Oliver County, North Dakota
Genealogy and History

Genealogy Trails History Group
Volunteers Dedicated to Free Genealogy

line
Index to
Naturalization Records

line


Source: NDSU Libraries

Lastname

First Name

Country

Papers

Date

Volume

Page

Comments

Albers John Cord Germany 1st 4/18/1936 D-4 158  
Albers John Cord Germany 1st 7/3/1927 D-3 26  
Anderson Christ Denmark 2nd 10/1/1900 F-5 37  
Arnaydoff Stoean G. Bulgaria 1st 10/16/1912 D-2 40  
Auvinger Alexander Russia 1st 7/25/1908 D-2 12  
Auvinger Heinrich Russia 1st 3/27/1908 D-2 8  
Auvinger Julius Russia 2nd NA P-9 53 denied
Auvinger Julius Russia 1st 3/27/1908 D-2 7  
Auvinger Matthew Russia 1st 3/27/1908 D-2 9  
Auwinger Alexander Russia 2nd 6/2/1913 P-9 38  
Auwinger Herrick Russia 2nd 6/2/1913 P-9 39  
Auwinger Hugo Russia 2nd NA P-10 25 denied
Auwinger Hugo Russia 2nd 10/2/1934 P-11 292  
Auwinger Hugo Russia 1st 4/29/1921 D-3 2  
Auwinger Hugo Russia 1st 2/7/1931 D-4 137  
Auwinger John Russia 2nd 10/6/1925 P-10 26  
Auwinger John Russia 1st 4/29/1921 D-3 4  
Auwinger Matheus Russia 2nd 6/2/1913 P-9 40  
Auwinger Rosina Russia 2nd 10/1/1935 P-11 296  
Backer Anton A. Norway 2nd 10/1/1900 F-5 36  
Bagley Emil Gullicksn Canada 1st 7/24/1911 D-2 31  
Bagley Ole Norway 2nd October 24, 1894 F-5 21  
Bagnell P. H. England 2nd October 23, 1890 F-5 6  
Baier Christian Russia 2nd 6/2/1913 P-9 45  
Baier Emanuel Russia 2nd 10/7/1931 P-11 286  
Baier Emanuel Russia 1st 9/11/1928 D-3 33  
Baier Emmanuel Russia 1st 12/20/1912 D-2 42  
Baier Imanuel Russia 2nd 6/29/1909 P-7 43  
Baier Imanuel Russia 1st 4/21/1903 D-1 13  
Baier Martin Russia 2nd 6/29/1909 P-7 44  
Barth Kasper Russia 2nd 6/20/1910 P-8 51  
Bauer Adam John Germany 2nd 6/2/1913 P-9 42  
Bauer Joseph Russia 1st 5/12/1900 D-1 9  
Bauman Carl Jr. Germany 1st 11/11/1913 D-2 50  
Bauman Carl Jr. Germany 2nd 10/11/1921 P-9 97  
Baumann Karl Germany 2nd 10/20/1913 P-9 43  
Baumstark Joseph Hungary 2nd 8/6/1908 P-7 23  
Bausch Johannes Russia 1st 12/12/1907 D-2 5  
Benge Iven Norway 1st 3/6/1916 D-2 73  
Bennett John W. England 1st 9/5/1903 D-1 16  
Berg Iver Norway 2nd 10/20/1919 P-9 95  
Berg John Norway 2nd 6/13/1911 P-8 99  
Berger Nikodemus Russia 2nd 6/29/1909 P-7 46  
Beyer Ernestine Germany 1st 7/3/1903 D-1 14  
Boalch Alfred England 1st 2/9/1922 D-3 8  
Bobb Echnatz Russia 2nd 10/20/1913 P-9 56  
Bodgorsek Frank Austria 1st 2/3/1915 D-2 59  
Bolentina Rosario Italy 2nd NA P-9 69 de
Borcheet Louisa Germany 2nd 6/29/1909 P-8 11  
Dinius Frank Russia 2nd 6/21/1910 P-8 36  
