Mary Alice), 2, 226 E. 10th
Sexton, Robert, 1, 211 E. 8th
Shadday, O.V. (Myrtle), 2, 315 N. Sangamon
Shelley, Charley, (Edna), 4, 302 W. 9th
Shilts, Richard, 1, 406 N. Sangamon
Shull, Roy, (Birdella), 9, Roy Jr., Dean, 408 E. 12th
Sievers, Henry, (Anna), 3, 228 S. State
Silverstein, Abraham B. (Libbie), 4, 418 E. 10th
Simmons, Oscar, (Margaret), 2, 225 W. 10th
Simmons, Shirley, (Mildred), 4, 524 N. Wood
Simms, Mrs. May, 318 Spring
Sixt, Walter, (Lovella), 5, Clarence, 401 S. State
Smallwood, Margaret, 212 N. Lott
Smith, Atha, 128 S. West
Smith, Mrs. Catherine, 311 N. Sangamon
Smith, Dewey W., (Sylva A.), 4, 510 S. Church
Smith, Mrs. Eliza C., 402 S. Sangamon
Smith, Elvira, 2, Waldo Anderson S. Lott
Smith, Frank C. (Sara A.), 2, 518 S. Sangamon
Smith, Mrs. Irenia, 402 S. Sangamon
Smith, Mrs. Mabel, 1, 414 N. Church
Smith, S.S., (Fanny), 2, 211 E. 8th
Smith, Virgil, (Mrs.), 2, 201 S. Melvin
Smock, Othay, (Gladys), 7, Catherine, 334 W. 10th
Snead, Winifred (Elsie), 4, 416 N. Melvin
Sommer, Andrew, (Wilma), 4, 323 N. Lott
Sparks, Elmer, (Esther), 2, 415 S. Sangamon
Speedie, Ralph R. (Gertrude T.), 2, 205 N. Church
Speers, Mrs. Beulah, 1, 110 N. Guthrie
Speers, Miss Lola, 1, 226 S. Sangamon
Speers, Lynn, (Violet), 2, 201 S. Church
Spellmyer, Vernon, 1, 312 N. Lott
Spencer, F.N. 1, 315 N. Sangamon
Spencer, W.L. 1, 401 W. 8th
Spicer, Mrs. Ivia, 1, 327 S. Wood
Spinkle, Lawrence (Alberta), 2, 516 E. 7th
Sprau, Henry Earl (Wilma C.), 4, 624 N. Sangamon
Sprouse, Mrs. Grace, 1, 426 E. 10th
Stacey, William, 1, 115 E. 11th
Starks, Otis, (Violet), 2, 402 E. 12th
Starner, Mrs. Letitia K., 1, 216 N. Lott
Stauffer, Harlow, 1, 532 N. Lott
Steinbucher, Mrs. Bertha, 1, 406 N. Sangamon
Stembel, Byron R., (Eva Mae), 3, 129 S. Church
Stephens, Mrs. Edna, 3, Marguerite, 518 N. Guthrie
Stephens, Mrs. Ida, 1, RR 1
Stephens, John, 2, 518 N. Guthrie
Sterbini, D.A., 1, 107 1/2 S. Sangamon
Stewart, Chestina, 2, 326 W. 9th
Stickles, Russell, (Minda), 4, Earl, 328 S. State
Stoltz, Mrs. Lydia, 1, 712 N. Church
Stolz, Miss Ruth, 1, 712 N. Church
Stoker, David E. (Florence), 4, 303 N. Melvin
Storm, Dallas, (Helen), 5, Margaret, 716 N. Lott
Strass, Bryon, (Gertrude), 2, 114 N. Church
Stroh, Fred (Minnie), 2, 211 S. Lott
Stroh, Herman, (Dora), 2, 627 E. 9th
Strebeck, Richard, (Leta), 10, 602 N. Spring
Struelly, William, 1, 114 N. West
Stubbert, F.B. (Mary Frances), 2, 905 N. Church
Suter, Aaron, (Edna), 2, 210 S. Sangamon
Suter, John R. (Ruby), 3, Wanda, 421 N. Church
Svedlund, Oscar W. (Mary J.), 3, 606 N. Sangamon
Swallow, Frank (Minnie), 2, 404 N. Wood
Swallow, Mary 310 E. 9th
Swanson, Edward, 1, 123 N. Sangamon
Swanson, George (Lena), 3, Arlene, 309 S. State
Swanson, John T., 1, 125 1/2 N. Sangamon
Swanson, Lawrence F., (Rose O.), 4, Jean, 604 E. 8th
Swanson, Theo. Q., (Ruth M.), 6, 537 N. Church
Swanson, Walter (Emma), 2, 103 N. Melvin
Swanstrom, Elmer E. (Pearl), 3, 815 S. Wood
Swearingen, Clarence, (Blanche), 2, 536 N. Sangamon
Swearingen, George, 1, 406 N. Sangamon
Swearingen, W.S. (Lily M.), 2, 218 E. 9th
Sweeney, Capt. David (Clare), 3, 815 S. Wood Cottage 1


