WISCONSIN UPDATES
Non Hosted Counties Only

July 26, 2014

Adams County

1890 Veterans Census for Adams - transcribed by Elaine Goodwin
Bio: Pierce - transcribed by RuthAnn Wilke


Barron County
Bio: Gunderson - transcribed by RuthAnn Wilke

Brown County
Bios: Fontaine, Sedgwick, Wilcox - transcribed by RuthAnn Wilke

Misc. News: Stambaugh Appointed Indian Agent - transcribed by Nancy Piper

Buffalo County

Bio: Gilman - transcribed by RuthAnn Wilke

Calumet County

Bio: Parkinson - transcribed by RuthAnn Wilke

Chippewa County
Bio: McRae - transcribed by RuthAnn Wilke


Columbia County

Bios: Eaton, Lowth - transcribed by RuthAnn Wilke

Crawford County
Bio: Petersen - transcribed by RuthAnn Wilke
History of Wauzeka 1884 - transcribed by RuthAnn Wilke

History: Wauzeka 1884 Directory - transcribed by RuthAnn Wilke

Misc. Native American News: Indian Hostilites - transcribed by Nancy Piper


Dane County
Bio: Beattie, Crosse, Tierney - transcribed by RuthAnn Wilke

Marriage: Farwell - Cross - transcribed by Jim Dezotell
Albert Getz Letter regarding family history - submitted by Roger Goetz

Dodge County
Bios: Fleming, Heimerl, Sherman, Williams - transcribed by RuthAnn Wilke

Door County
Bio: Minor - transcribed by RuthAnn Wilke


Douglas County
Misc. News: Indian War on the Mississippi - transcribed by Nancy Piper

Dunn County

Bio: McGilton - transcribed by RuthAnn Wilke

Eau Claire County
Bio: Bradford - transcribed by RuthAnn Wilke
Misc. news: real estate transfer - transcribed by Jim Dezotell
 

Fond du Lac County

Bios: Adamson, Klotz, Treleven, Ware - transcribed by RuthAnn Wilke

Obit: Goodrich - transcribed by Jim Dezotell

Green County
Bios: Sprague, Troy - transcribed by RuthAnn Wilke
Obit: Johnson children - transcribed by Peggy Thompson

Green Lake County
Bio: Pritchard - transcribed by RuthAnn Wilke

Iowa County
Bios: Cox, Kennedy - transcribed by RuthAnn Wilke

Obits: McGraw, Schmelzer - submitted by JAH

Jackson County
Bio: Wilson - transcribed by RuthAnn Wilke

Jefferson County

Bios: Bullock, Craig, Stone - transcribed by RuthAnn Wilke

Juneau County
Bio: Kenyon, Kingston - transcribed by RuthAnn Wilke


Kenosha County
Bio: Williams - transcribed by RuthAnn Wilke


Kewaunee County
Bio: Darbellay - transcribed by RuthAnn Wilke

La Crosse County
Bio: Bradley - transcribed by Ruth Ann Wilke
Crime News: Alton Sentenced - transcribed by Jim Dezotell
Crime News: Rev. M. O. Hanson trials - 5 news articles transcribed by Ruth Ann Wilke (Contributed by Greg Hanson)

Lafayette County
Bios: McGinty, Sheldon - transcribed by RuthAnn Wilke
Village of Benton History - transcribed by RuthAnn Wilke

Manitowoc County
Bios: Carey, Hemschemeyer, Pfunder - transcribed by Ruth Ann Wilke

Milwaukee County
Obit: Buxton - transcribed by Jim Dezotell
Albert Getz Letter regarding family history - submitted by Roger Goetz
Bios: Bentley, Boorse, Colby, Eldred, Freeman, Gilson, Keogh, Laverrenz, Merritty, Paine, Raesser, Simpson - transcribed by RuthAnn Wilke