Dinius Peter Russia 2nd 10/20/1913 P-9 59  
Doll Conrad Russia 1st 11/14/1935 D-4 156  
Doll Emanuel Russia 2nd 8/13/1942 P-11 312  
Doll Emanuel Russia 1st 3/25/1938 D-4 161  
Doll Jack Russia 2nd 9/26/1939 P-11 305  
Doll Jack Russia 1st 11/14/1935 D-4 157  
Doll John Russia 2nd 5/28/1925 P-10 17  
Doll John Russia 1st 10/20/1919 D-2 94  
Doll Konrad Russia 2nd NA P-11 304 denied
Dorn Josepha Germany 2nd 6/3/1913 P-9 25  
Dufek John Bohemia 2nd NA P-9 93 denied
Dufek John Bohemia 1st 3/25/1915 D-2 62  
Duhr John Germany 1st 1/2/1915 D-2 57  
Duprey Joseph Canada 2nd 8/6/1908 P-7 16  
Dvorak Frank Austria 2nd 8/6/1908 P-7 14  
Dvorak Katherine Russia 2nd 9/28/1937 P-11 301  
Earhart Casper Russia 1st 6/9/1915 D-2 65  
Eberle Peter Russia 2nd 10/20/1913 P-9 55  
Eckold Reinhard Germany 2nd 5/13/1901 F-5 46  
Edvartsen Andrew Norway 2nd 6/11/1912 P-9 16  
Eggers Hans H. Germany 2nd 10/2/1929 P-10 35  
Eggers Hans Holm Germany 1st 8/30/1926 D-3 25  
Ehrlich Richard Germany 1st 5/31/1919 D-2 92  
Ehrlich Richard Germany 2nd 5/28/1925 P-10 24  
Eisenbraum Johann Russia 1st 11/3/1939 D-4 163  
Eisenbraum Peter Russia 1st 3/11/1938 D-4 160  
Ellwein Matthaus Russia 2nd 10/12/1900 F-5 43  
Emineth Francis Russia 2nd 6/20/1910 P-8 26  
Emineth Frank Russia 2nd 6/29/1909 P-7 50  
Emineth Fridrich Russia 2nd 6/29/1909 P-7 49  
Eng Bertha   2nd 9/3/1906 F-6 5  
Eng Christina   2nd 9/3/1906 F-6 6  
Engler Carl Otto Germany 2nd 5/13/1901 F-5 48  
Erhardt Kasbar Russia 2nd 10/12/1921 P-9 100  
Erhart Katherina Russia 1st 2/21/1913 D-2 43  
Erhart Konstanten Russia 2nd 6/29/1909 P-7 47  
Erickson Fredrich Norway 2nd 5/28/1925 P-10 22  
Faist Adnrew Russia 1st 10/15/1934 D-4 151  
Faist Andrew Russia 2nd 9/26/1939 P-11 308  
Faist Martin Russia 1st 11/19/1934 D-4 153  
Faist Martin Russia 1st 2/3/1915 D-2 58  
Ferderer Emanuel Russia 2nd 9/26/1939 P-11 306  
Ferderer Nichaolas Russia 1st 6/26/1933 D-4 139  
Ferderer Nick Russia 2nd NA P-10 9 denied
Ferderer Nick Russia 1st 2/23/1915 D-2 61  
Ferderer Nickodemus Russia 2nd 9/29/1936 P-11 297  
Ferderer Valentine Russia 2nd NA P-9 30 void
Ferderer Valentine Russia 2nd 6/2/1913 P-9 35  
Gresz Michael Russia 2nd 10/20/1913 P-9 60  
Grosgebauer Willie Germany 1st 8/13/1903 D-1 15  
Gutkencht Elisabeth Russia 1st 12/4/1903 D-1 18  
Gutknecht Jakob Russia 2nd 6/29/1909 P-8 15  
Hagerott William Germany 1st 1/5/1910 D-2 17  
Hammar Gustaf Sweden 2nd 10/20/1919 P-9 92  
Hanson Bessie Norway 1st 8/10/1905 D-1 23  
Hanson Ola Sweden 1st 12/18/1918 D-2 89  
