1931 Graduating Class of East High School in Aurora, IL
From the SPECULUM Yearbook of East High School
Aurora, IL

©Transcribed by Kim Torp

»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

The Board of Education


Frank Biever, President
Joseph F. Lord
Olney Allen
T. E. McKnight
Nicholas A. Hermes
George L. Thon
Clifford I. Johnson
William Levedahl
J. D. McCullough
F. W. Klebe
Virginia Watson, Secretary

K. D. Waldo, Superintendent of Schools
C(?). V. Walters, Principal

»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

Faculty

Aaron Albright, Science, Physical Training
Delsie Allen, Librarian
Ramona Anderson, Commercial
Melvin G. Attig, Mathematics, Public Speaking
Lilian B. Baird, Arithmetic
A. C. Bloodgood, Manual Training
Lulu E. Bredlow, English
R. E. Cravens, Commercial Geography
C. I. Carlson, Mechanical Drafting
Marie Comiskey, Commercial, Commercial Club
Roy E. Davis, Biology, Athletics
Minnie Doolen, English, History
Edward Fitzgerald, Band
Dorothea Frutiger, Commercial
Rowena Galbraith, Latin, English
Esther E. Garbe, Spanish, English
Lilia Garms, Spanish, German, Spanish & German Clubs
Mabel Garwood, English, Head of Department
Lloyd H. Geil, Journalism, English
Pauline Gleason, French, Latin, French Club
C. G. Gunderson, Physics, General Science
Frances Holaday, Latin, History
Jay L. Hunter, Bookkeeping & Accounting, Debate Coach, Delphi
Lucile K. Jenks, English
Doris Kathary, Physical Education
Rose Elizabeth Krug, School Nurse & Attendance Officer
Opal Leavitt, English
Sadie P. Lewis, English
Eva E. Martens, History
Harold Matthews, Printing
Roy McAfoos, Mathematics
Fred Milgate, Industrial Arts
William Miller, Economics, Civics
Ruth Morrison, Geometry
Gertrude E. Norman, Domestic Science
Veronica G. O'Neil, Commercial
Margaret F. Pouk, Music
Althea M. Ricker, Commercial
Maurice W. Rosenbarger, History, Band
Guy M. Runninger, Mathematics
Myrle Shinker, Domestic Arts
Jessie Shirley, Art
Lucile Stoddard, Domestic Arts
Rodger Stutz, Science
Eliza Thomas, English, Dramatics
Glen C. Thompson, Physical Education
Gladys Turner, English
Helen E. Twitchell, Spanish
Mildred Comet, Secretary to Mr. Walters
Lillian Sterner, Commercial Assistant
Virginia Watson, Secretary to Mr. Waldo, Secretary to the Board of Education
Amber Zimmerman, Switchboard Operator

»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

Graduating Class of 1931

Victor Alfsen
Bernice Amberley
Vivian Anderson
Arlene Angell
William Arle
Maxine Arndt
James Ashbrook
Shirley Baker
Wilma Baker
Robert Ball
John Balong
Elizabeth Barbel
Julia Barber
Beulah Beaver
Helen Beitel
Floyd Bieri
Helen Bloss
Thomas Bohler
Harry Borngrebe
Curtis Bristol
Nancy Brown
Mary Bryan
Viola Burkel
Mary Louise Chase
Berton Chase
Louis Chivari
Annette Christensen
Parry Clare
Charles Clemens
Ray Cole
Donald Cousland
Helen Couve
Edgar Crane
Ruby Crow
W. Russell Cummings
Margaret Cunningham
Albert L. Dittman
G. Leone Dittman
Ellis Doane
Frank Doppelhammer
Rosalie Einsiedel
Everett Enslow
Marian Ernst
Isabel Faber
LeRoy Faust
Esther Fry
Robert Flynn
Esther Helen Forss
Freddie Foster
Otto Freilinger
William Freilinger
Donald Fritz
Kathleen Garrison
Sam B. Gehrke
George Gockley
Dorothy Goerner
Grace Goetz
Lucile M. Green
Bernice Guth
Herman Haag
Steve Halmagyi
Beverly Hamilton
Bernard Hanson
John Hau
Helen Hauser
Charles Hess
Dorothea Grace Hess
Mary Hipler
Urban Hipp
Hershel G. Horton
Nellie Ignatz
John J. Kackert
Evelyn Keck
George A. Keller
Winifred King
Adela Klebe
Arthur Klein
Orville Klimpke
Emma Kuehne
Louis Bernard Kuhn
Robert Ladd
Foster Lehr Lee
Russell Lindgren
LeRoy C. Lipke
Garetta Little
Wayne B. Lowry
John Lumbard
Viola Lyall
Lesley Marks
Venetia Matthews
Jay McGraw
James McLallen
Ralph McManus
Howard Metzger
Edward Miller
Frances Miller
Millie Miller
Stephen Miller
Alzowlee Moore
Wilbur Mortimer
Doris Murray
June Muth
Veda Myers
James Nelson
Rhoberta Oaks
Lila Ohlhaver
Ralph Olsen
Albert K. Paetz
Ensey Page
Sarah Parkhurst
Louise M. Patelski
Robert Holden Paxton
Findlay Paydon
William J. Peters
William H. Pollock
Dorothy Marian Price
Jean Putnam
Sellers Pyle
Peter Ragusky
Howard Ream
Ruth Regnier
Ralph James Reichenbacher
Randall A. Renz
Dorothy Reuss
Eloise Rice
James Richmond
Clyde Rogers
Elizabeth Schaub
Helen Schlapp
Helen Schuler
Margaret Schumacher
Gladys E. Schumacher
Walter D. Seagrist
Edwin Searl
Carl Seifrid
Elmer Seifrid
Stanley Sheldon
Helen Shohoney
Helen Sincox
Virginia Smith
Georgia Stahlman
Clarence Stallman
Louis Staudt
George Steinke
Dexter Stoner
Arthur Streit
Vera Belle Strom
Ruth E. Stucker
Leonard Swanson
Aden Swinehamer
Doris Swinehamer
Clarence Talley
Ethel Tapper
John Thill
Dorothy Fern Tibbetts
Ruth Tillis
John Todus
Helen Travis
Arnold Unbehaun
Roger Vogtmann
Douglas Waldo
Janet Warren
Roberta Watson
Ruth Weigel
Bob Wickizer
Bess Wildemuth
Ray Wilmarth
Marian Wilson
Sibyl Winser
Ruby Rose Wooldridge
Florence Zilly
Herbert C. Zilly

Transcribed and contributed by Charles Brummel
To ask for a look-up in this yearbook, email Charles at
cbrummel@hotmail.com




Return to the Main Index Page for Kane County