Bio: Sweet - transcribed by Gary Wysocki
Bio: Carman - transcribed by Kim Mohler
Pioneer History of Milwaukee (Chapters 8 -13 and Chronological) transcribed by Gary Wysocki


Monroe County

Bios: Campbell, Waste - transcribed by RuthAnn Wilke
Obit: Morse - transcribed by Jim Dezotell

Outagamie County
Bios: McMurden, Petersen - transcribed by RuthAnn Wilke

Ozaukee County
Bio: Fitzgerald - transcribed by RuthAnn Wilke

Pierce County

Bio: Haugen - transcribed by RuthAnn Wilke

Portage County

Bio: McDill - transcribed by RuthAnn Wilke

Racine County

Bios: Bosustow, Packard - transcribed by RuthAnn Wilke

Richland County
Bios: Case, Joslin - transcribed by RuthAnn Wilke

Rock County
Bios: Burdge, Lawrence, Lord - transcribed by RuthAnn Wilke

Sauk County
Bios: Blakeslee, Gillespie - transcribed by RuthAnn Wilke

Obit: Dischler - submitted by JAH

Shawano County
Bio: Naber - transcribed by RuthAnn Wilke

Sheboygan County
Bios: McIntyre, Root - transcribed by RuthAnn Wilke


St. Croix County
Hudson & Vicinity marriages performed by Charles Thayer - transcribed by RuthAnn Wilke

Bio: Hill - transcribed by RuthAnn Wilke


Trempealeau County
Bio: Arnold - transcribed by RuthAnn Wilke


Vernon County
Bios: Eckhardt, Yakey - transcribed by RuthAnn Wilke

Walworth County
Bios: Allen, Barnes, Blanchard - transcribed by RuthAnn Wilke
Allen family history - transcribed by Nancy Piper

Washington County
Bios: Place, Ruch, Weil - transcribed by RuthAnn Wilke

Waukesha County
Bios: Schmidt, Small - transcribed by RuthAnn Wilke


Waupaca County
Bios: Anderson, Phillips - transcribed by RuthAnn Wilke

Waushara County
Bio: Moors - transcribed by RuthAnn Wilke

Winnebago County
Bios: Bean, Krueger, Wall, Webster - transcribed by RuthAnn Wilke

Obit: Powell - transcribed by Jim Dezotell
 

May 26, 2014
State Data:
Army Casualty List - transcribed by Rose Stout
Marine Casualty List - transcribed by Rose Stout

Adams County
Sick List News: Dorrow - transcribed by Mary Dutcher


Calumet County

Obit: Schmidt - transcribed by Mary Dutcher

Chippewa County
Obits: Hoffman, Stuttgen (2) - contributed by Donna Stein Miller


Columbia County

Obit: Marble - transcribed by Jim Dezotell
Marriage: Ward - Brown - transcribed by Mary Dutcher

Crawford County
Marriage: Wallin - Wisdom - transcribed by Mary Dutcher

Dane County
Obits: George, McDougall - transcribed by Mary Dutcher
Marriage Announcements: Birney - Johnson; McGann - Lee; Town - Fold - transcribed by Mary Dutcher
Military News: Thanksgiving at Camp Randall - transcribed by Mary Dutcher 

Misc. News about Dutcher - transcribed by Mary Dutcher

Dodge County
Marriage: Chapman - Scrdam - transcribed by Mary Dutcher

Douglas County
Misc. News: Superior students - transcribed by Mary Dutcher

Eau Claire County
Sick List news: Alonzo Goff - transcribed by Mary Dutcher
 

Fond du Lac County

Obits: Avery, Florida, Sawyer, Shay - transcribed by Jim Dezotell
Obit: Henning - transcribed by Mary Dutcher
Marriage: Carner - Owen - transcribed by Mary Dutcher