Harner Michael Russia 2nd 6/29/1909 P-7 27  
Hartmanowski Magdalena Germany 1st 3/12/1900 D-1 8  
Hartmanowski Magdelena Germany 2nd 8/8/1905 F-6 3  
Hartwig Philip Russia 2nd June 28, 1898 F-5 27  
Hauger Olaf E. Norway 2nd 10/3/1911 P-9 1  
Hausauer George Russia 1st 10/8/1928 D-3 35  
Heck Frederick Russia 2nd 6/4/1917 P-9 88  
Heck Frederick N. Russia 1st 11/21/1929 D-4 135  
Heck Frederick N. Russia 2nd 10/5/1932 P-11 289  
Heirner Vinzens Russia 2nd 6/29/1909 P-7 28  
Henke William Germany 2nd May 12, 1891 F-5 9  
Herman Philip Russia 2nd 6/29/1909 P-8 5  
Hermann Frederick Russia 2nd 6/20/1910 P-8 55  
Hille Wilhelm Germany 2nd April 30, 1895 F-5 22  
Hintz Albert Germany 2nd 9/3/1906 F-6 241  
Hintz August Russia 1st 5/31/1934 D-4 148  
Hintz August Russia 2nd 8/28/1945 P-11 310  
Hobenstein Reinhard Germany 1st 6/10/1911 D-2 25  
Hoch Mathiasa Russia 2nd 6/3/1913 P-9 23  
Hodnett Alcorn Canada 2nd 10/3/1911 P-8 77  
Hoff Mathias Russia 2nd 5/22/1923 P-10 12  
Hoff Raphael Russia 2nd 10/2/1934 P-11 293  
Hohenstein Reinhard Germany 1st 6/28/1922 D-3 11  
Hohenstein Reinhard Germany 2nd 5/28/1925 P-10 27  
Hohenstein Reinhard Germany 2nd NA P-9 87 d
Holze Christ Germany 2nd 10/12/1900 F-5 45  
Holze Heinrich Germany 1st 7/11/1903 D-1 14  
Holze Heinrich Germany 2nd July 5, 1892 F-5 14  
Holze Henirich Germany 2nd 6/20/1910 P-8 23  
Hov Ragneld G. Norway 2nd 9/3/1906 F-6 8  
Hov Ragneld G. Norway 1st 4/14/1903 D-1 12  
Husfloen Gustav Norway 1st 9/12/1910 D-2 21  
Husfloen Gustav Norway 2nd 6/2/1913 P-9 33  
Husfloen Jacob Norway 1st 2/23/1912 D-2 35  
Husfloen Jacob Norway 2nd 6/7/1915 P-9 74  
Husfloen John Norway 2nd 6/29/1909 P-7 34  
Husfloen Ola Norway 2nd 6/11/1912 P-9 19  
Husfloen Olaf Norway 2nd 6/29/1909 P-8 2  
Ille Philipp Russia 2nd 6/13/1911 P-8 93  
Jacobson Carl Emil Denmark 2nd 6/20/1910 P-8 50  
Jager Robert Germany 2nd 10/20/1913 P-9 50  
Lange Fred Germany 2nd 6/20/1910 P-8 57  
Lapchuk Wasily Russia 1st 2/8/1915 D-2 60  
Larson Johan A. Sweden 2nd 6/20/1910 P-8 46  
Lauer August Russia 2nd NA P-9 52 denied
Lee Inga Norway 1st 3/8/1919 D-2 91  
Lennik George Russia 2nd 6/29/1909 P-8 14  
Lepp Frank Russia 1st 5/12/1923 D-3 13  
Lepp Frank Russia 2nd 5/25/1926 P-10 31  
Lepp Franz Russia 2nd NA P-9 48 denied
Levin John Sweden 2nd 6/13/1911 P-8 88  
Linhoff Joseph   2nd NA P-10 36 void
Lipp Nick Russia 1st 2/9/1942 D-4 166  
Lovold Sigurd S. Norway 1st 3/6/1930 D-4 136  
Lovold Sigurd S. Norway 2nd 10/5/1932 P-11 290  
Lund Harold E. Denmark 2nd 6/20/1910 P-8 56  

