STATE OF KANSAS OFFICIAL DIRECTORY
July 1, 1891


Official Directory
Executive Department
Legislative Department
Judicial
State House Directory

UNITED STATES SENATORS

NAME

POST OFFICE

COUNTY

Preston B. Plumb

Emporia

Lyon

William A. Peffer

Topeka

Shawnee

REPRESENTATIVES IN CONGRESS
DISTRICT

NAME

POST OFFICE

First Case Broderick

Holton

Second E. H. Funston

Carlyle

CONGRESSIONAL DISTRICTS
*Apportionment of 1883

First, The counties of Nemaha, Brown, Doniphan, Pottawatomie, Jackson, Atchison, Jefferson and Leavenworth.

Second, The counties of Wyandotte, Johnson, Douglas, Miami, Franklin, Anderson, Linn, Allen, and Bourbon.

Third, The counties of Crawford, Cherokee, Neosho, Labette, Wilson, Montgomery, Elk, Chautauqua, and Cowley.

Fourth, The counties of Shawnee, Wabaunsee, Osage, Lyon, Coffey, Woodson, Greenwood, Butler, Chase, Marion and Morris.

Fifth, The counties of Marshall, Washington, Republic, Cloud, Clay, Riley, Ottawa, Saline, Dickinson, and Geary.

Sixth, The counties of Jewell, Mitchell, Lincoln, Ellsworth, Russell, Osborne, Smith, Phillips, Rooks, Ellis, Trego, Graham, Norton, Decatur, Sheridan, Gove, Logan, Thomas, Rawlins, Cheyenne, Sherman and Wallace.

Seventh, The counties of McPherson, Harvey, Sedgwick, Sumner, Harper, Kingman, Reno, Rice, Barton, Stafford, Pratt, Barber, Comanche, Kiowa, Edwards, Pawnee, Rush, Ness, Hodgeman, Ford, Clark, Meade, Gray, Garfield, Lane, Scott, Finney, Haskell, Seward, Stevens, Grant, Kearny, Wichita, Greeley, Hamilton, Stanton, and Morton.

EXECUTIVE DEPARTMENT

STATE OFFICIALS

OFFICE

NAME

POST OFFICE

COUNTY

Governor Lyman U. Humphrey

Independence

Montgomery

Governor’s Priv. Sec’y James Smith

Marysville

Marshall

Lieutenant Governor Andrew J. Felt

Seneca

Nemaha

Secretary of State William Higgins

Topeka

Shawnee

Asst. Secretary of State Theodore F. Orner

Topeka

Shawnee

Treasurer of State Solomon G. Stover

Belleville

Republic

Asst. Treasurer of State Robert R. Moore

Topeka

Shawnee

Auditor of State Charles M. Hovey

Colby

Thomas

Asst. Auditor of State Samuel S. McFadden

Topeka

Shawnee

Attorney General John N. Ives

Sterling

Rice

Asst. Attorney General George W. Clark

Lyons

Rice

Supt. Pub. Instruction George W. Winans

Junction City

Geary

Asst. Supt. Pub. Inst T. S. Harkins

Junction City

Geary

State Printer Edwin H. Snow

Ottawa

Franklin

EXECUTIVE COUNCIL
Governor, Secretary of State, Treasurer of State, Auditor of State, Attorney General, and Superintendent of Public Instruction.

BOARD OF SCHOOL-FUND COMMISSIONERS
Secretary of State, Attorney General, and Superintendent of Public Instruction.

BOARD OF EQUALIZATION
Secretary of State, Treasurer of State and Auditor of State

BOARD OF RAILWAY ASSESSORS
Lieutenant Governor, Chairman; Auditor of State, Secretary; Secretary of State, Treasurer of State, and Attorney General.

BOARD OF CANVASSERS
Governor, Secretary of State, Treasurer of State, Auditor of State, and Attorney General.

LAND OFFICE
Auditor of State, Register, ex officio.

SINKING-FUND COMMISIONERS
Governor, Secretary of State, and Auditor of State.

FISCAL AGENCY
The Inter-State National Bank, 167 Broadway, New York city.

BOARD OF PUBLIC PRINTING
Secretary of State, Treasurer of State and Attorney General.

