Illinois Genealogy Trails logo

1877 Roster of the Illinois National Guard

Springfield, IL
D.W. Lusk, State Printer and Binder, 1877

©April 2006, Transcribed by Kim Torp

NAME

RANK

RESIDENCE

COMMANDER-IN-CHIEF AND STAFF

Shelby M. Cullom Governor and Commander-in-Chief Springfield
Hiram Hilliard Major-General and Adjt. Gen. Q.M. and Com. Springfield
William E. Strong Brig. Gen & Insp Gen & Insp. of ? Practice Chicago
Benson Wood Grig. Ben and Judge Advocate General Effingham
Rufus S. Lord Brig. Gen. and Surgeon General Springfield
Louis Shaffner Brig. Gen. and Paymaster Chicago
Samuel B. Sherer Colonel and Chief of Cavalry Chicago
Huntington W. Jackson Colonel and Aid - 1 District Chicago
William H. Thompson Colonel and Aid - 2 District Chicago
Ernst F.C. Klokke Colonel and Aid - 3 District Chicago
Henry H. Evans Colonel and Aid - 4 District Aurora
Benjamin F. Sheets Colonel and Aid - 5 District Oregon
David O. Reid Colonel and Aid - 6 District Moline
Sylvester W. Munn Colonel and Aid - 7 District Joliet
Edward P. Durell Colonel and Aid - 9 District Vermont
William A. Larimer Colonel and Aid - 10 District Alido
William H. Edgar Colonel and Aid - 11 District Jerseyville
George Scroggs Colonel and Aid - 14 District Champaign
Thomas J. Golden Colonel and Aid - 15 District Marshall
Willis E. Finch Colonel and Aid - 17 District East St. Louis
Noble B. Wiggins Major and Special Aid Springfield
William T. Vandeveer Major and Special Aid Taylorville
James M. Rice Captain and Special Aid Peoria
A.M. Trimble Captain and Special Aid Ottawa
Geo. W. Akins Captain and Special Aid Nashville
Jerry J. Crowley First Lieut. and Special Aid Chicago
William T. Hall Second Lieut. and Special Aid Chicago
Reed Jones Captain and Special Aid Joliet

DIVISION - GENERAL AND STAFF

Authur C. Ducat Major-General Comdg. Division Chicago
George I. Watterman Colonel and Chief of Staff Chicago
Percy P. Oldershaw Lieut-Col. and A.A.G. Chicago
Holdrige O'Collins Major and Judge Advocate Chicago
Albert L. Coe Major and Assistant Quartermaster Chicago
Henry B. Whitehouse Major and Paymaster Chicago
Henry B. Maxwell Major and Commissary Chicago
Jerome F. Weeks Major and Surgeon Chicago
Samuel Appleton Captain and Aid-de-Camp Chicago
David H. Giles Captain and Aid-de-Camp Chicago

FIRST BRIGADE - GENERAL AND STAFF

Joseph T. Torrence Brig. Gen. Comdg. 1st Brigade Chicago
Henry A. Huntington Lieut-Col. and Asst. Adjt. Gen Chicago
Elijah B. Sherman Lieut-Col. and Judge Advocate Chicago
John Lanigan Major and Inspector General Chicago
Fernand Henrotin Major and Surgeon Chicago
Joseph Kirkland Captain and Assistant Quartermaster Chicago
Charles H. Taylor Captain and Commissary Chicago
William C.Lyon First Lieut. and Aid-de-Camp Chicago
Edward T. Sawyer First Lieut. and Aid-de-Camp Chicago

FIRST REGIMENT OF INFANTRY - FIRST BRIGADE

Edgar D. Swain Lieutenant-Colonel Chicago
Alfred L. Goldsmith Major Chicago
Walter W. Haskell Adjutant Chicago
John D. Bangs Quartermaster Chicago
Truman W. Miller Surgeon Chicago
Thomas S. Bond Assistant Surgeon Chicago
David Swing Chaplain Chicago

COMPANY "A"

