Finding Ancestors wherever their trails led with Genealogy Trails History Group

Ohio Genealogy Trails

Mahoning County Ohio

line
County Officials Since
The Organization Of
Mahoning County

line


Auditors - Sheriffs - County Commissioners - Treasurers - Recorders Prosecuting Attorneys
- Probate Judges - State Representatives - State Senators - Vote for Governor.

[Source: 20th century History of Youngstown and Mahoning County, Ohio, and Representative Citizens (1907)]

Chapter XIV, Page 118


AUDITORS
The auditors are also clerks to the Board of County Commissioners.
Their term begins on the second Monday in November of alternate years.

Name

Served from

Served to

Andrew Fitch March 1, 1846 March 1, 1848
Benjamin Votaw 1848 1850
Thomas Roller 1850 1852
S. C. Clark 1852 1855
Jackson Truesdale 1855 1859
Timothy D. Baldwin 1859 1863
David Simon 1863 1867
B. G. Wilcox 1867 November 1871
James K. Bailey 1871 1875
James B. Hughes 1875 1880
Freeman H. Sherer 1880 1886
Thomas E. Davey 1886 1892
Conrad F. Banner 1892 1899
William R. Leonard 1899 1904
Will B. Jones 1904  

SHERIFFS
The sheriff's term begins on the first Monday in January of every alternate year.

Name

Served from

Served to

James Powers March 1, 1846 January 1848
William Schmick 1848 1850
William Meeker 1850 1852
Erastus Piatt 1852 1856
Albert Cook 1856 1858
Samuel Smith 1858 1862
Matthew Logan 1862 1864
N. P. Callahan 1864 1868
Charles Townshend 1868 1872
John R. Davis 1872 1876
James B. Drake 1876 1880
George W. Ludwick 1880 1884
Eli B. Walker 1884 1888
Samuel O. Ewing 1888 1892
James K. Orr 1892 1894
C. F. Callahan 1894 1899
J. Howard Shields 1899 1901
James M. Thomas 1901 1904
F. De Normandie 1904  

COUNTY COMMISSIONERS

Name

Served from

Succeeded

The first county commissioners were:
Robert Turnbull Was elected for one year from March 1, 1846
Isaiah Bowman Elected for two years
James Justice Elected for two years

All their successors were elected for terms of three years each.

Daniel Parshall 1847 - Succeeded Robert Turnbull's seat

In March Jacob Leyman was elected. At this time the court extended the terms of those then in office from March to November, and thereafter these officials were elected at the regular October elections.

John Cowden November 1, 1849 James Justice
Daniel Thoman December 2, 1850 Daniel Parshall
Jacon Brunstetter First Monday in December 1851 Jacob Leyman
John Stewart First Monday in December 1852 John Cowden
Furman Gee First Monday in December 1853 Daniel Thoman
John R. Kennedy First Monday in December 1854 Jacob Brunstetter
Alexander Pow First Monday in December 1855 John Stewart
Conrad A. Bunts First Monday in December 1856 Furman Gee
John Warner First Monday in December 1857 John R. Kennedy
John Shields First Monday in December 1858 Alexander Pow
Conrad A. Bunts First Monday in December 1859 Became his own successor
William A. Miller First Monday in December 1860 Succeeded John Warner
James Duncan First Monday in December 1861 Succeeded John Shields
Stephen Case First Monday in December 1862 Succeeded Conrad A. Bunts
William A. Miller 1863  
Lewis Templin 1864  
Stephen Case 1865 Became his own successor
Robert Dowry 1866 Succeeded William A. Miller
Shelden Newton 1867 Succeeded Lewis Templin
William Johnson 1868 Succeeded Stephen Case
Robert Lowry 1869 Re-elected
Lewis Templin 1870 Newton
William Johnson 1871 Re-elected
Samuel Wallace 1872 Robert Lowry
Jonathan Schillinger 1873 Lewis Templin
M. J. Jackson 1874 William Johnson
Shelden Newton 1875 Samuel Wallace
J. H. Blackburn 1876 Schillinger
George Wetzel 1877 J. M. Jackson
Frank McMaster 1878 Shelden Newton
J. H. Blackburn 1879 Re-elected
A. D. McClurg 1880 George Wetzel
Frank McMaster 1881 Re-elected
John Gault 1882  
A. D. McClurg 1883  
Louis Gluck 1884  
John Gault 1885  
Frank White 1886  
Louis Gluck 1887  
David T. Moore 1888  
Frank White 1889  
John M. Davis 1890  
James S. Price 1891  
John C. McMillin 1892  
John M. Davis 1893  
James S. Price 1894  
Charles T. Agnew 1895  
John W. Van Auker 1896  
John W. Van Auker 1897 Re-elected
Marcus Westerman 1898  
William K. Wagner 1899  
John W. Van Auker 1900  
Marcus Westerman 1901  
Thomas R. Jones and Warren H. Kale 1902  
Thomas R. Jones and Warren H. Kale 1903 Re-elected
Thomas R. Jones and John C. Hannie 1904  
Thomas R. Jones 1905  
Warren H. Kale 1906  

