Hickory County, Missouri Genealogy Trails

Hickory County

 

LAND ENTRIES

The land in Hickory County was surveyed and sectionized in 1838. The first land entries were by William J. Metcalf and Robert H. McCracken, October 22, 1838. Twelve parties entered land that year, and in 1839 the number largely increased. The following are the list of early land entries, given by townships:

Township 35, Range 21.—Eliza Ingles, November 22, 1843; southeast southeast Section 5. George W. Pollock, December 8, 1857; southeast Section 1. Henry Manship, December 17, 1858; west half southwest Section 1. Mary A. Ramsey, May 26, 1854; northwest northwest Section 1, and northeast northeast Section 2. John Fisher, June 22, 1856; south half northwest Section 2. Henry O. Gilger, December 18, 1858; west half southwest Section 4. Jesse Zumalt, August 4, 1853; northwest northwest Section 4. John C. Pitts, April 29, 1854; northwest northeast Section 5# and northeast northwest same. Jesse Zumalt, south half northeast and southeast northwest Section 5. John McBride, November 13, 1857; west half southwest Section 5. Jonathan L. Rix, February 9, 1857; southwest northeast Section 6.   Robert Allen, January II,  1856; southeast northwest Section 6. John Richards, March 16, 1857; northwest northwest Section 6. Meredith Richards, July 26, 1853; west half southwest Section 6.

Township 35 Range 22.— John Richards, December 22, 1846; west half northwest Section 1. Richard W. Pitts, December 22, 1846; southeast Section 1. John N. Pitts, November 20, 1849; southeast northeast Section 4. Wyatt C. and James Williamson, November 20, 1849; northeast southeast Section 5. Green Lutrell, July 19, 1852; southwest southwest Section 4. Barney Pitts, January 6, 1852; east htif northeast and north half northwest Section 4. George W. Still, October 3, 1857; southeast Section 6, Thomas Spillman, November 29, 1853; northeast northeast Section 6. John Blair, October 5, 1857; west half northwest and north half southwest Section 6. Jeremiah D. Brannen, September 22, 1857; southwest Section 1.

Township 35 Range 23.— Robert B. Runyan May 31, 1839; southeast and east half southwest Section 3. Armisted Runyan, May 31, 1839; south half northeast and northeast northeast Section 3. James B. Malock, December 3, 1839; east half southwest Section x. James C. Kerchival, May 31, 1839; east half northeast Section 2. William R. Vestal, April 30. 1839; west half northeast Section 2, and east half northwest same. James McCracken, June 25, 1840; southwest Section 2. John H. Taylor, October 15, 1839; northwest northwest Section 3. James Turner, October 23, 1840; northwest northeast Section 4, and west half southwest Section 3.

Township 35 Range 24.—Amos Richardson, November 20, 1839; southwest Section I. George W. Pond, April 17, 1840, northeast northwest Section 3. William W. Ritchey, December 23, 1843; northeast northeast Section 3. Jackson Richardson, February 10, 1848; northwest northeast Section 2.

Township 36, Range 21.—Jonas Brown, May 20, 1842; southeast Section 18. Jacob A. Ramans, May 18, 1847; southeast southeast Section 14. Abraham Lindsey, September 24, 1847; east half southwest Section 14. James H. Gallaher, June 6, 1856; southeast Section 4 Henry Airhart, June 10, 1857; north half southwest Section 15. Daniel Durby, November 9, 1853; southeast  northwest Section 16.   James A. Robertson, November 30, 1853; southeast northeast Section 10. Benj. F. Fugate, October 3, 1823; southwest northwfest Section 14. Elijah Darby, southwest northeast Section 14. Charles F. Shook, January 7, 1852; northwest northeast Section 13. Sylvester C. Fletcher, October 7, 1853; northeast northeast Section 13. Michael Bower, February 20, 1852; east half southeast Section 13. Thomas Glanville, September 28, 1848; southeast northwest and northeast southwest Section 13. Barney Pitts, August 1, 1852; southwest southwest Section 28. Sandy Richards, August 1, 1853; northwest southeast Section 28. William Haverstick, November 23,1846; northwest Section 21. Josiah Brown, January 9, 1851; south half northeast Section 20. Andrew J. Lopp, December 23, 1844; southeast southwest Section 20. John C. Pitts, August 1, 1853; south half Section 32. David Norfleet, July 7, 1848; east half northeast Section 25. Mark Andrews, August 6, 1849; west half northeast Section 25. Elijah F. Yearger, March 5, 1846; west half southeast Section 24. Jacob Reser, July 5, 1848; northeast Section 24. Eliza D. Yearger, February 20, 1852; east half southeast Section 24. Mark Andrews, August 6, 1849; north half southeast Section 25.