Geo. S. Miles Captain Chicago
James M. Buchanan First Lieutenant Chicago
Charles H. SMith Second Lieutenant Chicago

COMPANY "B"

H.S. Bowler Captain Chicago
William L. Lindsey First Lieutenant Chicago
John T. Hoyne Second Lieutenant Chicago

COMPANY "C"

Frank B. Davis Captain Chicago
Henry D. Cutler First Lieutenant Chicago
Samuel A. Rothermel Second Lieutenant Chicago

COMPANY "D"

Henry D. Field Captain Chicago
Charles D. Larabee First Lieutenant Chicago
B.J. Gleason Second Lieutenant Chicago

COMPANY "E"

Lawrence M. Lange Captain Chicago
Shea Smith First Lieutenant Chicago
John P. Geund Second Lieutenant Chicago

COMPANY "F"

Edward B. Knox Captain Chicago
William Black First Lieutenant Chicago
J.W. Newburn Second Lieutenant Chicago

COMPANY "G"

Rudolph Williams Captain Chicago
A.D. Smith First Lieutenant Chicago
Howard N. Hinkley Second Lieutenant Chicago

COMPANY "H"

Charles S. Diehl Captain Chicago
George T. Lovejoy First Lieutenant Chicago
Fred E. Rice Second Lieutenant Chicago

COMPANY "I"

Chas. R.E. Koch Captain Chicago
Chas. H. Starkweather First Lieutenant Chicago
Garrett M. Vanzwell Second Lieutenant Chicago

COMPANY "K"

Charles W. Daniels Captain Chicago
Theodore M. Clark First Lieutenant Chicago
Charles W. Deane Second Lieutenant Chicago

SECOND REGIMENT OF INFANTRY - FIRST BRIGADE

James Quirk Colonel Chicago
John Murphy Lieutenant-Colonel Chicago
P.J. Hennesey Major Chicago
W.J. Onahan Quartermaster Chicago
William P. Dunne Surgeon Chicago

COMPANY "A"

James Heaney First Lieutenant Chicago
James Bowers Second Lieutenant Chicago

COMPANY "B"

P.J. O'Connor Captain Chicago
Patrick Furrell First Lieutenant Chicago

COMPANY "B"

Thomas Meany Captain Chicago
James Brown First Lieutenant Chicago
J.B. Foley Second Lieutenant Chicago

COMPANY "C"

Thomas Meany Captain Chicago
James Brown  First Lieutenant Chicago
J.B. Foley  Second Lieutenant Chicago

COMPANY "D"

Joseph A. Eagle Captain Chicago
Jeremiah Clifford  First Lieutenant Chicago
James Canfield  Second Lieutenant Chicago

COMPANY "E"

 Daniel Quirk Captain Chicago
J.E. Burke  Second Lieutenant Chicago

COMPANY "F"

John H. Dorlan  Captain Chicago
Thomas H. Glassbrook  First Lieutenant Chicago
Peter J. Hennesey  Second Lieutenant Chicago

COMPANY "G"

Maurice J. Dooley Captain Chicago
John O'Meara  First Lieutenant Chicago
John Scully  Second Lieutenant Chicago

COMPANY "H"

William G. Marsh  Captain Chicago
Michael Lane  First Lieutenant Chicago
John T. Boyle  Second Lieutenant Chicago

THIRD REGIMENT OF INFANTRY - FIRST BRIGADE

Chris M. Brazee Colonel  Rockford
Jasper M. Vosburg Lieutenant Colonel Aurora
Oscar W. Phelps Major Sycamore
Frank Noble First Lieutenant and Adjutant Rockford 
Charles A. Stocking Surgeon Freeport
Edwin B. Howell Assistant Surgeon Aurora
James H. Moore Chaplain Sycamore
George A. Silsby Quartermaster Rockford

UNION GUARDS

Edgar M. Phelps Captain Sycamore
William W. Peck First Lieutenant Sycamore
George M. Bell Second Lieutenant Sycamore