Lastname

First Name

Country

Papers

Date

Volume

Page

Comments

MacDonald John Canada 1st 6/30/1916 D-2 75  
Mack Gottlieb Germany 2nd 10/6/1925 P-10 28  
Maichel Joseph Russia 2nd 10/18/1915 P-9 77  
Maichel Joseph Russia 2nd NA P-9 72 spoiled
Mallen Christian Zum Germany 1st NA D-1 6  
Malzom Joseph Russia 2nd 10/3/1911 P-8 91  
Malzom Joseph Russia 2nd 10/3/1911 P-9 8  
Mantel Ludwig Russia 2nd 6/13/1911 P-8 69  
Mantel Philipp Russia 2nd 6/13/1911 P-8 70  
Mantz August Germany 1st 5/8/1902 D-1 11  
Mantz August Germany 2nd 8/6/1908 P-7 24  
Mantz William Germany 2nd October 23, 1894 F-5 16  
Manz Carl Germany 2nd 6/12/1901 F-5 49  
Markel Johann Russia 1st 2/15/1934 D-4 141  
Markel Joseph Jr. Russia 2nd NA P-10 5 spoiled
Markel Joseph Jr. Russia 2nd NA P-10 15 spoiled
Markel Joseph Jr. Russia 2nd 5/28/1925 P-10 16  
Markel Joseph Jr. Russia 1st 12/31/1920 D-3 3  
Markel Peter Russia 2nd 6/7/1920 P-9 98  
Marquardt Hugo Russia 1st 2/26/1906 D-1 26  
Martin George Hungary 1st NA D-2 28  
Martin George Hungary 2nd 10/3/1911 P-9 10  
Matthias Herman Russia 2nd 6/29/1909 P-8 4  
Matz Anton Russia 2nd 6/20/1910 P-8 37  
Matz Frank Russia 2nd 6/20/1910 P-8 53  
Matz John Russia 2nd 6/1/1915 P-9 76  
Matz Mathias Russia 2nd 6/20/1910 P-8 39  
Maurer Ludwig Germany 2nd 6/29/1909 P-7 40  
Meihoff Maria Germany 2nd June 28, 1898 F-5 29  
Meske August Russia 2nd 6/20/1910 P-8 64  
Messer Frank Russia 2nd NA P-10 11 denied
Messer Jacob Russia 2nd 6/4/1917 P-9 83  
Messer Jakob Russia 1st 10/22/1912 D-2 41  
Messer Rose Russia 2nd 9/28/1937 P-11 302  
Norgaar Bertha Lars Norway 2nd 10/1/1912 P-9 24  
Olheiser Florentina Russia 1st 5/29/1942 D-4 168  
Olheiser Mathias Russia 1st 3/12/1934 D-4 143  
Olheiser Stanislaw Russia 1st 3/12/1934 D-4 144  
Olheiser Stanislous Russia 1st 6/10/1919 D-2 93  
Olheiser Stannislaus Russia 2nd 9/26/1939 P-11 309  
Orso Ida Germany 2nd 8/28/1945 P-11 314  
Orso Ida Hungary 1st 5/31/1942 D-4 165  
Orso Kaspar Hungary 1st 10/1/1923 D-3 15  
Orso Steven Hungary 2nd 8/28/1945 P-11 313  
Orso Steven Hungary 1st 2/14/1941 D-4 164  
Orso Steven Hungary 1st 10/1/1923 D-3 16  
Ostby Anton Norway 1st 2/24/1916 D-2 72  
Ostby Jens Norway 2nd 6/29/1909 P-7 29  
Ostby Lars Norway 2nd 6/20/1910 P-8 61  
Ottema Jacob Holland 2nd 5/25/1926 P-10 30  
Ottema Jacob Holland 1st 3/26/1921 D-3 9  
Ovri Helge N. Norway 2nd 11/4/1907 P-7 4  
Paetz Otto A. P. Germany 1st 10/25/1913 D-2 49  
Paetz Otto A. P. Germany 2nd 10/24/1921 P-10 3  
Pawelczak John Austria 1st 2/26/1916 D-2 70  
Perschke August F. Germany 2nd 6/29/1909 P-7 36  
Petersen George Denmark 2nd 11/4/1907 P-7 3  
Pfliger Elisabetha Russia 2nd 8/6/1908 P-7 26  
Pfliger Paulus Russia 2nd 9/23/1907 P-7 5  
Pioner Hieronymus Germany 1st 9/14/1911 D-2 32  
Price William England 1st February 5, 1892 D-1 1  
Prochaska Joseph Austria 2nd 6/20/1910 P-8 58  
Rabe Henry Germany 2nd October 5, 1896 F-5 24  
Rabe Wilhelm Germany 2nd May 12, 1891 F-5 10  
Rambur Nick Russia 1st 8/8/1934 D-4 150  
Rasmussen Sophia B. Denmark 2nd 8/6/1908 P-7 7  
Reich Albert Russia 1st 4/20/1903 D-1 12  
Reich Albert Russia 2nd 6/29/1908 P-7 19  
Reich August Russia 1st 4/21/1903 D-1 13  
Reich August Russia 2nd 8/6/1908 P-7 18  
Reidel Jacob Germany 2nd 10/1/1912 P-9 21  
