Washington Genealogy Trails

Welcome to
Clark County
Washington

Genealogy and History



1850 Census


Transcribed by Marla Snow

1850 Census  For: 

State: Oregon Ter.

County: Clark

Town/Township:

Enumeration Dist. No.:

Date: October 30, 1850

Enumerator Name: Joseph S. Mark

Page No.:1

Line

Dwelling houses numbered in order of visitation

Families numbered in order of visitation

The Name of every Person whose usual place of abode, on the first day of June, 1850, was in this family

Age 

Sex

Color- White,  Black,  Mulatto, 

Profession, Occupation, or Trade of each male person, over 15 years of age.

Value of Real Estate owned.

Place of Birth, Naming the State, Territory, or Country

Married within the year.

Attended school within the  year.

Persons over 20 y'rs age, who cannot read & write

Whether deaf and dumb, blind insane, idiotic, pauper, or convict

 1

1

 

Antoine Gobar

50

M

 

Farmer

2,000

Canada

 

 

 

 

2

 

 

Arshela Gobar

28

F

I

 

 

OT

 

 

 

 

3

 

 

Antoine Gobar, Jr.

5

M

M

 

 

OT

 

 

 

 

4

 

 

Mary Gobar

3

F

M

 

 

OT

 

 

 

 

5

 

 

Joseph Gobar

1

M

M

 

 

OT

 

 

 

 

6

 

 

Julia Gobar

8

F

M

 

 

OT

 

 

 

 

7

 

 

Baptise Gobar

10

M

M

 

 

OT

 

 

 

 

8

2

 

Peter O Bunlord

25

M

 

Sailor

 

Scotland

 

 

 

 

9

 

 

T M Wallace

43

M

 

Cabinetmaker

1,000

VT

 

 

 

 

10

 

 

Isabella Wallace

21

F

 

 

 

Scotland

 

 

 

 

11

 

 

Sally Wallace

9

F

 

 

 

Mo

 

 

 

 

12

 

 

Rosetta Wallace

4

F

 

 

 

Mo

 

 

 

 

13

 

 

Fernando Wallace

1

M

 

 

 

OT

 

 

 

 

14

3

 

Peter Skein Ogden

56

M

 

Chief Factor H.B.C.

 

Canada

 

 

 

 

15

 

 

Fabia Rivet

5

M

M

 

 

OT

 

 

 

 

16

 

 

Theresse Rivet

8

F

M

 

 

OT

 

 

 

 

17

 

 

Dick Owyhee

32

M

M

Steward

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

18

 

 

Tearhenard Owyhee

30

M

M

Cook

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

19

4

 

William Sin Clair

22

M

 

Clerk

 

Ruperts Land

 

 

 

 

20

 

 

Joseph Hardenson

22

M

 

Clerk

 

Canada

 

 

 

 

21

 

 

Henry Hettings

19

M

 

Clerk

 

England

 

 

 

 

22

5

 

James A. Graham

25

M

 

Clerk

 

Scotland

 

 

 

 

23

 

 

Susan Graham

22

F

 

 

 

OT

 

 

 

 

24

 

 

John G. A. Graham

3

M

 

 

 

OT

 

 

 

 

25

 

 

James O Graham

16

M

 

 

 

OT

 

 

 

 

26

 

 

Man O War Lord

8

M

M

 

 

OT

 

 

 

 

27

 

 

Margaret Lord

9

F

M

 

 

OT

 

 

 

 

28

6

 

John Kaser

19

M

 

Clerk

 

OT

 

 

 

 

29

 

 

J G King

24

M

 

Clerk

 

England

 

 

 

 

30

7

 

Charlotte McKintosh

40

F

M

 

 

Ruperts Land

 

 

 

 

31

 

 

Catherine McKintosh

19

F

M

 

 

Ruperts Land

 

 

 

 

32

 

 

James McKintosh

9

M

M

 

 

OT

 

 

 

 

33

8

 

A Lee Lewis

30

M

 

Clerk

 

Ruparts Land

 

 

 

 

34

 

 

Alferd Benson

35

M

 

Surgeon

 

England

 

 

 

 

35

9

 

Rogue Duehamay

32

M

 

Clerk

 

Canada

 

 

 

 

36

 

 

Mary Duehamay

24

F

M

 

 

OT

 

 

 

 

37

 

 

Judith Duehamay

6

F

M

 

 

OT

 

 

 

 

38

 

 

Louis Duehamay

4

M

M

 

 

OT

 

 

 

 

39

10

 

Wm F Crate

37

M

 

Millwright

 

England

 

 

 

 

40

 

 

Sarah Crate

34

F

 

 

 

England

 

 

 

 

41

 

 

Wm F Crate Jr

5

M

 

 

 

VT

 

 

 

 

42

 

 

Adolphus Crate

2

M

 

 

 

VT

 

 

 

 

1850 Census  For: 

State: Oregon Ter.