SYCAMORE GUARDS

Walter W. Wharry Captain Sycamore
Nelson J. Van Fleet First Lieutenant Sycamore
S. Othello Pike Second Lieutenant Sycamore

ELGIN GUARDS

William Smailes Captain Elgin
Adolph Johnson First Lieutenant Elgin
Arthur S. Wheeler Second Lieutenant Elgin

AURORA LIGHT GUARD

Thomas B. Coulter Captain Aurora
Myron G. Stalp First Lieutenant Aurora
T.D. Fanstock Second Lieutenant Aurora

CRESTON GUARDS

John G. Gammon Captain Creston
William F. Reed First Lieutenant Creston
George W. Blackmer Second Lieutenant Creston

ROCKFORD RIFLES

Thomas G. Lawler Captain Rockford
Harry N. Starr First Lieutenant Rockford
Frank W. Gerould Second Lieutenant Rockford

NAPERVILLE GUARDS

Samuel W. Smith Captain Naperville
Willard Scott, jr. First Lieutenant Naperville
Wm. J. Laird Second Lieutenant Naperville

LEAD MINE CITY GUARD, Arms, Enfield Rifles, Cal. 57.7

William Pittam Captain Galena
Peter Simon First Lieutenant Galena
Frank Kratochwill Second Lieutenant Galena

FREEPORT GUARDS

Alonzo V. Richards Captain Freeport
Henry Burrell First Lieutenant Freeport
Orin L. Williams Second Lieutenant Freeport

LENA GUARDS

Peter Fleming Captain Lena
William W. Young First Lieutenant Lena
Charles R. Hawes Second Lieutenant Lena

NINTH BATTALION OF INFANTRY

Matthew H. Peters Lieutenant Colonel Watseka
Amos S. Cowan Major Danville
Alex L. Whitehall First Lieutenant and Adjutant Watseka
C.G. Culver First Lieutenant and Quartermaster Watseka
Geo. W. Washburn Captain and Assistant Surgeon Watseka
W.C. Neeley Chaplain Piper City

WATSEKA RIFLES

Alex H. South Captain Watseka
Henry A. Buizow First Lieutenant Watseka
Dan. W. Arnold Second Lieutenant Watseka

DANVILLE GUARDS

H.V. Wilkinson Captain Danville
Jacob Goth First Lieutenant Danville
Joseph L. Martin Second Lieutenant Danville

PIPER CITY GUARDS

H.C. Baughman Captain Piper City
Frank O. Walrich First Lieutenant Piper City
Benjamin F. Walden Second Lieutenant Piper City

CHAMPAIGN RIFLE GUARDS

James W. Langley Captain Champaign
J.A. Monroe First Lieutenant Champaign
Edwin F. Whitcomb Second Lieutenant Champaign

ONARGO RIFLES

John B. Lowe Captain Onargo
 Ira Q. Sanborn First Lieutenant Onargo
Jackson L. Cross  Second Lieutenant Onargo

 TENTH BATTALION INFANTRY - FIRST BRIGADE

 J.B. Parsons Lieutenant-Colonel Commanding Dwight
John K. Howard Major Odell
Curtis J. Judd First Lieutenant and Adjutant Dwight
Cadet Taylor Quartermaster Wenona
Henry E.W. Barnes Assistant Surgeon Fairbury
Joseph F. Culver Chaplain Pontiac

COMPANY "A" - PONTIAC GUARDS

Benj. E. Robinson Captain Pontiac
 Robert J. Johnson First Lieutenant  
John C. Reach  Second Lieutenant  

COMPANY "D"

James F. Trowbridge Captain  Odell
Elbridge W. Vaughn  First Lieutenant  
James L. Trowbridge  Second Lieutenant  

COMPANY "E"

S.H. Kenney Captain  Dwight
J.M. Witt  First Lieutenant  
J.H. Loyd  Second Lieutenant  

COMPANY "B"

O.M. Southwell Captain  
Samuel B. Patch First Lieutenant  
Putnam Beckwith Second Lieutenant  