Reiner Fredick Russia 2nd 6/7/1915 P-9 68  
Reiner Friedrich Russia 1st 6/11/1909 D-2 15  
Reiner Gottfried Russia 2nd 9/3/1906 F-6 4  
Reinke August W. Germany 1st 2/11/1903 D-1 11  
Rencken Gevert Germany 2nd October 23, 1894 F-5 18  
Rencken Hinrick Germany 2nd October 23, 1894 F-5 17  
Reuther Amalie A. Germany 2nd 8/6/1908 P-7 9  
Reuther Paul O. Germany 2nd 8/6/1908 P-7 8  
Richter Johann Russia 2nd 11/4/1907 P-7 2  
Rickli Jacob   2nd NA P-10 1 denied
Riedel Jacob Germany 1st 1/17/1907 D-2 1  
Riedinger Hironimous Russia 2nd 6/1/1914 P-9 66  
Schwab John Russia 2nd 6/11/1912 P-9 15  
Schwab Mathias Russia 2nd 6/13/1911 P-8 94  
Schwab Peter Russia 2nd 6/13/1911 P-8 95 transfered
Schwab Peter Russia 2nd 10/3/1911 P-9 13  
Schwalbe Karl Russia 2nd 8/6/1908 P-7 25  
Schwarz Nicholas Hungary 2nd 6/13/1911 P-8 89  
Schwenk Anna Marei Russia 2nd NA P-9 90 deceased
Schwenk Anna Marie Russia 2nd NA P-9 85 spoiled
Schwoppe Bernhart Germany 2nd 10/12/1900 F-5 38  
Seeger Louise R. Germany 2nd 8/8/1905 F-6 1  
Shrenk Gottlieb Russia 2nd 6/29/1909 P-8 10  
Singer Rosina Russia 1st 8/8/1907 D-2 4  
Singer Rosina Russia 2nd 6/13/1911 P-8 74  
Skubinna August Prussia 2nd 5/28/1925 P-10 23  
Skubinna August Russia 1st 4/20/1922 D-3 10  
Sofil Harg France 1st 3/20/1918 D-2 85  
Southey Alex England 2nd 5/12/1903 F-5 55  
Stark Margaret Russia 1st 7/14/1925 D-3 21  
Stein Martin Russia 2nd 10/11/1921 P-9 99  
Stepper Christian Russia 2nd 6/29/1909 P-7 10  
Strand John O. Norway 2nd 6/20/1910 P-8 24  
Sudan Ewald R. Germany 1st 3/23/1916 D-2 74  
Thaden Andreas Germany 2nd 6/13/1911 P-8 87  
Thaden Andreas Germany 1st 10/30/1905 D-1 24  
Thom Theodor Canada 1st 6/25/1906 D-1 28  
Thomas Karl H. Germany 2nd 6/13/1911 P-8 100  
Thomas Karl Hermann Germany 1st 9/20/1905 D-1 24  
Thomas Peter Russia 2nd NA P-9 62 denied
Thomas Peter Russia 2nd 6/1/1914 P-9 63  
Tinhof Josef Hungary 2nd 10/1/1930 P-11 282  
Tinhof Joseph Hungary 1st 6/1/1917 D-2 81  
Tinhof Joseph Hungary 1st 7/6/1927 D-3 27  
Tjaden Kobes Sr. Russia 2nd NA P-9 89 de
Tjaden Kobes Sr. Prussia 1st 4/1/1913 D-2 46  
Udlinek Rudolph Germany 2nd 8/6/1908 P-7 17  
Uhl Theophil Russia 1st March 12, 1898 D-1 6  
Uhrig Titus Germany 2nd 6/20/1910 P-8 31  
Uttley Clem England 1st 7/24/1916 D-2 76  
Van Oosting William R. Holland 2nd NA P-10 8  
Van Oosting William R. Holland 2nd 7/15/1924 P-10 10  
Van Schravendyk Anna Holland 1st March 19, 1894 D-1 2  
Van Schravendyk Peter A Holland 1st October 2, 1893 D-1 1  
Van Schravendyk Peter A Holland 2nd April 30, 1894 F-5 12  
Vavra Annetta Austria 1st 9/3/1909 D-2 16  
Verthein Klein M. Germany 2nd 9/3/1906 F-6 7  
Vetter Nikolaus Hungary 2nd 6/20/1910 P-8 63  
Victor Mike Austria 2nd 6/20/1910 P-8 59  
Viktora John J. Austria 2nd 10/1/1912 P-9 22  
Vitek John Yugoslav 1st 12/23/1924 D-3 20  
Zempel Fritz B. Germany 2nd 8/6/1908 P-7 13  
Zentenr Frank Russia 2nd 6/20/1910 P-7 45  
Zerck Emilie Germany 1st 11/13/1903 D-1 17  
Ziegler Joseph Russia 1st 2/6/1912 D-2 33  
Ziegler Joseph Russia 2nd NA P-9 84 denied
Ziegler Mike Russia 2nd 6/13/1911 P-8 85  
Ziegler Walter Russia 2nd 6/13/1911 P-8 98  
Zohner Frank Austria 1st 3/4/1910 D-2 19  
Zueger Benedikt Switzerland 2nd 10/1/1900 F-5 35  


 


BACK -- HOME
North Dakota Genealogy Trails
© Genealogy Trails