Township 36 Range 22.— Abraham Charlton, November 20, 1849; west half northeast Section 15, and northwest northwest Section 14. Thomas M. Brown, July 26, 1853; east half southeast Section 13. Josiah Brown, December 19, 1846; northwest northeast Section 13. Young T. Skinner, July 27, 1853; northwest southwest Section 13. Abraham Charlton, July 27, 1853; northwest southeast Section 14. Same, November 20, 1849; southwest northwest Section 14. Same, August 23, 1847; south half northeast Section 15. James Dooley, April 17, 1852; south half northeast Section 10. Richard Brown, November 1, 1849; east half northeast and east half southeast Section 24. Michael W. Dorman, January 6, 1852; south half northeast Section 25. Young N. Pitts, July 26, 1853; northwest southeast Section 35. Barney Pitts, August 23, 1847; northwest northeast Section 33. Elizabeth Washburn, August 23, 1847; northwest southeast Section 28. James G. Pitts, August 23, 1847; east half southwest Section 21. William Washburn, March 17, 1852; southwest southwest Section 21.

Township j6, Range 23.— Nathaniel Holland, December 7, 1838; southwest Section 3. William B. Bodine, December 7, 1838; southeast Section 4. William M. McCarroll, August 16, 1839; southeast Section 15. Preston H. Owings, April 5, 1839; southwest southwest Section 15. Russell M. Morgan, December 7, 1838; east half southwest Section 17. Stephen Mitchell, November 5> 1839; east half southeast Section 18. Isaac M. Cruce, August 3, 1841; south half southwest Section 18. William Hawkins, October 23, 1840; northwest Section 18. Urias H. Owings, December 9, 1840; west half southwest Section 7. William G. Baynham, December 28, 1838; west half northwest Section 6. John C. Farmer, December 19, 1839; northeast northeast Section 6. James Bryans, August 24, 1839; east half Section 5. Bird Estes, November 19, 1838; northwest Section 5. John P. Rogers, December 26, 1838; east half northeast Section 5. J. H. Henderson, April 27, 1839; southwest southwest Section 40. Thomas Holland, December 7, 1838; east half southwest, west half southeast Section zi. William J. Metcalf, October 22, 1838; northeast Section 27. Samuel Judy, December 22, 1838; northwest Section 21. Robert H. McCracken, October 22, 1838; southeast Section 27. Samuel McCracken, December 22, 1839; west half southwest Section 26. Samuel H. Arbuckle, December 10, 1839; east half northeast Section 26. Isham Bradley, January 16, 1839; southeast southwest Section 25. Archibald Blue, December 7, 1839; northeast southwest Section 25. Chasteen Linderman, February 26, 1840; southwest northeast Section 25.   William B. 3all, June 13, 1839; southeast northwest Section 25. Edward S. Whitehead, August 149 1839; west half northwest Section 25. Samuel H. Arbuckle, December 10, 1839; east half northeast Section 26.

Township 36, Range 24.— William G. Baynham, December 28,1838; east half northeast Section 1. Thomas Chessur, March 8, 1839; southwest northeast Section 13. William Hawkins, October 23, 1840; east half Section 11. Nathan Boswell, July 26, 1841; west half northeast Section 15. Samuel W. Harris, June 1, 1841; northwest Section 15. Nathan Boswell, May 27, 1842; southeast Section 12. Jesse H. Standifer, July 7, 1853; southwest northwest and northwest southwest Section 13. Samuel

W. Harris, June 1, 1841; northwest Section 35. Daniel B. Clardy, October 8, 1839; southeast and east half southwest Section 24.

Township 37, Range 20.— Lewis B. Hawkins, July 19, 1853; southwest northwest Section 2. William H. Gregory, September 30, 1853; north half northwest Section 18. John Mabary, July 8, 1853; southeast and north half northeast Section 26. John Little, July 13, 1854; northeast northeast Section 35. Charles A. Pippin, August 5, 1853; northwest northwest Section 34. Jonathan Dennis, August 5, 1853; south half southwest Section 28. John Miller, May 29, 1849; northwest southwest Section 32. Joel Harlow, July 26, 1853; southwest northeast Section 30. Joseph C. Eldridge, February 27, 1852; southeast southwest Section

Township 37, Range 21.—Jesse Driskill, September 2, 1844; east half northeast Section 14. Jeremiah Fisher, June 28, 1848; southwest southwest Section 13 and south half southeast Section 14. Luke Palmer, November 28, 1843; northeast Section 15. William D. Foster, August 22, 1849; east half southeast Section 15. Alfred H. Foster, July 19, 1849; northwest northwest and south half northwest Section 14. Alexander Foster, November 28, 1843; northeast northeast Section 27. Barnabas Busch, November 25, 1843; northwest northeast and south half northeast Section 34. John Dollarhide, August 4, 1853; southwest southwest Section 30. Martha Foster, August 2, 1853; southwest southeast Section 35. William Erwin, May 9, 1854; west half southeast Section 36.