County: Clark

Town/Township:

Enumeration Dist. No.:

Date: October 30, 1850

Enumerator Name: Joseph L. Meek

Page No.:2

Line

Dwelling houses numbered in order of visitation

Families numbered in order of visitation

The Name of every Person whose usual place of abode, on the first day of June, 1850, was in this family

Age 

Sex

Color- White,  Black,  Mulatto, 

Profession, Occupation, or Trade of each male person, over 15 years of age.

Value of Real Estate owned.

Place of Birth, Naming the State, Territory, or Country

Married within the year.

Attended school within the  year.

Persons over 20 y'rs age, who cannot read & write

Whether deaf and dumb, blind insane, idiotic, pauper, or convict

 1

11

 

James G Wentworth

22

M

 

Cooper

 

Ohio

 

 

 

 

2

 

 

Thomas Tristem

18

M

 

 

 

Ireland

 

 

 

 

3

 

 

Peter Riggs

20

M

 

 

 

Ky

 

 

 

 

4

 

 

James Price

18

M

 

 

 

NC

 

 

 

 

5

 

 

A Harden

17

M

 

 

 

Tenn

 

 

 

 

6

12

 

S M Colwell

22

M

 

None

 

Pa

 

 

 

 

7

 

 

R C Fay

20

M

 

Seaman

 

NH

 

 

 

 

8

13

 

F Couldeny

32

M

 

Millwright

 

Nova Scotia

 

 

 

 

9

 

 

Catherine Couldeny

19

F

M

 

 

OT

 

 

 

 

10

 

 

Frances Couldeny

5

M

M

 

 

OT

 

 

 

 

11

 

 

Catherine Couldeny

3

F

M

 

 

OT

 

 

 

 

12

14

 

George Bram

27

M

 

Seaman

 

Germany

 

 

 

 

13

 

 

Francis B Camp

22

M

 

Cook

 

Ny

 

 

 

 

14

15

 

Wm Ryan

30

M

 

Farmer

 

Ireland

 

 

 

 

15

 

 

Susan Ryan

28

F

 

 

 

Ky

 

 

 

 

16

 

 

Jane Ryan

9

F

 

 

 

Mo

 

 

 

 

17

 

 

James Ryan

7

M

 

 

 

Mo

 

 

 

 

18

 

 

Susanna Ryan

2

F

 

 

 

OT

 

 

 

 

19

16

 

Richard Covington

31

M

 

Farmer

2,000

England

 

 

 

 

20

 

 

Ann Covington

25

F

 

 

 

England

 

 

 

 

21

 

 

Jane Hall

12

F

 

 

 

Sandwich Islands

 

x

 

 

22

 

 

John Von Phister

8

M

 

 

 

OT

 

x

 

 

23

 

 

Donald McKintosh

15

M

 

 

 

OT

 

x

 

 

24

 

 

John McKintosh

10

M

 

 

 

OT

 

x

 

 

25

 

 

Mary A Birsne

10

F

 

 

 

OT

 

x

 

 

26

 

 

Alexander Birsne

8

M

 

 

 

Hudsons Bay

 

x

 

 

27

 

 

James Grant

8

M

 

 

 

OT

 

x

 

 

28

 

 

Isaac Ogden

10

M

 

 

 

Hudsons Bay

 

x

 

 

29

17

 

John Colder

35

M

 

 

 

Selkirks Colony

 

 

 

 

30

 

 

Mary Colder

35

F

 

 

 

Selkirks Colony

 

 

 

 

31

 

 

Edward Colder

4

M

 

 

 

OT

 

 

 

 

32

 

 

Mary Colder Jr.

2

F

 

 

 

Selkirks Colony

 

 

 

 

33

 

 

John Bird

21

M

 

 

 

OT

 

 

 

 

34

 

 

Charles Bird

12

M

 

 

 

Selkirks Colony

 

 

 

 

35

 

 

Margaret McKinsey

10

F

 

 

 

Hudson Bay

 

 

 

 

36

18

 

Edward Spencer

30

M

 

 

 

Mo

 

 

 

 

37

 

 

John Boulton

20

M

 

 

 

Ireland

 

 

 

 

38

19

 

James H McReady

25

M

 

Wagonmaker

 

Ny

 

 

 

 

39

 

 

Charles Seribner

26

M

 

Blacksmith

 

Mo

 

 

 

 

40

 

 

Davis Lanter

26

M

 

Teamster

 

Mo

 

 

 

 

41

 

 

Henry Sutton

21

M

 

Teamster

 

Ky

 

 

 

 

42

 

 

Michel Adams

36

M

 

Teamster

 

Germany

 

 

 

 

*Lines 21-28: Boarding School written in margin.

