Genealogy Trails

Carbondale Public Schools

First Methodist Episcopal Church
Wednesday, May 25, 1938
8:00 p.m.

Promotion Program--EIGHTH GRADE

Donated by Jane Ellis


Page #1:


Class President------------------------------------Charles A. Monroe
Vice-President-------------------------------------Virginia Lee Hill
Class Motto: "Honors Wait at Industry's Gate"
Class Flower---------------------------------------Rose
Class Colors---------------------------------------Maroon and White
Valedictorian--------------------------------------Mary Louise Gent
Salutatorian---------------------------------------Frances Ileen Applegate



Page #2:
PROGRAM

Processional---------------------------------------Jay Friedline
Invocation-----------------------------------------Dr. Cameron Harmon
Chorus---------------------------------------------Class
Music-selected-------------------------------------Orchestra
Address--------------------------------------------Judge F. G. Bale
Presentation of Class------------------------------Prin. Amos D. Coleman
Presentation of Diplomas---------------------------W. G. Carter,
President, Board of Education

Chorus---------------------------------------------Class
Benediction----------------------------------------Dr. Wm. A. Carleton

=================

Marshals:
Avis Frank
John Dale Ebbs
Dorothy Schilcutt
John Seibert
Mildred Hunter
Bob Curtis
Rosemary Larson
Gene Deadman
Doris Smith
Gene Karraker
Mary Ludine Robertson
Gordon McGinnis



Page #3

CLASS ROLL - GIRLS

Betty Sue Allen
Carmen Maxine Kelley
Gladys Kathleen Anderson
Helen Louise Lampley
Katherine Anderson
Betty Jane Lipe
Frances Ileen Applegate
Mabel Alice McGowan
Dorothy Mae Brewer
Myra Jean Milton
Lucille Brewer
Geraldine Naomi Montgomery
Gladys Brumley
Mildred Ellen Morgan
Ruby Clive Burgess
Kathryn Nadine Moseley
Bonnie Lou Bush
Mary Ellen O'Brien
Hope DeLaine Champion
Linda O'Hara
Gladys Pearl Clark
Marjune Clutts
Delora Mae Craig
Bonnie Virginia Perry
Edith Lenora Phillips
Mary DeRoque
Grace Hilda Rasche
*Hazel Dixon
*Delores Cornelia Rendleman
Dorothy Virginia Rodgers
Lelia Ruth Ellis
Joan Margaret Feahrs
Betty Lee Schott
LaVerne Shelby
Lillian Joel Gass
Mary Lee Smith
Mary Louise Gent
Velma Jean Smith
Lillian Alice Goddard
Edna Spindloe
Virginia Lee Gordon
Mary Estelle Sprague
Agnes Greer
Betty Louise Stanly
Lena Louise Harper
June Maxine Walters
Virginia Lee Hill
*Daisy Margaret Williams
Dorthea Jean Holland
Kathleen Williams
Betty Louise Holliday

*N. C.


Page #4

CLASS ROSS - BOYS

*Paul Baker
William Edward Johnson
Edward Betts
Jack B. Johnson
John Alfred Biggs
Robert Lee Biggs
Robert Benjamin Kelley
Virgil Bloodworth
William Eugene Ketring
Billy Brewer
Ray Dickey Brewer
Donald Lence
Samuel Lence
Robert Scott Lynn
Norman Carr
Charles Lee Cecil
Robert Leroy McCormick
Charles Delmar Champion
Bret McGinnis, Jr.
Warner Coffman
Charles Jackson McKenzie
Roy Crain, JR
Warren Etherton Modglin
Charles A. Monroe
Rabert Davidson
William Henry Monroe, Jr.
George Deniston
Richard Dale Moore
Luther Deniston
Leonard Eugene DeWitte
Paul Eugene Palmer
*Donald Drew
Troy Eugene Phillips
Bill Dyer
Hubert James Pirtle
George Clay Ragland
Tommy East
Samuel Earl Reagan
Freddie Eugene Eastwood
Robert Reynolds
Herman E. Entsminger
Clifford Rogers
Jack D. Roller
George Lawrence Fox, Jr.
William Rose
Bruce Futrell
Marion Ernest Searcy
Billy G. George
Al Jene Shafter
Fleatis Givens
William Leslie Shambling
John W. Stotlar
E. J. Wallace
Russell Eugene Hartley
James Edward Hearn
Junior Yow
George Joel Helton
Robert Dairl Yow
Fred Hill
Donald J. Hughes

*N.C.

School Index

Home Page


 

ęcopyright Genealogy Trails 2008-2012  All Rights Reserved