Jefferson County

Obit: Finch - transcribed by Mary Dutcher

Juneau County
Obit: Dutcher - transcribed by Mary Dutcher


Kenosha County
Marriage: Smith - Rook - transcribed by Mary Dutcher


Lafayette County
Obit: Clark - transcribed by Jim Dezotell

Marriage: Trowsbridge - Bentley - transcribed by Mary Dutcher
Misc. news for Parkinson - transcribed by Mary Dutcher

Milwaukee County
Obit: Davenport - transcribed by Jim Dezotell
Obits: Canby, Caswell, Dutcher, Freeman, Turton - transcribed by Mary Dutcher
Marriage Announcements: Brown - Southwick; Hawes - Waite; Hemphill - Candee; Miller - Elmaker; Schmitz - Gale; Seymour - Yates; Skidmore - King; Western - Hills - transcribed by Mary Dutcher

Pioneer History of Milwaukee - preface, Table of Contents & Chapters 1 - 7 - transcribed by Gary Wysocki

Monroe County

Marriage: Hathaway - Kendal - transcribed by Mary Dutcher

Outagamie County
Records from courthouse (contributed by KF):
Death records: Van Derheiden, Vander Heiden, Vanderheiden
Marriage records: Bongers - Vosters; Caeser - Seager; Derus - Liech; DeWildt - Seaver; Gustman - Vander Zanden; Lenz - Vandersteen; McCormick - Hughes; Schuler - Jansen; Stip - Bisley; Stilp - Meyer; Verhagen - v.d. Boogaard; Verstegen - Piepenberg

Ozaukee County
Marriage: Trumbell - Phillips - transcribed by Mary Dutcher

Racine County
Obit: Brown - transcribed by Mary Dutcher


Richland County
Obits: Finch, Scott - transcribed by Mary Dutcher

Marriage: Schaffer - Selby - transcribed by Mary Dutcher

Sauk County
Obit: Fuller - transcribed by Mary Dutcher

Obits: Honer, Kraemer - submitted by JAH
Merrimack Bios: Boegner, Colburn, Eschenbach, Frese, Gaber, Graf, Jones, Kunz, Leiser, Leuser, Quiggle (2), Reusler, Todd (2), Weigan, Wood - transcribed by RuthAnn Wilke
Woodland Bios: Broas, Brown, Canon (2), Clemons, Cook, Gibbins, Good, Harvey, Heinrick, Horne, Horton, Mortimer, Sherman, Stanley, Tennant, Thompson, Vorhees, Wallace - transcribed by Sheila Gruver

Shawano County
Marrigage: Spentz - Babel - transcribed by Mary Dutcher

St. Croix County
Marriages: Gardiner - Peers; McGregor - Dawley; Stout - Cockburn  - transcribed by Mary Dutcher


Vernon County
Marriage: Datch - Millen - transcribed by Mary Dutcher

Walworth County
Marriage: Trowsbridge - Bentley - transcribed by Mary Dutcher

Washington County
Obit: Pickett - transcribed by Mary Dutcher


Waukesha County
Obit: Holbrook - transcribed by Mary Dutcher

Waupaca County
Marrigage: Spentz - Babel - transcribed by Mary Dutcher

Waushara County
Obit: Ayers - transcribed by Jim Dezotell

Winnebago County
Obit: Schmidt - transcribed by Mary Dutcher


Ap
r. 28, 2014
Dane County
Obits: Haag (2) - submitted by Jim Honer
Marriage Announcement: Pease - Hoyt - submitted by Jim Dezotell

Dunn County

Obit: Connor - transcribed by Karen Seaman

Fond du Lac County
Obits: Adams, Campbell, Granger - transcribed by Jim Dezotell

Iowa County
Obit: Lloyd - transcribed by Jim Dezotell

Jackson County
Sick List: Comstock - transcribed by Jim Dezotell

Lafayette County
Obit: Way - transcribed by Jim Dezotell


Manitowoc County
Obit: Sister Patricia - submitted by Peggy Thompson

Milwaukee County
Marriage Announcement: Potter - Rathbun - transcribed by Jim Dezotell