State: Oregon Ter.

County: Clark

Town/Township:

Enumeration Dist. No.:

Date: October 30, 1850

Enumerator Name: Joseph L. Meek

Page No.:3

Line

Dwelling houses numbered in order of visitation

Families numbered in order of visitation

The Name of every Person whose usual place of abode, on the first day of June, 1850, was in this family

Age 

Sex

Color- White,  Black,  Mulatto, 

Profession, Occupation, or Trade of each male person, over 15 years of age.

Value of Real Estate owned.

Place of Birth, Naming the State, Territory, or Country

Married within the year.

Attended school within the  year.

Persons over 20 y'rs age, who cannot read & write

Whether deaf and dumb, blind insane, idiotic, pauper, or convict

 1

 

 

Charles Radcliff

25

M

 

Blacksmith

 

England

 

 

 

 

2

20

 

Fredrick Bears

33

M

 

Laborer

 

Germany

 

 

 

 

3

 

 

Elizabeth Bears

31

F

 

 

 

Ireland

 

 

 

 

4

 

 

Louisa Bears

1

F

 

 

 

OT

 

 

 

 

5

 

 

Mary A Johnson

25

F

 

 

 

Ny

 

 

 

 

6

21

 

Logd Brook

26

M

 

Clerk

 

Md

 

 

 

 

7

 

 

George M Bumford

40

M

 

Surveyor

 

Ny

 

 

 

 

8

 

 

James W Hasliel

29

M

 

Carpenter

 

Maine

 

 

 

 

9

22

 

John B Leach

32

M

 

 

 

Maine

 

 

 

 

10

 

 

Robert Lantee

22

M

 

Teamster

 

Mo

 

 

 

 

11

 

 

Robert Hayse

21

M

 

Teamster

 

Ohio

 

 

 

 

12

 

 

John Lyneh

25

M

 

Teamster

 

NY

 

 

 

 

13

23

 

James Ryan

30

M

 

Teamster

 

Ireland

 

 

 

 

14

 

 

Thomas Clsudsning

21

M

 

Teamster

 

Pa

 

 

 

 

15

 

 

James Potter

28

M

 

Teamster

 

Ny

 

 

 

 

16

 

 

Wm Hand

24

M

 

Brick Mason

 

Germany

 

 

 

 

17

24

 

James L Grounger

46

M

 

None

 

Pa

 

 

 

 

18

 

 

George M Hart

28

M

 

None

 

Ny

 

 

 

 

19

 

 

Benjamin Hart

28

M

 

None

 

Ny

 

 

 

 

20

 

 

Wm Hart

24

M

 

Teamster

 

Germany

 

 

 

 

21

 

 

Francis Prachet

36

M

 

Brickmason

 

Ohio

 

 

 

 

22

25

 

Benjm Laman

32

M

 

Carpenter

 

Pa

 

 

 

 

23

 

 

John J Simmons

29

M

 

Carpenter

 

Ny

 

 

 

 

24

 

 

Nathan S Cattle

24

M

 

Carpenter

 

Ireland

 

 

 

 

25

 

 

George A Lamb

22

M

 

Carpenter

 

Geo

 

 

 

 

26

 

 

James Pray

49

M

 

Carpenter

 

NH

 

 

 

 

27

26

 

James W Cassin

38

M

 

Coachmaker

 

Ireland

 

 

 

 

28

 

 

Agnus Cassin

28

F

 

 

 

NY

 

 

 

 

29

 

 

Michal Cassin

7

M

 

 

 

Mo

 

 

 

 

30

 

 

William Cassin

4

M

 

 

 

Mo

 

 

 

 

31

 

 

Louis Cassin

1

M

 

 

 

Mo

 

 

 

 

32

27

 

Sarah Tubbs

48

F

 

 

 

NY

 

 

 

 

33

 

 

Maria Bockelearn

23

F

 

 

 

NY

 

 

 

 

34

 

 

Stephen McDonald

10

M

 

 

 

Mo

 

 

 

 

35

 

 

George Rumpis

47

M

 

Brickmason

 

Germany

 

 

 

 

36

28

 

John S. Silverthom

32

M

 

Brickmason

 

Ny

 

 

 

 

37

 

 

Richard H Tunsdele

30

M

 

Physician

 

Md

 

 

 

 

38

 

 

Orson Jeward

20

M

 

 

 

Ind

 

 

 

 

39

29

 

Amos M Short

42

M

 

Merchant

50,000

Pa

 

 

 

 

40

 

 

Ester Short

43

F

 

 

 

Pa

 

 

 

 

41

 

 

Drucellia Short

16

F

 

 

 

Mich

 

 

 

 

42

 

 

Amos C Short

14

M

 

 

 

Mich

 

 

 

 

1850 Census  For: 

State: Oregon Ter.

