Genealogy Trails

Wayne County, Indiana

line

POST-OFFICES AND POSTMASTERS.

The following lists embrace the names of the post-offices established, and of all the postmasters appointed in the county since its organization, with the exception of a few of the earlier ones. By a fire in the post-office at Washington many years since, a portion of the records were burnt, and the dates of
some of the early appointments can not be ascertained:


Abington.—Ralph Shawmbourie, appointed.   Daniel Weaver, March 2,1837. Powell Slade, April 18, 1861. Bennett D. Bonebrake, March 17, 1871.

Beeson.—George A. Richmond, Aug. 25, 1865. [Discontinued Oct. 14, 1868.]


Bethel.—Wm. E. Hindman, Jan. 7, 1850.    Joseph Unthank, Jan. 19,
1850.    Curtis W. Wiggs, Dec. 30,1850.    John A. Unthank, Sept. 29,1851.
Jacob Harlan, Oct. 1, 1853.    Richard Henderson, March 31, 1854.    Peter M. Ellis, April 23, 1856.    Raiford Wiggs, Feb. 12, 1858.    Nathan Harlan,
March 20, 1858.    Wm. A. Chance, Jan. 5, 1860.    Nathan Harlan, June 3, 1861.    Martin Wiley, Jan.   14, 1863.    Jesse  P.   Parker, Jan.   10, 1866.
Nathan Harlan, July 3, 1866.    Jesse E. Jones, April 13, 1867.    Nathan Harlan, Sept 20, 1860.

Boston.—Wm. Russey, March 21, 1837.  Thomas Messick, Dec. 6, 1839. Isaac Craig, July 8, 1842. Louis C. Evans, July 5, 1844. Aaron Druley, April 8, 1848.    Jesse Pearce, Aug.  1, 1849.    John H. Steams, Oct. 22,
1851.    Joseph T. Druley, Dec. 3,1852.    John Deal, July 17, 1854.    Joseph
T. Druley, April 3, 1856.    Eliphalet Stanley, Sept. 14, 1857.    Benj. F. Deal, June 2, 1858.    John Steel, Jan. 7, 1860.    Jacob F. Rinehart, April
8, 1865.    Nicholas F. Templeton, Oct. 10, 1866.    David C. Jenks, June 2, 1868.    Oliver H. Fouts, June 15, 1869.    Jacob F. Rinehart, March 7,1870.

Cambridge.—Sanford Lackey, March 11, 1835. John H. Brown, March 15, 1843. Michael Johnsonbaugh, March 16, 1849. Alexander W. Ray, Dec. 10, 1849.    Simon S. Clackner, May 30, 1851.   John C. Lutz, Dec. 28,
1852.    Nathan Raymond, June 2,1853.    James M. Cockefair, May 6, 1858,
John C. Lutz, Aug. 27, 1860.    John A. Smith, March 16, 1861.    [Name changed June 30, 1864, to]

Cambridge City.—John A. Smith, June 30, 1864  Nathan R. Bennett, May 28, 1867.    Lemuel R. Johnson, March 26,1869.


Centerville.—Elijah  Fisher,   John  E.  Dunham,  Oct. 5,   1832.
Myers Seaton, Aug. 16, 1843. John B. Stitt, April 26, 1853. Benj. Jemison, July 2, 1856.   Isaac H. Julian, March 16, 1861.   Therese A. Widup, June 2, 1868. Cynthia Tuttle, Oct 27, 1866. Therese Widup, March 24, 1869.

Chester.—David W. Lupton, Dec. 13, 1848. James Cammack, May 17, 1849. Jacob Purinton, Oct. 30, 1850. Amos Stackhouse, Sept. 24, 1851. Joseph Fulghum, June 21, 1853. Samuel C. Iredell, Sept 5, 1854. Wm, B. Williams, Jan. 28, 1856. Larkin T. Ellis, Jan. 13, 1857. Richard Henderson, Jan. 14, 1859. Macamy Wasson, April 15, 1861. James M. Shute, July 6, 1864. Wm. Bennett, June 2, 1865. Jacob Branson, Sept. 23,1865. Wm. Bennett, March 19,1866. Nathan S. Williams, April 16,1867. John W. Martin, Dec. 11, 1868.