Milwaukee City Directory for 1848-1849 - transcribed by Gary Wysocki

Page 1

Page 2

Page 3

Page 4

Page 5

Page 6


Sauk County
Towns History - transcribed by RuthAnn Wilke (Dellona, Franklin, Freedom, Honey Creek, Lavalle, Loganville, Merrimack, Sumter, Troy, Washington, Westfield and Winfield)
Reedsburg History - transcribed by Jan Grant

Obit: Hulbert - transcribed by Jim Dezotell

Sheboygan County
Obit: Stephens - transcribed by Jim Dezotell


Trempealeau County
Sick List: Comstock - transcribed by Jim Dezotell

Vernon County
Obit: Rising - transcribed by Jim Dezotell

Waupaca County
Obit: Tailmadge - transcribed by Jim Dezotell

Winnebago County
Obit: Reed - submitted by Jim Dezotell


Mar. 24, 2014
State Data:
Wisconsin Soldiers Buried at Belle Isle, City Point, Danville & Oakland Cemetery - transcribed by Mary Saggio
http://genealogytrails.com/wis/military/wi_federaldeadcw.htm

 

Crawford County
Obit: MacCartney - transcribed by Mary Kay Krogman
Obit: Cragan
Bios: Balrichard, Beckwar, Bonney, Drew, Fisher, Hazen, Peck, Steiner, Winegar - transcribed by RuthAnn Wilke
Town History: Eastman - transcribed by RuthAnn Wilke

Dane County
Marriage: Gray - Price - submitted by Jim Dezotell
Marriages: Blake - Stewart; Carpenter - Espenett; Flannigan - Fitzgibbons; Gunderson - Johnson; Hentjelman - Rust; Hilgers - Parker; Thompson - Proud; Vanetta - Nye
; Vincent - Baxter
Obit: Miller

Green County
Albany History - transcribed by Jan Grant

includes pioneer reminiscences and Albany in 1854

Jefferson County
Obit: Wiggenhorn - submitted by KT

Kewaunee County
Obits: Pawlovich (2) - submitted by Karen Seaman
Obits: Metzner, Wyman, Zimmer
Bio: Rogers - transcribed by Mary Saggio
Bio: O'Brien

Lafayette County

Bio: Brines - submitted by Jon Brines

Manitowoc County

Obit: Kohn - submitted by David Lang

Outagamie County
records from courthouse, contributed by kf:
Marriages: Armitage - Armitage; Welfur - Lyons, Wenzel - Wendland
Deaths: Barrett, Block, Boyle, Brouillard, Busch, Castellion (2), Davis, Ebben, Petit, Van Asten, Van Dyke, Van Sustern, Verhagen, Walsh, Young


Pierce County

1883 Pensioners on the Roll - transcribed by Mary Saggio

Polk County
1883 Pensioners on the Roll - transcribed by Mary Saggio

Portage County
1883 Pensioners on the Roll - transcribed by Mary Saggio

Price County
1883 Pensioners on the Roll - transcribed by Mary Saggio
1890 Veterans Schedule for Brannan Township - transcribed by Mary Saggio

Richland County

Bio: Johns - transcribed by Kim Mohler

Sauk County
Baraboo Lyons & Manchester History - transcribed by RuthAnn Wilke
Baraboo in 1847 - transcribed by RuthAnn Wilke

Feb. 27, 2014
Barron County
Bio: Borum, Cole, Crisler, Hedbck, Miller, Raynor - transcribed by Kim Mohler

Bayfield County
Bios: Austria, Daly, Marshall, Morgan, Myhre, Okerstrom, Oscar (2), Savage, Simpson - transcribed by Kim Mohler