 COMPANY ----, LASALLE RIFLES

 William Aitkin Captain  LaSalle
Charles Cleary  First Lieutenant  LaSalle
Thomas Cahill  Second Lieutenant  LaSalle

 FIRST CAVALRY - FIRST BRIGADE

 Clarence H.M. Agoamonte Major Chicago
Alexander T.S. Anderson Adjutant Chicago

COMPANY "A"

Dominick Welter  Captain Chicago
Frank Schweinfurth  First Lieutenant Chicago
Frank Schuchow  Second Lieutenant Chicago

COMPANY "B"

Humphrey J. Moynahan Captain Chicago
Goldsmith B. West  First Lieutenant Chicago
Welcome F. Gifford  Second Lieutenant Chicago

COMPANY "C"

J. Stratton McKay Captain Chicago
Wm. R. Allen  First Lieutenant Chicago
Robert S. Rumsey  Second Lieutenant Chicago

 LIGHT ARTILLERY
FIRST BRIGADE - BATTERY "A"

Edwin Winter Captain Danville
Joel E. Field First Lieutenant Danville 
Nelson F. Kimball  Second Lieutenant Danville 

BATTERY "C" - Guns, 2.10 Pounder Parrotts

John Q.A. King Captain Joliet
C.O. Wiers  First Lieutenant Joliet
Charles E. Mace  Second Lieutenant Joliet 

SECOND BRIGADE
GENERAL AND STAFF

Erastus N. Bates (crossed out)
[Jasper Reece handwritten above]
Brigadier-General Springfield
Chas Allison (? - handwritten)  Lieutenant Colonel and Assit. Adjutant General Springfield
Gustavus S. Dana Major and Inspector Springfield
Thomas G. Black Major and Surgeon Clayton
Charles F. Mills Captain and Assistant Quartermaster Springfield
William F. SMith Captain and Commissary Springfield
Orin P. Cooley Lieutenant Colonel and Judge Advocate Oneida
William L. Distin First Lieutenant and Aid-de-Camp Quincy

FOURTH REGIMENT OF INFANTRY - SECOND BRIGADE

William Whiting Colonel Altona
A.T. Johnson Lieutenant Colonel Galva
William Jackson Major Elmira
James F. Todd Major and Surgeon Galva
George Wiley Martin Chaplain Galva
Walter T. Hall Captain and Assistant Surgeon Altoona
Frank Murdock First Lieutenant and Quartermaster Oneida
Nelson Flansburg First Lieutenant and Adjutant Galva

KEWANEE LIGHT GUARDS

John Butterwick Captain Kewanee
William H. Geer  First Lieutenant Kewanee 
William H. Barrett  Second Lieutenant Kewanee 

ELMIRA GUARDS

David Jackson Captain Elmira
Samuel W. Conover  First Lieutenant Elmira 
Samuel Montooth  Second Lieutenant Elmira 

ALTOONA GUARDS

Charles A. Smith Captain Altoona
Daniel R. Wooley Second Lieutenant Altoona

PRINCETON GUARDS

Wilson S. Swain Captain Princeton
A.L. Cusic  First Lieutenant Princeton
H.N. Miller  Second Lieutenant Princeton

GRANT SHARPSHOOTERS

A.F. Miller  Captain Galva
Charles H. Stower Second Lieutenant Galva

ONEIDA GUARDS

Orlando L. Higgins Captain Oneida
John M. Howland  First Lieutenant Oneida 
John M. Ray  Second Lieutenant Oneida 

WYOMING GUARDS Arms - Enfield Rifles, Cal. 37.7

Artemus E. Ewers Captain Wyoming
Theodore V. McDaniel  First Lieutenant Wyoming 
Lawrence Duckworth  Second Lieutenant Wyoming 

 FIFTH REGIMENT OF INFANTRY
SECOND BRIGADE

James H. Barkley Colonel Springfield
Cornelius Rourke Lieutenant Colonel Petersburg
William C. Gilbreath Major Williamsville
James F. McNeil First Lieutenant and Adjutant Springfield
George C. Cole First Lieutenant and Quartermaster Springfield
J. Norman Dixon Major and Surgeon Springfield
F.A. McNeil Captain and Assistant Surgeon Pana
John B. Hutton Chaplain Mt. Pulaski