Cox's Mills.—Enoa Thomas, April 9,1850. Wm. Wright, June 16, 1854. Alexander Caffey, June 23, 1855. Wm. Thomas, April 27, 1860. Charles T. Price, Jan. 16, 1861. Alonzo Hunt, June 3, 1862. John N. Cox, July 3, 1865. Robert Cox, Jan. 21, 1868. [Office discontinued June 29, 1868; re-established Sept. 9, 1868.]   Elihu Cox, appointed Sept. 9, 1868.


Dalton.—[See Palmyra.] John W. Smith, Feb. 13, 1838. Charles Burroughs, April 23, 1840. Wm. Davis, May 30, 1842. Samuel Mitchell, April 15, 1846. Isaac Reynolds, April 6, 1847. Wm. 0. Arment, July 31, 1848. Henry D. Root, Oct 30, 1850. Clarkson Reynolds, Jan. 20, 1853. John B. Routh, Jan. 30, 1854. Clarkson Reynolds, March 7, 1855. Wm. S. Chamness, Aug. 22, 1855.


Dublin.—Samuel Schoolfield, Jan. 8, 1833. Noah W. Miner, Nov. 20, 1846. Henry Canutt, May 9, 1848. Henry A. Schoolfield, July 6, 1849. Ezra Walton, May 18, 1850. George W. Miller, April 25, 1853. Ezra Walton, Feb. 8, 1855. Samuel Hervey, Dec. 5, 1862. James B. McGrew, Dec. 29, 1868.


East Germantown.—Jacob Sowers, March 31,1846. Theodore Riley, Sept. 29, 1851. Lucius A. West, Oct 20, 1851. Peter Manning, April 15, 1852. Jacob Sowers, April 26, 1853. Henry B. Jamison, April 18, 1861. Philip S. Binkley, Feb. 14,1865.    Frederick Burkert, Nov. 7, 1865.


Economy.—Matthew Williams, ______ Barrett Barnett, Dec. 28, 1832.
John Thornburgh, May 9, 1838. Andrew Spillard, Feb. 14,1842. Barnabas Coffin, Aug. 16, 1842. Samuel Hervey, Jan. 21, 1846. Absalom Wright, March 1, 1852. Jonathan B. Clark, Dec. 8, 1865. George W. Robbins,.June 4, 1867.

Greens Fork.—Wm. W. Bunnell, Aug. 22, 1828. James W. Scott, Jan. 2, 1841. Elias F. Halliday, April 20, 1848. Edwin F. Ogborn, April 22, 1851. Moses Hatfield, Dec. 19, 1851. Cyrus E. Gates, Jan. 30, 1854. Thomas M. Kerr, April 11, 1855. Moses Hatfield, March 25,1859. Jona¬than Elliott, April 15, 1861. Albert H. Gunckel, Nov. 20, 1862. Moses Hatfield, March 23, 1864. Martin L. Roller, May 31, 1866. Wm. S. Hat-field, April 7,1870.


Hagersiown.—[See Nettle Creek.] Wm. Murray, June 20, 1836. Wm. Baker, May 5, 1837. James E. Reeves, July 23, 1839. Elyah Vansant, March 21, 1840. Joshua Howell, May 1, 1840. Thomas Williams, Nov. 20, 1846. George Debolt, Nov. 10, 1848. Robert Gordon, June 1, 1849. Wm. M. Thornburgh, June 27, 1849.   Bird Hawkins, Nov. 29, 1852.
George Debolt, May 16, 1853. Walkin Williams, April 5, 1861. Wm. J. Spencer, March 27, 1867. Margaret A. Spencer, Jan. 29, 1868. Alexander C. Walker, March 29, 1869.

Jacksonburgh.—Abner M. Bradbury,___    Calvin B. McCrae, Jan. 10,
1833. John Berry, June 22, 1833. Wm. A. Refner, April 4,1835. Thaddeus Wright, Dec. 29, 1843. Moses D. Leeson, Feb. 20,1846. Seal Hart, March 24, 1848. John Berry, May 2, 1849. James M. Flood, March 27, 1867. Amandus J. Boyer, April 7, 1868. Enos Beard, April 26, 1869. Lewis T. Bond, April 22, 1870.