GOVERNOR'S MILITARY STAFF

RANK

NAME

POST OFFICE

COUNTY

Colonel and A. G. J. N. Roberts

Lawrence

Douglas

Colonel and Q. M. G. H. F. Best

Kinsley

Edwards

Colonel and P. M. G. F. M. Bonebrake

Topeka

Shawnee

Colonel and S. G. H. S. Roberts

Manhattan

Riley

Lieut.-Col. and A-de-C. C. G. Lofland

Minnepolis

Ottawa

Lieut.-Col. and A-de-C. Emmet Callahan

Wichita

Sedgwick

Lieut.-Col. and A-de-C. W. D. Ford

Pittsburg

Crawford

Major and A. A. G. Lewis Hanback

Osborne

Osborne

BOARD OF RAILROAD COMMISSIONERS

NAME

POST OFFICE

COUNTY

George T. Anthony, Chairman

Ottawa

Franklin

A. R. Greene

Lecompton

Douglas

William M. Mitchell

Newton

Harvey

Charles S. Elliott, Secretary

Topeka

Shawnee

BOARD OF PUBLIC WORKS

NAME

POST OFFICE

COUNTY

John H. Smith, Chairman

Columbus

Cherokee

Sol. Miller, Secretary

Troy

Doniphan

J. S. Emery

Lawrence

Douglas

J. G. Haskell, Architect

Lawrence

Douglas

Thomas Coddington, Superintendent

Topeka

Shawnee

DEPARTMENT OF INSURANCE

NAME

POST OFFICE

COUNTY

William H. McBride, Superintendent

Osborne

Osborne

Harry S. Leonard, Assistant Superintendent

Independence

Montgomery

BANK COMMISSIONERS

NAME

POST OFFICE

COUNTY

Charles F. Johnson, Commissioner

Oskaloosa

Jefferson

John T. Showalter, Deputy Commissioner

Wellington

Sumner

OIL INSPECTOR

NAME

POST OFFICE

COUNTY

M. C. Kelley, Inspector

Mulberry Grove

Crawford

W. W. Smith, Deputy Inspector

Topeka

Shawnee

Adrian Reynolds, Deputy Inspector

Sedan

Chautauqua

B. S. Hutchins, Deputy Inspector

Clay Center

Clay

BUREAU OF LABOR

NAME

POST OFFICE

COUNTY

Frank H. Benton, Commissioner

Kansas City

Wyandotte

INSPECTOR OF MINES

NAME

POST OFFICE

COUNTY

John T. Stewart, Inspector

Scammon

Cherokee

STATE LIBRARY

NAME

POST OFFICE

COUNTY

H. J. Dennis, Librarian

Leavenworth

Leavenworth

STATE VETERINARIAN

NAME

POST OFFICE

COUNTY

W. H. Going, Veterinarian

Junction City

Geary

LIVE-STOCK SANITARY COMMISSION
NAME

POST OFFICE

COUNTY

Keenan Hurst, President

Howard

Elk

Charles Collins

Hutchinson

Reno

John T. White

Ada

Ottawa

W. H. Going, ex-officio Secretary

Junction City

Geary

CATTLE INSPECTORS
NAME

POST OFFICE

COUNTY

Albert Dean

Kansas City Stock

Yards

John W. Collins

Caldwell

Sumner

M. J. Hurst

Arkansas City

Cowley

Henry Conrad

Coffeyville

Montgomery

INSPECTOR OF GRAIN
NAME

POST OFFICE

COUNTY

W. W. Haskell, Inspector

Kansas City

Wyandotte

FISH COMMISSIONER
NAME

POST OFFICE

COUNTY

J. B. Mason, Commissioner

Eureka

Greenwood

STATE AGENT AT WASHINGTON, D. C.
NAME

POST OFFICE

COUNTY

W. W. Martin, State Agent

Fort Scott

Bourbon

COMMISSIONER OF FORESTRY
NAME POST OFFICE COUNTY
G. V. Bartlett, Commissioner

Dodge City

Ford

OFFICIAL STATE PAPER
NAME

POST OFFICE

COUNTY

The Capital

Topeka

Shawnee

BOARD OF PARDONS

NAME

POST OFFICE

COUNTY

Tell W. Walton, President

Lincoln

Lincoln

J. C. Caldwell, Secretary

Topeka

Shawnee

Samuel C. Parks

Winfield

Cowley

BOARD OF CHARITIES

NAME

POST OFFICE

COUNTY

L. K. Kirk, President

Garnett

Anderson

T. F. Rhodes, Secretary

Frankfort

Marshall

W. W. Miller, Treasurer

Osage City

Osage

W. T. Yoe

Independence

Montgomery

H. B. Kelly

McPherson

McPherson

Controlling the following-named institutions:

Insane Asylum, Topeka, Shawnee county: B. D. Eastman, M. D., Superintendent

Insane Asylum, Osawatomie, Miami county: A. H. Knapp, M. D., Superintendent

Reform School, Topeka, Shawnee county: Walter E. Fagan, Superintendent

Institution for the Education of the Deaf and Dumb, Olathe, Johnson county: S. T. Walker, Superintendent

Institution for the Education of the Blind, Kansas City, Wyandotte county: Allen Buckner, Superintendent

Asylum for Idiotio and Imbecile Youth, Winfield, Cowley county: C. K. Wiles, M. D., Superintendent

Industrial School for Girls, Beloit, Mitchell county: Martha P. Spencer, Superintendent

Soldiers' Orphans' Home, Atchison, Atchison county: C. E. Faulkner, Superintendent

STATE PENITENTIARY,
Lansing,
GEORGE H. CASE, Warden
DIRECTORS

POST OFFICE

COUNTY

William Martindale

Emporia

Lyon

William M. Rice

Fort Scott

Bourbon

John S. Gilmore

Fredonia

Wilson

STATE SOLDIERS' HOME
Dodge City
D. L. SWEENEY, Commandant
MANAGERS

POST OFFICE

COUNTY

Ira F. Collins, President

Sabetha

Nemaha

Henry Booth, Secretary

Larned

Pawnee

J. B. McGonigal

Oberlin

Decatur

BOARD OF PHARMACY
NAME

POST OFFICE

COUNTY

Frank E. Holliday, President

Topeka

Shawnee

H. W. Mehl, Secretary

Leavenworth

Leavenworth

C. J. Butin, Treasurer

Fredonia

Wilson

J. I. Taylor

Atchison

Atchison

John T. Moore

Lawrence

Douglas

BOARD OF DENTAL EXAMINERS
L. C. Wasson, President Topeka Shawnee
A. M. Callaham, Secretary Topeka Shawnee
W. M. Shirley, Treasurer Hiawatha Brown
S. S. Noble Wichita Sedgwick

BOARD OF HEALTH
G. H. T. Thompson, M. D. President Atchison Atchison
M. O’Brien, M. D., Secretary Topeka Shawnee
J. W. Jenney, M. D. Salina Saline
W. L. Schenck, M. D. Topeka Shawnee
Robert O. Musgrave, M. D. Grenola Elk
H. D. Hill, M. D. Augusta Butler
Frank Swallow, M. D. Valley Falls Jefferson
R. A. Williams, M. D. Olathe Johnson
J. Milton Welch, M. D. Wichita Sedgwick
D. C. Jones, M. D. Topeka Shawnee

COMMISSIONERS TO COLUMBIAN EXPOSITION (WORLD'S FAIR)
NAME

POST OFFICE

COUNTY

Rees R. Price

Hutchinson

Reno

Charles K. Holliday, Jr.

Topeka

Shawnee

Frank W. Lanyon, Alternate

Pittsburg

Crawford

M. D. Henry, Alternate

Independence

Montgomery

STATE UNIVERSITY,
Lawrence
FRANCIS H. SNOW, Chancellor
R. K. MOODY, Secretary and Treasurer
REGENTS