[T]

Tarbox, Mrs. Carrie A., 1, 603 N. Church
Tarter, Marvin (Lillian), 4, 403 N. Melvin
Tarter, Melvin, 1, 312 N. Lott
Tate, Roy, (Helen), 4, 728 N. Lott
Taylor, Miss Alice R., 1, 311 N. Wood
Taylor, Mrs. Etta, 1, 107 E. 9th
Taylor, Dewart, (Paulina), 4, 515 N. Guthrie
Taylor, James (Violet), 3, 417 N. Lawrence
Taylor, Otis, (Una), 2, 610 E. 7th
Templeton, W.R., 1, 107 1/2 S. Sangamon
Tharp, Doyle (Zona), 2, 321 . Melvin
Theesfield, Edmund W., (Frieda M.), 3, 327 S. Melvin
Thomas, Belle, 1, 412 N. Melvin
Thomas, Harold (Nellie), 4, 427 E. 9th
Thomas, Mrs. Jeane, 2, Harold, 112 N. Wood
Thomas, Mrs. Lulu, 1, 114 N. Guthrie
Thomas, Richard W., (Leatha L.), 3, 426 S. Sangamon
Thompson, Mrs. Margarte, 1, 530 N. Sangamon
Thompson, Lyle V., (Louise), 6, Barbara, 528 N. Spring
Thompson, Shelby, (Dorothy), 6, 520 N. Spring
Thomassen, Verna M., 1, 308 S. Church
Thomassen, Willard (Julie), 8, Pauline, Dorothy, 611 E. 13th
Thomsen, John F. (Dora), 6, 127 Pine
Thornberry, Clark (Lola), 2, 202 S. Melvin
Timcke, Alvin J. (Dorothy M.), 2, 501 N. State
Tjardes, Lawson (Doris), 6, 534 N. Church
Tomblin, Leonard (Sophronia), 4, Mary, Mildred 222 E. 11th
Tomblin, Marshall (Nadine), 2, 535 S. Sangamon
Toreson, Mrs. Ida, 3, Clarence, Melvin 415 S. State
Torrence, Emery L. (Christina), 3, Cleona, 126 W. 7th
Torrence, Orien, 1, 216 S. West
Tongate, Dale (Margaret), 2, 645 N. Church
Tranos, Gus (Rose), 3, 221 N. Wood
Troyer, Arthur (Ann), 4, Rex, Jack, 125 S. Church
Troyer, Edward B. (Hazel) 4, 230 N. Lott
Troyer, Emery A. (Kathryn M.), 3, 327 N. Wood
Troyer, Henry, (Alvena), 3, 202 S. Lott
Turner, Glenn O. (Nell), 2, 226 E. 10th
Turner, Ray M. Turner, 1, 305 S. Lott


[U]

Unzicker, Miss Dorothy, 1, 211 E. 12th
Unzicker, Miss Elene, 1, 211 E. 12th
Unzicker, Henry, 1, 307 N. Melvin
Unzicker, John (Florence), 2, 307 N. Melvin


[V]

Van Antwerp, Delmar (Mona), 2, 132 1/2 N. Sangamon
Van Antwerp, Edward A., (Laura J.), 2, 424 E. 7th
Van Antwerp, Roy (Mabel), 2, 331 N. Lott
Van Blaracum, Arthur (Hattie), 3, 415 E. 8th
Van Blaracum, Berlen (Cleo), 4, 309 S. Guthrie
Van Dyke, Howard R. (Jane), 3, 120 E. 11th
Van Schoyck, Ernest (Victoria), 6, 302 W. 6th
Vaughn, George (Bessie), 2, 319 N. State
Vehrs, Mrs. Emma, 2, Audrey, 516 N. Wood
Vermilyea, Thomas J. (Helen M.), 3, 117 W. 11th
Vincent, Mrs. Stella, 4, Martine Wyatt, 303 N. State
Vork, Peter (Karen), 2, 530 N. Melvin


[W]