Township 37 Range 22.—Joseph Blackwell, June 28, 1848; southeast southeast Section 10. Andrew C. Richey, November 20, 1848; northeast northwest Section 14. Allen Moody, September 16, 1850; northeast southwest Section 15. George W. Blackwell, July 16, 1853; east half northwest Section 10. Joseph Blackwell, June 28, 1848; northwest northwest Section 14. Thomas Davis, March 13, 1847; southwest northeast Section 23. George B. Alexander, August 13,1849; southeast northeast Section 23. William Waldo, April 23, 1847; southwest southeast Section 23. Andrew C. Richey, October 30, 1848; south half southwest Section 23.   Samuel Weaver, July 22, 1853; southwest northwest Section 35. William M. Dorman, January 29, 1852; northeast southwest Section 23. Thomas Davis, June 5, 1848; northwest northwest Section 28.

Township 37, Range 23.— Aaron Yarnell, May 24, 1841; northeast Section 21 and southwest Section ir. Hiram Yarnell, May 24, 1841; east half northwest Section 11. Enoch Lester, August 19, 1840; southwest Section 18. John J. Thomas, November 30, 1838; west half northwest Section 4. Bradford L, Dozier, November 28, 1853; southeast southeast Section 14. Milly Millsaphs, May 20, 1854; southwest northwest Section 10. Benjamin Miller, December 9, 1839; southeast Section 8. John T. Thomas, January 2, 1839; northeast southeast Section 5, and, by same, November 30, 1838, west half northwest Section 4, and east half northeast Section 5. Joseph C. S. Howell, March 30, 1839; northwest Section 17.   Hugh C. Donahue, December 16, 1839; northwest southeast and northeast southwest Section 17. Richard Cruce, October 2, 1839; southwest Section 27. Matthew Woodruff, March 1, 1839; northeast northeast Section 36.   Isaac Elam, June 15, 1839; southwest northeast Section 32.

Township 38, Range 20.— Benjamin F. McMullen, July 31, 1848; northwest Section 11. Newberry Hobbs, May 31, 1853; southwest northwest Section 16. Thomas G. Roney, June 18, 1858; southwest and west half southeast Section 7. Alexander M. Huffman, April 7, 1852; southeast southwest Section 35. John C. Green, August 10, 1853; northeast southeast Section 23. Solomon Mitchell, January 17, 1854; southwest southwest Section 31.

Township 38, Range21.— Nathan Lucker, January 20, 1848; northeast Section 16. William Jenkins, January 30, 1845; west half northwest Section 9. William R. Donnell, March 10, 1849; west half southwest Section 8. George R. Daniel, October 31, 1843; west half southeast Section 7. James Byrnside, October 10, 1843; northwest Section 7. Sterling B. Miles, November 3, 1849; northwest Section 27. James D. Donnell, July 8, 1848; northwest southwest Section 22. John Cooksey, June 6, 1848; west half northeast and east half northwest Section 21.

Township 38 Range 22.— Alexander Breshears, April 5. 1847; northeast southeast Section 10.   Sampson Norton, March 30, 1847; northeast northeast Section 8. John W. Quigg, November 20, 1847; northeast northwest Section 20. Henry C. Butler, Juneg, 1851; northeast southwest Section 20. George B. Alexander, April 2, 1852; southeast southwest Section 32. Samuel Walker, January 26, 1852; northeast southeast Section 31. Harrison H. Jamison, December 2, 1853; southwest southeast Section 29.

Township 38, Range 23.— Ansel Cook, August 28, 1845; west half southeast Section 10. Elisha Cook, January 26, 1843; west half northwest Section 9, and east half northeast Section 8. Albert Crouch, November 4, 1853; southeast northeast Section 17. Jonathan Harris, July 18, 1853; east half southeast Section 17. Christopher Z. Harryman, August 11, 1853; northeast southeast Section 8. William Woodrum, July 12, 185$; east half northwest Section 33. Isaac M. Cruce, October 11, 1843; west half northwest Section 33, and east half northeast Section 32. Henry Whilton, November 26, 1847; north half southeast Section 32. Ephraim Jamison, May 30, 1842; west half northeast and east half northwest Section 29. Abraham C. Nowell, June 25, 1842; west half northeast Section 19. Elisha Cook, June $, 1848; east half northeast Section 19. Gladis Nowell, December 21, 1842; east half southwest Section 19. Nowell T. Kenedy for Fanny Kenedy, October 11, 1843; east half southwest Section 29. Charles S. Brent, February 2, 1848; southwest southwest Section 33. Henry Whitlow, November 26, 1847, northeast southeast Section 32.

History of Hickory, Polk, Cedar, Dade and Barton Counties Missouri Goodspeed Publishing Co. 1889

 

 

© 2006 - 2007 by Genealogy Trails -  All Rights Reserved - With full rights reserved for original submitters.