COMPANY "A" - NOKOMIS GUARDS

John Carstens Captain Nokomis
Robert Johns First Lieutenant Nokomis
Samuel Griffith Second Lieutenant Nokomis

COMPANY "B" - TAYLORVILLE GUARDS

Sargeant McKnight Captain Taylorville
James S. Culver First Lieutenant Taylorville
William H. Kaup Second Lieutenant Taylorville

COMPANY "C" - GOVERNOR'S GUARD

Edward S. Johnson Captain Springfield
J.J. Brinkerhoff Second Lieutenant Second Lieutenant

COMPANY "D" - CULLOM GUARDS

Isaac F. Constant Captain Williamsville
William L. Pierce First Lieutenant Williamsville
Joseph M. Bishop Second Lieutenant Williamsville

COMPANY "E" - HARRIS GUARDS

Charles E. McDougal Captain Petersburg
John M. Walker First Lieutenant Petersburg
James H. Carman Second Lieutenant Petersburg

COMPANY "F" - ATLANTA LIGHT GUARD

Richard E. Sanders Captain Atlanta
Fred A. Church First Lieutenant Atlanta
William H. McGahan Second Lieutenant Atlanta

COMPANY "G" - SHELBY COUNTY GUARDS

Thomas Inman Captain Cowden
Lyman Liest First Lieutenant Cowden
A.J. Spraklin Second Lieutenant Cowden

COMPANY "H" - DECATUR GUARDS

Andrew Goodman Captain Decatur
Frank Hall First Lieutenant Decatur
Henry Ellwood Second Lieutenant Decatur

COMPANY "I" - MORGAN CADETS

William Harrison Captain Jacksonville
Benjamin Wood First Lieutenant Jacksonville
Charles P. Chapman Second Lieutenant Jacksonville

COMPANY "K" - JACKSONVILLE LIGHT GUARDS

James M. Swailes Captain Jacksonville
Walter B. Humphrey First Lieutenant Jacksonville
Charles P. Chapman Second Lieutenant Jacksonville

VIRDEN GUARDS - Attached

Robert S. McKnight Captain Virden
James C. Buckles First Lieutenant Virden
George H. Hill Second Lieutenant Virden

SEVENTH REGIMENT OF INFANTRY - SECOND BRIGADE

Thomas Cosgrove Colonel Peoria
John S. Kirk Lieutenant Colonel Havana
Ketchum S. Conklin Major Pekin
James E. Walsh First Lieutenant and Adjutant Peoria
Sylvester O. Spring First Lieutenant and Quartermaster Peoria
William S. Middleton Major and Surgeon Washington
James S. Bell Captain and Assistant Surgeon  
Sylvester Wright Chaplain  

NATIONAL BLUES

Isaac Taylor Captain Peoria
Johnson L. Cole First Lieutenant Peoria
James M. Rice Second Lieutenant Peoria

VETERAN LIGHT GUARD

William B. Vance Captain Peoria
Charles A.W. Fash First Lieutenant Peoria
G.W. Baker Second Lieutenant Peoria

EMMETT GUARDS

Thomas Lynch Captain Peoria
James P. Grown Second Lieutenant Peoria

EUREKA GUARDS

Moses T. Hedges Captain Eureka
William H. Davis First Lieutenant Eureka
Chester Goss Second Lieutenant Eureka

BEARDSTOWN GUARDS

Melbourn N. Parsons Captain Beardstown
William B. Bennett First Lieutenant Beardstown
Albert G. Reticker Second Lieutenant Beardstown

HAVANA GUARDS

John C. Yates First Lieutenant Havana
William H. Webb Second Lieutenant Havana

CELESTIAL GUARDS

George G. Geiger Captain Pekin
William L. Prettyman First Lieutenant Pekin
Henry L. Koch Second Lieutenant Pekin