County: Clark

Town/Township:

Enumeration Dist. No.:

Date: October 30, 1850

Enumerator Name:Joseph L. Meek

Page No.:4

Line

Dwelling houses numbered in order of visitation

Families numbered in order of visitation

The Name of every Person whose usual place of abode, on the first day of June, 1850, was in this family

Age 

Sex

Color- White,  Black,  Mulatto, 

Profession, Occupation, or Trade of each male person, over 15 years of age.

Value of Real Estate owned.

Place of Birth, Naming the State, Territory, or Country

Married within the year.

Attended school within the  year.

Persons over 20 y'rs age, who cannot read & write

Whether deaf and dumb, blind insane, idiotic, pauper, or convict

 1

 

 

Cemstha Short

13

F

 

 

 

Ill

 

 

 

 

2

 

 

Mary B Short

12

F

 

 

 

Ill

 

 

 

 

3

 

 

Alferd D Short

9

M

 

 

 

Ill

 

 

 

 

4

 

 

Grant H Short

5

M

 

 

 

OT

 

 

 

 

5

 

 

Ester M

2

F

 

 

 

OT

 

 

 

 

6

30

 

Isaac B Poroer

39

M

 

Carpenter

 

Ky

 

 

 

 

7

 

 

Margaret Poroer

29

F

 

 

 

Ky

 

 

 

 

8

 

 

Joseph C Poroer

5

M

 

 

 

Iowa

 

 

 

 

9

 

 

Josaphine Poroer

1

F

 

 

 

Iowa

 

 

 

 

10

31

 

Washington Lee

38

M

 

Farmer

3,000

Verginia

 

 

 

 

11

 

 

Amanda Lee

29

F

 

 

 

Mo

 

 

 

 

12

 

 

John Lee

9

M

 

 

 

Mo

 

 

 

 

13

 

 

Arna F Lee

7

F

 

 

 

Mo

 

 

 

 

14

 

 

William Lee

5

M

 

 

 

Mo

 

 

 

 

15

 

 

Mary Lee

4

F

 

 

 

OT

 

 

 

 

16

 

 

Joseph Lee

1

M

 

 

 

OT

 

 

 

 

17

32

 

Humphry Forbes

22

M

 

Farmer

 

Mo

 

 

 

 

18

 

 

Fallae Smith

29

M

 

Farmer

 

Germany

 

 

 

 

19

33

 

Joseph Raymond

50

M

 

 

 

Canada

 

 

 

 

20

 

 

Joseph Kanako

25

M

M

Laborer

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

21

 

 

Henry Honolula

25

M

M

Laborer

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

22

 

 

John Kaan

25

M

M

Laborer

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

23

34

 

James McIvee

22

M

 

Laborer

 

Scotland

 

 

 

 

24

 

 

James Kaverharea

24

M

M

Laborer

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

25

 

 

Alexander Owhuay

17

M

 

Laborer

 

OT

 

 

 

 

26

 

 

Loma Coma

16

M

M

Laborer

 

OT

 

 

 

 

27

 

 

James Kanaka

30

M

M

Laborer

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

28

 

 

Muttou Kanaka

15

M

M

Laborer

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

29

35

 

James Molaly

30

M

M

Laborer

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

30

 

 

Paul Choulois

27

M

 

Laborer

 

Canada

 

 

 

 

31

 

 

Alex Pellind

20

M

 

Laborer

 

Canada

 

 

 

 

32

 

 

Baptiste Descardines

22

M

 

Laborer

 

OT

 

 

 

 

33

 

 

Joseph Laundrie

45

M

 

Laborer

 

Canada

 

 

 

 

34

36

 

Joseph Laharnai

27

M

M

Laborer

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

35

 

 

Like Laharnai

25

M

M

Laborer

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

36

 

 

Joseph Thibalt

30

M

 

Laborer

 

Canada

 

 

 

 

37

 

 

Joseph Duchine

50

M

 

Laborer

 

Canada

 

 

 

 

38

37

 

Wm Whirtzell

29

M

 

Laborer

 

Canada

 

 

 

 

39

 

 

Henry Mabroui

25

M

M

Laborer

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

40

 

 

Apumi Mabroui

27

M

M

Laborer

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

41

 

 

Kekous Mabroui

29

M

M

Laborer

 

Sandwich Islands

 

 

 

 

42

 

 

Allen McIsaac

24

M

 

Laborer

 

Scotland

 

 

 

 





BACK -- HOME --
NEXT


Copyright © Genealogy Trails