Kalorama.—John W. Stefly, May 30,1862.    [Discontinued Jan. 13,1865.]


Milton.—Elijah Coffin,  _____Henry Develin, June 19, 1833.    John
Talbot, March 14,1844. Henry Develin, April 5, 1844. Edward Roberts, March 13, 1849. Wm. McLaughlin, Aug. 24, 1853. Luther C. Chamberlin, Jan. 25, 1854. Edward Roberts, April 20, 1861. Wm. H. Shaw, Oci 23, 1866. Roland 0. Jones, Dec. 3,1867. Richard Wallace, Aug. 31,1868. Lewis Ellis, Feb. 12, 1869.

Neil's Station.—Washington Woods, Aug. 24, 1857. Macamy Wasson, Sept. 8,1857. [Discontinued Aug. 21,1859; re-established Sept. 21, I860.] Adam C. Mizener, Sept. 21, 1860. [Discontinued Aug. 17, 1861; re-estab-lished Aug. 27, 1861.] Ezra Nye, Aug. 27, 1861. [Discontinued June 3, 1862.]


Nettle  Creek.—Wm. Murray, _____[Changed to Hagerstown, June
20, 1836.]

New Garden.—Henry H. Way, March 25, 1828. Joel Parker, June 7, 1838. Stanton Judkins, July 19, 1850. Jopatha S. Sellers, Dec 28, 1857. Joel Parker, Feb. 9, 1858.


Olive Hill.—Oliver IL Shearon, Aug. 20, 1857. Wm. Brooks, April 15, 1858. Addison H. Harris, May 18, 1860. John F. Medaris, June 14, 18G1. Daniel Culbertson, Feb. 1, 1866. Addison H. Harris, April 5,1869. George W. Ebersol, March 7, 1870.


Palmyra.—Silas H. Beeson, May 25, 1835. Isaac W. Beeson, July 26, 1837.    [Name changed to Dalton.]


Richmond.—Robert Morrisson, 1818. Daniel Reid, 1829. James W. Borden, Aug. 27,1836. Lynde Elliott, Feb. 25, 1840. Achilles Williams, May 31, 1841. Daniel D. Sloan, Aug. 16, 1843. James Elder, Jan. 10, 1846. Caleb R. Williams. March 16, 1849. James Elder, April 18, 1853. Achilles Williams, April 2, 1861. Edwin A. Jones, Oct. 26, 1866. Isaac II. Julian, April 5, 1869.    Benj. W. Davis, May 25, 1871.


Walnut Level.—Lafayette Martindale, Oct. 5, 1865. [Discontinued Dec 13,1865.]


Webster.—Allen Teagle, Jan. 6, 1851. Joel Jeffery, Jun., Jan. 13, 1852. Isaac G. Sheward, Dec. 19, 1855. Addison H. Harris, April 12, 1858. Samuel Cook, June 1, 1860. Wm. Brooks, June 14, 1860. Simon Bond, Oct. 30, 1866.


Whitewater.—Jonathan D. Gray, July 10, 1832. John Price, Jan. 31, 1833. Stephen Elliott, Jan. 16, 1834. John H. Bruce, May 9, 1836. Jonathan R. Schenck, Feb. 13, 1840.   Wm. B. Schenck, Nov. 2, 1842.
Wm. S. Bunch, Sept. 13, 1845. Peter M. Ellis, Nov. 5, 1845. Robert W. Hamilton, Sept. 17, 1849. James N. Starbuck, Nov. 5,1852. Robert W. Hamilton, Dec. 5, 1852. Thomas T. Courtney, April 14, 1854. Lorenzo D. Bunch, Nov. 3, 1855. Peter M. Ellis, Feb. 29,1860. John McFarland, March 16, 1861.    Benj. W. Addleman, Jan. 9, 1864.

Williamsburgh.—John Hough, about 1832. Fernando H. Lee, April 1, 1837. Moses Davisson, Sept. 16, 1839. Samuel Johnson, Nov. 27, 1849. Joseph F. Reynolds, June 12, 1862. Wm P. Campbell, May 18, 1863. James R. Elliott, Sept 24, 1863.   James L. Pearce, Dec, 2, 1864

Source: History of Wayne County, Indiana by Andrew W. Young 1872


 Return To The Main Index Page