TREASURERS

Name

Served from

Served to

John H. Donald March 1846 December 1847
Hosea Hoover 1847 1851
John Wetmore 1851 1853
Singleton King 1853 1855
Lewis Ruhlman 1855 1859
James W. McClelland 1859 1863
Robert M. Wallace 1863 1867
John R. Truesdale 1867 1871
James Barclay 1871 1873
Alexander Dickson 1877 1881
William Cornelius Elected 1880, took office in 1881
George W. Canfield Elected 1881  
John W. Smith 1888  
John W. Brown 1890  
J. C. Schmurenberger 1892  
R. T. Johnston 1894  
James Hiney 1899  
F. A. Hartenstein 1902  

RECORDERS

Name

Served from

Served to

Saxon Sykes March 1, 1846 October 18, 1849
George Hollis October 18, 1849 October 23, 1856
A. P. Flaugher October 23, 1856 June 1, 1863
J. B. Leach June 1, 1863 To the second Monday in January 1865
J. V. McCurley From the second Monday in January 1865 to January 1868
F. M. Simon January 1868 January 1875
S. B. Reiger January 1875 January 1878
Thomas H. Ward January 8, 1878 January 1881
Thomas H. Ward Elected as his own successor 1880. Took office in 1881  
A. S. McCurley Elected in 1883  
Henry W. Davis 1889  
William McClog 1892  
Henry W. Davis 1895  
William McClog 1899  
W. H. McGinnis 1902  

PROSECUTING ATTORNEYS

Name

Served from

Served to

William Ferguson 1846 1848
James B. Blocksom 1848 1850
E. G. Canfield 1850 1852
R. J. Powers 1852 1856
T. W. Sanderson 1856 1858
R. J. Powers 1858 1860
William C. Bunts 1860 1862
James B. Blocksom 1862 1863
F. G. Servis 1863 1867
H. G. Leslie 1867  
Asa W. Jones 1867 1869
W. G. Moore 1869 1871
A. W. Jones 1871 1873
I. A. Justice 1873 1875
C. R. Truesdale 1875 1877
M. W. Johnston 1877 1881
C. R. Truesdale 1881 1883

James B. Blocksom and H. G. Leslie died while in office. Disney Rogers (elected) 1884.

James B. Kennedy 1890  
S. D. L. Jackson 1896  
William T. Gibson 1900  
William R. Graham 1902  

PROBATE JUDGES
The probate court of Mahoning county was organized on March 8, 1852.
The time of service of the judges dated from the second Monday in February of each year.

Name

Served from

Served to

William Hartsel   Served until Feburary 12, 1855
Garretson I. Young   Served until February 9, 1861
Giles Van Hyning   Served until Febuary, 1867
Joseph R. Johnston   Served until February 10, 1873
M. V. B. King   Served until February 14, 1876
Leroy D. Thoman   Served until 1879
Louis W. King   Served until February, 1882
Judge King became his own successor at the election held in October 1881 Served till 1899
Elliott M. Wilson   Served until 1894
George E. Rose   Served until 1901
J. Calvin Ewing   Served until 1907
David C. Griffith Elected in 1906  
     

STATE REPRESENTATIVES FROM MAHONING COUNTY

Name

Served from

Served to

David Huston 1849  
George Pow 1850 1851
Joseph Montgomery 1852 1853
Jacob Musser 1854 1855
Joseph Truesdale 1856 1857
Samuel W. Gibson 1858 1859
Jesse Baldwin and Joseph Bruff 1860 1861
Robert Montgomery 1862 1863
Reuben Carroll 1864 1865
Joseph Bruff 1866 1867
George W. Brook 1868 1869
George W. Brook 1870 1871
Cook F. Kirtland 1872 1873
Shelden Newton 1874 1875
Joseph Barclay 1876 1877
Robert Mackey 1878 1879
Thos. H. Wilson 1880 1881
William B. Pollock 1882 1883
Alexander Dickson 1884 1885
Alexander Dickson 1886 1887
Lemuel C. Ohl 1888 1889
Lemuel C. Ohl 1890 1891
Lemuel C. Ohl 1892 1893
Randall Montgomery 1894 1895
Randall Montgomery 1896 1897
William R. Stewart 1898 1899
Hugh A. Manchester 1900 1901
William F. Maag and W. J. Williams 1902 1904
W. J. Williams and R. C. Huey 1905 1906
R. C. Huey and Randall H. Anderson 1907 1908