Chippewa County
Obit abstract: Stoley - submitted by Jacque McDonnell

Dane County
Bio: Hunt - submitted by Karen Seaman

Douglas County
Bios: Andrew, Armstrong, Bannon, Baxter, Boots, Burnett, Clark, Clarke, Dahl, Descent, Duff, Fawcett, Follett, Grace, Graham, Jacobson, Johnson, Kellogg, Kowalke, Lutton, Mason, Nye, Obrien, Ogilvie, Parker, Philbrook, Roberts, Roycraft, Russell, Selden, Shong (2), Smith, Stark, Strickland, Tait, Wilkinson - transcribed by Kim Mohler

Green County
Bios: Doolittle, Kleckner - submitted by Karen Seaman

Lincoln County
Merrill 1930 Telephone Directory - transcribed by Mary Saggio


Price County
Bios: Brower, Engstrand, Lippels, Nichols, Rasmussen, Wiley - transcribed by Kim Mohler

Richland County
town histories for Bear Creek Valley, Buena Vista, Henrietta, Hub City, Lone Rock, Richland City, Woodstock and Yuba - transcribed by RuthAnn Wilke

Sawyer County
Bios: Charbonneau, Peck - transcribed by Kim Mohler

St. Croix County
Bio: Cleveland - transcribed by Kim Mohler

Taylor County
Bios: Martens, McLennan, Shattuck - transcribed by Kim Mohler

Washburn County
Bios: Todd, Walker - transcribed by Kim Mohler

Jan. 15, 2014
State Data

Military news: 5 State Servicemen Listed as Casualties (Vietnam War)

Barron County
Bio: Algeo, Babcock, Bowers, Cook, Engstrom, Gilstad, Hunter, Knutson, Larson, Malcolm, Paulson, Sparlin, White - transcribed by Kim Mohler

Bayfield County
Bios: Aune, Bell, Buffalo, Clausen, Hannum, Hessey, Jones, McQuillan, Meehan, Reuter, Simonson, Yates - transcribed by Kim Mohler

Burnett County
Bios: Andersen, Anderson (3), Buol, Dahlberg, Erickson, Hickerson, Jacobs, Jensen (2), Olsen, Thoreson (3) - transcribed by Kim Mohler

Chippewa County
Obits: Haas (2) - submitted by Lisa Haas
Bios: Brainerd, Rolfe - transcribed by Kim Mohler

Douglas County
Bios: Anderson (2), Archibald, Armitage, Armstrong, Arnold, Beaudoin, Bertrand, Bishop, Blackadder, Blount, Brosseau, Brown, Card, Carlson, Carpenter, Cash, Chase, Christie, Collier, Comiskey, Cowie, Craig, Culligan, Curr, Danel, Desmond, Dunlop, Erickson, Finney, Foster, Gill (2), Gordon, Hofflund, Houlton, Isaacson, Jackson, Konkel, Lawler, Leamon, Lindquist, Lunt, Mattoon, McGuire, McKay, Mills (3), Morisset, Murphy, Newburgh, Newton, Norton, Olson, Osborn, Paddock, Peabody, Petersen, Peterson (2), Phillps, Pink, Reedfors, Rene, Rolfe, Ryan, Ryerse, Schoeller, Smith, St. Onge, Staples, Stensrud (2), Sullivan, Swanson, Taylor, Thompson, Throndson, Tinker, Tostevin, Wagner, Walseth, Waseen, Watson, Weade, White, Wilkins, Williams - transcribed by Kim Mohler

Eau Claire County
Bio: Hill - transcribed by Kim Mohler

Green County
Town Histories for Adams, Jefferson, Juda and Twin Grove - transcribed by Ruth Wilke
Bios: Armstrong (2), Austin, Beach, Benage (2), Berryman, Bevel, Blackford, Blumer, Bradley, Bray (2), Brown, Bussey, Byrne, Carle, Carter, Chambers (2), Chryst, Duncan, Eley, Emrick, Fritz, Gapen (2), Grenzon, Grenzow, Guinter, Hartwig, Hickman, Holmes, Moldenhauer, Mosher, Myers, Newman (3), Osborne, Ostrander, Penn, Pletts, Preston, Roderick (2), Rodocker, Roub, Smith, Stauffacher, Stevenson (2), White, Worrick, Zeitlow- transcribed by Ruth Wilke