Wachs, Arthur (Esther), 2, 109 1/2 N. Sangamon
Wagner, Jack (Elsie), 3, 404 1/2 N. Melvin
Wagonseller, Monnie (Beulah), 2, 320 E. 17th
Wahlstrom, Mildred, 1, 231 N. Church
Waldon, Luke (Delia), 2, 428 S. State
Walker, Densel, 1, 110 N. Guthrie
Walker, Glenn (Delores), 2, 215 N. Pine
Walker, Walter (James), 2, 128 S. West
Walker, William, 1, 110 N. Guthrie
Wallace, David B., 1, 102 N. Lott
Wallace, Miss Frances M., 1, 102 N. Lott
Walters, Gorrim, 2, 416 N. Sangamon
Walton, Clarence (Violet), 6, South West St.
Walton, Jasper, 1, 302 W. 6th
Walton, Russell E. (Margaret F.), 6, 315 S. Church
Warman, Katheryne, 1, 421 N. Sangamon
Wash, Mrs. G.A., 1, 528 N. Church
Watts, Carrie, 1, 331 N. Church
Watts, Charles T. (Anna H.), 3, Charles, 404 S. Lott
Watts, Wilbur (Dorothy), 4, 316 S. State
Weakman, Mrs. Edith, 1, 512 E. 10th
Weakman, Marion F., 1, 426 S. Lott
Welch, Mrs. Betty, 3, 315 S. Church
Werner, Joseph (Elizabeth), 2, 608 E. 13th
Westdahl, Miss Jessie, 1, 415 S. Lott
Whallon, Charles (Marie), 3, 208 1/2 N. Wood
White, Mrs. Jean, 1, 204 1/2 N. Sangamon
Whitehouse, Wayne (Florence), 3, 206 W. 7th
Whitlow, Emmett G., 1, 309 S. Church
Wilde, Earnest (Bertha), 2, 527 E. 8th
Wildenhaus, R.J. (Mildred), 2, 330 1/2 N. Melvin
Wilken, Mrs. Anna, 1, 403 N. Wood
Wilken, Annette, 1, 403 N. Wood
Wilken, William, 1, 403 N. Wood
Wilken, Mrs. Myrtle F., 1, 426 S. Church
Willets, Charles (Jean C.), 3, 628 E. 13th
Willey, Rev. A.M. (Hulah), 4, 212 E. 10th
Williams, Mrs. Belle, 3, Thelma, 315 N. Guthrie
Williams, Charles (Josey), 2, 501 N. State
Williams, Franklin (Alta), 7, Franklin, 511 E. 7th
Williams, George, 1, 511 E. 7th
Williams, Lloyd R. (Naomie), 6, Eugene, 324 S. State
Williams, Milton, 1, 119 S. Lawrence
Williams, Richard, 1, 524 N. Wood
Williams, W.A. (Martha), 2, 520 E. 7th
Wilson, Albert (Effie Pearl), 5, 221 W. 10th
Wilson, Harry T. (Estella Ellen), 2, 330 N. Melvin
Wilson, Clarence T., 1, 210 S. Lott
Wilson, Everett (Pearl Landers), 2, 326 W. 9th
Wilson, L.R. (Hester C.), 2, 222 N. Church
Wisthuff, William (Alice), 2, 208 N. Wood
Wolfe, Bessie, 3, Ruth, 120 N. Guthrie
Wolfe, Harry, 1, 505 N. State
Wood, Mrs. Elizabeth, 1, 537 N. Church
Wood, Mrs. Etta J., 1, 327 E. 9th
Wood, Mrs. Mattie, 1, 520 N. Church
Woodward, Mrs. Bessie, 5, Robert, Don, Gail W. 529 N. Guthrie
Woodward, Charles (Marie), 3, 412 E. 10th
Woodward, George W. (Wilma D.), 6, 612 E. 9th
Woodward, Mrs. Mary, 1, 424 E. 10th
Woolley, John (Ethel), 5, 202 S. Church
Workman, Glenn (Elsie), 4, 217 S. Melvin
Workman, Mrs. Susie, 1, 132 1/2 N. Sangamon
Worley, Miss Bernina, 1, 108 1/2 W. 8th
Wright, Bart, 1, 115 N. West
Wright, Earl (Ruth), 5, 127 1/2 N. Sangamon
Wright, Evertt, 1, 324 N. State
Wright, Howard (Minnie), 3, 503 S. Lott
Wright, Mrs. Laura Viola, 2, Edward, 326 E. 9th
Wright, Mrs. Lila, 1, 324 N. State
Wright, Melvin, 1, 503 S. Lott
Wright, Mrs. Mollie, 1, 127 N. Sangamon
Wright, Miss Nelle, 1, 215 N. Melvin
Wright, Stanley, 1, 306 W. 9th
Wright, Mrs. Stella, 2, Florence, 217 S. Melvin
Wright, Miss Valeria, 1, 122 W. 10th
Wyant, Tim, 1, 410 N. Church


[Y]

Yoder, Milo F. (Lida), 2, 410 N. Wood
Youle, Mrs. Edna W., 309 S. Church
York, Henry (Lacona), 4, Box 292
Young, Mrs. Mary, 318 N. Spring


[Z]

Zehr, Dean S. (Verlyn), 4, 504 S. Sangamon
Zimmerman, Leslie (Ethyl), 6, Mary, 223 W. 5th
Zimmerman, William (Lyla), 4, William 425 S. Lott
Zimmerman, Mrs. Geo., 2, Pauline, 219 S. Sangamon


Return to the Main Index Page for Ford County

©2002, Gail Hutchcraft & Illinois Genealogy Trails