STATE SENATORS 23RD DISTRICT
(Since organization of Mahoning County)

Name

Served from

Served to

John F. Beaver 1846 1849
Milton Sutliff 1850 1851
Jonathan I. Tod 1852 1853
Ira Norris 1854 1855
Robert W. Taylor 1856 1859
J. Dolson Cox 1860 1861
Samuel Quinby 1862 1863
Eben Newton 1864 1865
George F. Brown 1866 1867
L. D. Woodworth 1868 1871
L. C. Jones 1872 1875
J. R. Johnson 1876 1879
H. B. Perkins 1879 1883
(Subsequent dates are those of election.)
H. B. Perkins 1883 1885
A. D. Fassett 1884 1885
A. D. Fassett 1885 1888
J. M. Stull 1889 1890
E. A. Reed 1891 1892
L. C. Ohl 1893 1894
L. C. Ohl 1895 1896
John J. Sullivan 1897 1898
John J. Sullivan 1899 1900
Benjamin F. Wirt 1901 1903
Hon. Thomas Kinsman, who is the present state senator, was first elected to that office in November, 1903, and was re-elected in 1905.

VOTE FOR GOVERNOR

1848-Seabury Ford, whig, 1.269; John B. Weller, dem., 2,069.
1850-Reuben Wood, dem., 1,862; William Johnston, whig, 828; Edward Smith, abol., 477.
1851-Reuben Wood, dem., 1,546: SamuelF. Vinton, whig, 484; Samuel Lewis, abol., 633.
1853-William Medill, dem., 1,360; Nelson Barrere, whig, 381; Samuel Lewis, abol., 1,004.
1855-Salmon P. Chase, rep., 1,592; William Medill, dem., 1,495; Allen Trimble, know nothing, 60.
1857-Salmon P. Chase, rep., 1,891; Henry B. Payne, dein., 1,825; Philip Van Trump, know nothing, 2.
1859-Wilham Dennison, rep., 2,424; Rufus P. Ranney, dem., 2,041.
1861-David Tod, rep., 2,505; Hugh J. Jewett, dem., 1,566.
1863-John Brough, rep., 3,206; C. L. Vallandigham. dem., -
1865-Jacob D. Cox, rep., 2,504; George W. Morgan, dem., 2,184.
1867-Rutherford B. Hayes, rep., 2,898; Allen G. Thurman, dem., 2,602.
1869-Rutherford B. Hayes, rep., 3,003; George H. Pendleton, dem., 2,552.
1871-Edward F. Noyes, rep., 3,087; George W. McCook, dem., 2,602 ; Gideon T. Stewart, pro., 160.
1873-William Allen, dem., 3.003 ; Edward F. Noyes, rep., 3,460; G. T. Stewart, pro., 48; Isaac Collins, lib., 16.
1875-Rutherford B. Hayes, 3,788; William Allen, 3,947; Jay Odell, 27.
1877-Richard M. Bishop, dem., 2,820; William H. West., rep., 2,947; H. A. Thompson, pro., 34; Stephen Johnston, green., 1,339.
1879-Charles Foster, rep., 4,179; Thos. Ewing, dem., 3,854; G. T. Stewart, pro., 16; A. Saunders Piatt, green., 219.
1881-Charles Foster, rep., 4,030; John W. Bookwalter, dem., 3,390.
1883-Joseph B. Foraker, rep., 5,016; George Hoadley, dem., 4,457.
1885-J. B. Foraker, rep., 4,752; George Hoadley, dem., 4,002.
1887-J. B. Foraker, rep., 5,004; Thomas E. Powell, dem., 4,396.
1889-J. B. Foraker, rep., 5,345; James E. Campbell, dem., 4,906.
1891-William McKinley, Jr., rep., - ; James E. Campbell, dem., 5,177.
1893-William McKinley, Jr., rep., 6,738; Lawrence T. Neal, dem., 5.649.
1895-Asa S. Bushnell, rep., 6,129; James E. Campbell, dem., 5,006.
1897-Asa S. Bushnell, rep., 6,410; Horace L. Chapman, dem., 5,456.
1899-George K. Nash, rep., 6,180; John R. McLean, dem., 4,726.
1901-George K. Nash, rep., 6,829; James Kilbourne, dem., 4,745.
1903-Myron T. Herrick, rep., 7,027; Tom L. Johnson, dem., 5,251.
1905-Myron T. Herrick, rep., 6,902; John M. Pattison, dem., 5,734.



BACK -- HOME



Copyright © Genealogy Trails