WASHINGTON GUARDS

Albert Shumaker First Lieutenant Washington
John G. Stormer Second Lieutenant Washington

MASON CITY GUARDS

Amos Trout Captain Mason City
George B. Jackson First Lieutenant Mason City
William A. Bartholomew Second Lieutenant Mason City

EIGHTH REGIMENT OF INFANTRY - SECOND BRIGADE

William Hanna Colonel Keokuk Junction
Corydon S. Hickman Lieutenant Colonel Quincy
Chris Y. Long Major Carthage
Harlow E. Selby First Lieutenant and Adjutant Keokuk Junction
O.H. Sweigh First Lieutenant and Quartermaster Quincy
Robert W. McMahon Major and Surgeon Quincy
S.H. McClung Captain and Assistant Surgeon Mt. Sterling
Rev. Edwin Jay Rice Chaplain Clayton

QUINCY VETERAN GUARDS

Charles Bork Captain Quincy
Henry A. Dix First Lieutenant Quincy
John F. Maybach Second Lieutenant Quincy

QUINCY NATIONAL GUARDS

Robert E. Coxe Captain Quincy
Henry C. Mitchell

First Lieutenant

Quincy
Aug. W. Littleton Second Lieutenant Quincy

KEOKUK JUNCTION GUARDS

Cornelius Hennick Captain Keokuk Junction
James A. Beckatt First Lieutenant Keokuk Junction
William O. Downing Second Lieutenant Keokuk Junction

CARTHAGE BLUES

John Elder Captain Carthage
Nathaniel P. McKee First Lieutenant Carthage
Merken E. Schultz Second Lieutenant Carthage

MT. STERLING GUARDS

Myron H. Lamb Captain Mt. Sterling
Thomas M. Wallace First Lieutenant Mt. Sterling
Samuel S. Leonard Second Lieutenant Mt. Sterling

AUGUSTA GUARDS

Ell Gillett Captain Augusta
John Avey First Lieutenant Augusta
William Ketchum Second Lieutenant Augusta

CLAYTON GUARDS

Wm. T. Augelo Captain Clayton
William H. Harbison First Lieutenant Clayton
Amos R. Downing Second Lieutenant Clayton

CAMP POINT GUARDS

Richard Seaton Captain Camp Point
Joseph P. Lasley First Lieutenant Camp Point
Henry Folkemer Second Lieutenant Camp Point

RIPLEY GUARDS

Isaac McNeil Captain Ripley
Fred S. Decounter First Lieutenant Ripley
Gilbert F. SMith Second Lieutenant Ripley

FOURTEENTH BATTALION - SECOND BRIGADE

William P. Butler Lieutenant-Colonel Rock Island
Jerome B. Magill Major Moline

MOLINE RIFLES

E.L. Currier First Lieutenant Moline
Geo. S. Henderson Second Lieutenant Moline

MOLINE GUARDS

L. Gregory Captain Moline
Geo. E. Pingree First Lieutenant Moline
Wm. Clendennin Second Lieutenant Moline

RODMAN RIFLES

Chas. W. Hawes First Lieutenant Rock Island
John M. Reticker Second Lieutenant Rock Island

CULLOM ZO?AVES

Geo. D. Woodward Captain Moline
H.F. Calentzky First Lieutenant Moline
Corinth Curtis Second Lieutenant Moline

SIXTH BATTALION OF INFANTRY - SECOND BRIGADE

Edward Snyder Colonel Commanding Champaign

UNIVERSITY CADETS - [Eight Companies]

LIGHT ARTILLERY - SECOND BRIGADE
BATTERY "B" - Guns 1.12 Pdr., Howitzer 1.6 Pdr., 1.4 Pdr. Steel Gund

John G. Mack Captain Springfield
Randolph Addington First Lieutenant Springfield
J.G. Rupert Second Lieutenant Springfield

COMPANIES UNATTACHED

ALTON GUARDS

James T. Cooper Captain Alton
James S. Sigman First Lieutenant Alton
Henry Breugemann Second Lieutenant Alton