POST OFFICE

COUNTY

Francis H. Snow, President, ex officio

Lawrence

Douglas

Charles S. Gleed, Secretary

Topeka

Shawnee

Joel Moody

Mound City

Linn

W. C. Spangler

Lawrence

Douglas

C. R. Mitchell

Gueda Springs

Cowley

D. A. Valentine

Clay Center

Clay

Charles F. Scott

Iola

Allen

STATE NORMAL SCHOOL,
Emporia
A. R. TAYLOR, President
REGENTS

POST OFFICE

COUNTY

Rodolph Hatfield, President

Wichita

Sedgwick

J. M. Graybill, Vice-President

Leavenworth

Leavenworth

H. D. Dickson, Secretary

Emporia

Lyon

C. W. Hull, Treasurer

Kirwin

Phillips

Nelson Case

Oswego

Labette

S. H. Dodge

Beloit

Mitchell

STATE AGRICULTURAL COLLEGE,
Manhattan
GEO. T. FAIRCHILD, President
REGENTS

POST OFFICE

COUNTY

Morgan Caraway, President

Great Bend

Barton

R. W. Finley, Vice-President

Goodland

Sherman

Geo. T. Fairchild, Secretary, ex officio

Manhattan

Riley

I. D. Graham, Assistant Secretary

Manhattan

Riley

John E. Hessin, Treasurer

Manhattan

Riley

T. P. Moore, Loan Commissioner

Holton

Jackson

A. P. Forsyth

Liberty

Montgomery

Joshua Wheeler

Nortonville

Jefferson

STATE BOARD OF AGRICULTURE

NAME

POST OFFICE

COUNTY

A. W. Smith, President

McPherson

McPherson

Edwin Snyder, Vice-President

Oskaloosa

Jefferson

M. Mohler, Secretary

Osborne

Osborne

Samuel T. Howe, Treasurer

Topeka

Shawnee

Governor,    
Secretary of State, ex officio

Topeka

Shawnee

R. W. Jenkins

Topeka

Shawnee

Nat. Mullin

Plainville

Rooks

A. P. Collins

Salina

Saline

G. W. Glick

Atchison

Atchison

Thomas A. Hubbard

Wellington

Sumner

Joshua Wheeler

Nortonville

Atchison

T. M. Potter

Peabody

Marion

John Kelly

Wichita

Sedgwick

J. L. Finley

Dodge City

Ford

O. E. Morse

Mound City

Linn

OFFICERS BY APPOINTMENT
O. St. John, Geologist

Topeka

Shawnee

Robert Hay, Geologist

Junction City

Geary

F. H. Snow, Entomologist

Lawrence

Douglas

E. A. Popenoe, Entomologist

Manhattan

Riley

J. T. Lovewelll, Meteorologist

Topeka

Shawnee

T. B. Jennings, Assistant Meteorologist

Topeka

Shawnee

J. H. Carruth, Botanist

Lawrence

Douglas

L. E. Sayre, Botanist

Lawrence

Douglas

W. A. Kellerman, Botanist

Manhattan

Riley

G. H. Failyer, Chemist

Manhattan

Riley

E. H. S. bailey, Chemist

Lawrence

Douglas

L. A. Buck, Silk Commisioner

Peabody

Marion

Geo. F. Kellogg, State Sugar Inspector

Sterling

Rice

HISTORICAL SOCIETY

James S. Emery, President Lawrence Douglas
Thomas A. Osborn, Vice-President Topeka Shawnee
______ _______, Vice-President    
Franklin G. Adams, Secretary Topeka Shawnee
T. Dwight Thacher, Treasurer Topeka Shawnee

EXECUTIVE COMMITTEE
C. K. Holliday Topeka Shawnee
L. U. Humphrey Independence Montgomery
J. N. Ives Sterling Rice
F. P. Baker Topeka Shawnee
D. W. Wilder Hiawatha Brown

LEGISLATIVE COMMITTEE
T. D. Thacher Topeka Shawnee
B. F. Simpson Topeka Shawnee
A. R. Greene Lecompton Douglas
Geo. D. Hale Topeka Shawnee

KANSAS ACADEMY OF SCIENCE
Robert Hay, President Junction City Geary
F. W. Cragin, First Vice-President Topeka Shawnee
O. C. Charlton, Second Vice-President Ottawa Franklin
E. H. S. Bailey, Secretary Lawrence Douglas
F. O. Marvin, Treasurer Lawrence Douglas
B. B. Smyth, Librarian Topeka Shawnee
A. H. Thompson, Curator Topeka Shawnee
E. A. Popenoe, Curator Manhattan Riley
_______ ______, Curator    

STATE HORTICULTURAL SOCIETY
L. Houk, President Hutchinson Reno
Martin Allen, Vice-President Hays City Ellis
G. C. Brackett, Secretary Lawrence Douglas
F. Holsinger, Treasurer Rosedale Wyandotte
F. Wellhouse, Trustee Fairmount Leavenworth
Sam’l Reynolds, Trustee Lawrence Douglas
Geo. W. Bailey, Trustee Wellington Sumner

Source: State of KS Official Directory, compiled under direction of William Higgins, Secretary of State, Topeka The Hamilton Printing Co.; Edwin R. Snow, State Printer 1891 - Transcribed by Peggy Thompson

back to index


Copyright © 2008 to Kansas Genealogy Trails' host & all Contributors
All rights reserved

Genealogy Trails' Kansas