C. C. H. S. Clubs

Hi-Tri Club

J. Nooner, R. McCormack, Miss Morgan, J. Cox, G. Davis, D. Jones, G. Rasche, M. Smith, N. McLafferty, W. Ferrill, L. McKean, M. Raymond, A. Smith, L. Robertson, P. Crabtree, M. Renfro, D. Gilbert, P. Whalen, R. Parker, P. Ashley, J. Goforth, M. Hills, J. Parker, J. Haroldson, H. Raborn, D. Deason, N. Henderson, V. Rushing, J. Gwaltney, Miss Brubaker, I. Eason, M. Sellers, N. Reid, A. Warren, J. Neckers, J. Hiller, F. Eaton, K. Williams, J. Coffman, P. Curtin, H. Masters, B. Haroldson, M. Eddleman, Miss Springer, M. Kennedy, M. Cerny, J. DeLap, J. Hindman, D. Rhodes, M. Wisely, F. Diers, B. Crawshaw, L. Harper, L. Crawshaw, S. McNeal, J. Barnes, Miss Fore, N. Midjaas, B. Holliday, M. Marberry, J. Smith, A. McGowan, L. Goddard, S. Baker, J. McNier, B. Schwartz, H. Krappe, E. Ketring, and B. Allen.

Mildred Milligan-President, Sarah Baker-Secretary, Jane McNier-Treasurer.

Hi-Y Club

Mr. Gross, J. Fisher, E. Dietz, W. Day, J. Bolen, J. Rust, G. Brown, G. Gibbs, B. Chrisman, L. Patheal, F. McNier, J. Ebbs, G. Deadman, J. Entsminger, J. Dippel, R. Curtis, W. Helton, C. Kennedy, J. Wallace, J. Seibert, R. Ragsdale, H. Entsminger, W. Rogers, R. Robison, E. Ketring, R. Moore, B. Dyer, R. D. Brewer, and R. Crain.

Richard Moore-President, Herman Entsminger-Vice President, Roy Ragsdale-Secretary, Lloyd Patheal-Treasurer.

Home Economics Club

Miss Mill, D. Deason, J. Gwaltney, M. Stafford, C. Renshaw, D. Baird, A. Menteer, M. Covington, N. Henderson, J. Cox, L. Dietz, V. Hyde, J. Myers, V. Clutts, E. Dietz, A. Walters, K. Williams, P. Cromeenes, L. Harper, B. Crawshaw, H. Krappe, M. Renshaw, D. Tolen, L. Phillips, B. Hale, H. Rushing, B. Newberry, L. Chrisman, J. Walters, B. Allen, J. Boyle, R. Ellis, E. Covington, W. Ferrill, F. Myers, I. DeVall, and L. Shelby.

Elsie Dietz-President, Dorothy Deason-Vice President, Rena Covington-Secretary.

Agriculture Club

R. Pribble, R. Holder, J. Miller, D. Walker, E. Wiswell, L. DeWitt, C. Robinson, G. King, R. Gurley, D. Sanders, J. Piper, L. Brandon, V. Ebersol, R. Rendleman, J. Hawkins, H. Dodge, J. Mull, R. McGee, C. Russell, Mr. Heape, J. Covington, A. Robinson, E. Dietz, H. Bush, S. Jarvis, R. Lindsey, and R. Wright.

John Mull-President, Eugene Dietz-Vice President, Roy Wright-Reporter.

Speech Arts Club

J. Neal, B. Dyer, D. Ragsdale, A. J. Shafter, G. Deadman, M. Bahr, M. Wisely, A. Smith, N. Fehrenbaker, M. Maddex, M. Sellers, Miss Brown, A. McGowan, M. Marberry, J. Smith, B. Holliday, B. Schwartz, P. Ashley and L. Goddard.

Lillian Goddard-President, Earl Gray-Vice President, Al Jene Shafter-Secretary/Treasurer.

Latin Club

Miss Brubaker, B. Haroldson, M. Eddleman, R. Burnett, J. Dippel, H. Masters, P. Crabtree, Miss Morgan, H. Krappe, F. Diers, M. Carr, F. Schlueter, J. DeLap, B. Schwartz, P. Curtin, and N. McLfferty.

Projector Operators

W. Day, B. Grater, L. Deniston, W. Brown, N. Carr, G. Deadman, J. Entsminger, J. Dippel, R. McGee, R. Burnett, and J. Travelstead.

Robert Burnett-Chief Operator, James Travelstead-Assistant Chief Operator.

Library Staff

Miss Blair, D. Rhodes, C. Baldwin, B. Schott, F. Diers, A. McGowan, D. Deason, and S. Baker.

Eugene Wallace-President, Sarah Baker-Secretary, Doris Rhodes-Treasurer.

Monitor Staff

Elizabeth Johnson-Editor

Mary Louise Gent-News Editor

Ruth Day-News Editor

Fara Ford-Feature Editor

Lillian Goddard-Advertising Editor

Jane DeLap-Literary Editor

Vaudra Rushing-Exchange Editor

Melba Carr-Columnist

Bob Curtis-Sports Editor

John Dippel-Sports Editor

Marjune Clutts-Typist

Norma Lou Brown-Typist

Richard Moore-Circulation Editor

N. W. Draper-Adviser

Genealogy Trails Home Page

Yearbook Menu

©copyright Genealogy Trails 2008-2013  All Rights Reserved