CLARK COUNTY GUARDS

James W. Anderson Captain Marshall
Young Whitlock First Lieutenant Marshall
Frank E. Janney Second Lieutenant Marshall

CARROLLTON GUARDS

George L. Williams Captain Carrollton
John Scruby First Lieutenant Carrollton
James L. Fasnacht Second Lieutenant Carrollton

DECATUR GUARDS

George Phil Zeiss Captain Decatur
Charles M. Durfee First Lieutenant Decatur
Benjamin O. McReynolds Second Lieutenant Decatur

LIPPINCOTT GUARDS

William Murray Captain Virginia
Charles Black First Lieutenant Virginia
Cassius G. Whitney Second Lieutenant Virginia

WINCHESTER GUARDS - Enfield Rifle - Calibre, 57.7

John R. Kirkman Captain Winchester
Geo. W. Byneator First Lieutenant Winchester
John W. Balsby Second Lieutenant Winchester

GENERAL AND STAFF -THIRD BRIGADE

Charles W. Pavey Brigadier-General Mt. Vernon
Albion F. Taylor Lieutenant Colonel and Assit. Adjutant General Mt. Vernon
Robert F. Stimson Major and Inspector Anna
Augustus De Foe Major and Surgeon McLeansboro
William Swanwick Captain and Assistant Quartermaster  
Daniel Berry Captain and Commissary  
John B. Crowder First Lieutenant and Aid-de-Camp Mt. Vernon
Wm. Hendrickson First Lieutenant and Aid-de-Camp Marion

ELEVENTH REGIMENT OF INFANTRY

Cassimer Andell Colonel Belleville
Louis Krughoff Lieutenant Colonel Nashville
James Hitchcock Major Mt. Vernon

COMPANY "A" - BELLEVILLE GUARDS

Joseph Fuess First Lieutenant Belleville
Charles Weber Second Lieutenant Belleville

COMPANY "B" - MT. VERNON GUARDS

George A. Sceets Captain Mt. Vernon
Joseph A. Phillips First Lieutenant Mt. Vernon
Fred D. Boswell Second Lieutenant Mt. Vernon

COMPANY "C" - NASHVILLE GUARDS

George S. Anderson Captain Nashville
James J. Anderson First Lieutenant Nashville
Frank W. Maxwell Second Lieutenant Nashville

COMPANY "D" - JEFFERSON GUARDS

Silas C. Polk Captain Mt. Vernon
 Barg Casey First Lieutenant Mt. Vernon 
 Howard Watson Second Lieutenant Mt. Vernon 

 COMPANY "E" - MARION GUARDS

 James V. Grider Captain Marion
William H. Bundy  First Lieutenant Marion
Daniel A. Davis  Second Lieutenant Marion

 COMPANY "G" - UNION GUARDS

James A. Nolan Captain Anna
William J. Hanners  First Lieutenant Anna 
Thomas G. Stokes  Second Lieutenant Anna 

 COMPANY "F" - CHESTER GUARDS

Charles L. Spencer Captain Chester
John W. Ragsdale  First Lieutenant Chester 
Charles D. Rice Second Lieutenant Chester 

COMPANY "H" - SHAWNEE GUARDS

Joseph F. Nolan Captain Shawneetown
Edward J. Bechtold First Lieutenant Shawneetown
Charles Carroll Jr Second Lieutenant Shawneetown

THIRTEENTH BATALLION - THIRD BRIGADE
FIELD AND STAFF

Archibald Spring Major Olney

FAIRFIELD GUARDS

C.C. Wickersham Captain Fairfield
J.G. Schell First Lieutenant Fairfield
R.B. Schell Second Lieutenant Fairfield

OLNEY GUARDS

Oris C. Palmateer Captain Olney
Thomas O. Besley First Lieutenant Olney
John Clodfelter Second Lieutenant Olney

Return to the Illinois Genealogy Trails Military Index Page

Return to the Illinois Genealogy Trails Main Index Page

©Kimberly Torp