Iron County

Bios: Defer, Gaillardet, Hand, Lucia, Meade, Tarter - transcribed by Kim Mohler

Milwaukee County
Milwaukee Dates (History) - transcribed by Gary Wysocki

Monroe County
Obit: Vandervort - submitted by Jim Dezotell

Pierce County
Bio: Otis - transcribed by Kim Mohler

Price County
Bios: Dirimple, Ellis, Fraser, Gibson, Hamilton, Jackson, Neef, O'Hare, Queary, Sperry, Young - transcribed by Kim Mohler

Richland County
town histories for Rockbridge (village and town) transcribed by Richard Ramos

Rock County
Farmer's Directory (1919) surnames A-G - transcribed by Dana Kraft

Rusk County
Bios: Brainerd, Durgin - transcribed by Kim Mohler

Sawyer County
Bios: Clapp, Holgren, La Rouge, McGeorge, Nichols, Rodman, Rounsavell - transcribed by Kim Mohler

St. Croix County
Bios: Bartlett, Brandt, Dwyer, Maguire, Merritt, Scott - transcribed by Kim Mohler


Taylor County
Bios: Andrresen, Kraemer, Mauer, McDonald, Mullaley, Nystrum, Queary, Werner, Wicker - transcribed by Kim Mohler

Walworth County
Town Histories: Fontana, Walworth & Williams Bay - transcribed by Glenda Stevens

Washburn County
Bios: Baker, Burg, Costello, Dahlstrom, Evers, Goss, Gregory, Grimes, Harmon, Hazard, Holmes, Kennedy, Kinne, Leonard, Lincoln, Mills, Nelson, Peck, Ryan, Shaver, Thomas, Watkins, Williams, Wynne - transcribed by Kim Mohler

Washington County
All transcribed by Barbara Ziegenmeyer:
County History (includes Civil War history, schools, government & population data)
Old Settlers Club Members
Town histories for Addison, Benton, Erin, Farmington, Germantown, Hartford, Jackson, Kewaskum, Polk, Richfield, Schleisingerville, Trenton, Wayne and West Bend - transcribed by Barbara Ziegenmeyer

http://genealogytrails.com/wis/washington/history.htm


Dec. 15, 2013
State Data
World War II Honor List - State-wide - transcribed by Peggy Thompson

Barron County
Bios: Anderson, Atkinson, Barry, Barton (2), Beckwith, Bone, Charles, Charron, Dovery, Johnson, Leinfelder, Mason, Stark, Williams - transcribed by Kim Mohler

Bayfield County
Bios: Bryns, Dalyrymple, Finstad, Habelt, Hale, Holly, Oistad, Olson, Patterson, Pettingill - transcribed by Kim Mohler

Brown County
Bio: Cooke - transcribed by Pat Houser
Bio: Hudd - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Rasmussen, Wirth - transcribed by Tammy Clark

Burnett County
Bio: Anderson (3), Jensen, Nelson - transcribed by Kim Mohler
Bio: Anderson - transcribed by Tammy Clark

Calumet County
Bio: Miller - transcribed by Susan Geist
Bio: Lynch - transcribed by Tammy Clark

Chippewa County
Bio: Morris - transcribed by Kim Mohler
Bio: Pound - transcribed by Rhonda Hill

Columbia County
Bio: Lewis - transcribed by Pat Houser
Bio: Parry - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Adams - transcribed by Tammy Clark

Crawford County
Schools of Crawford County (History) - transcribed by Tammie Rudder

Town Histories:
Bell Center and Haney - transcribed by Sally Masteller
Gay's Mill, Johnstown, Mt. Sterling, Rising Sun, Scott, Towerville and Utica - transcribed by Tammy Clark
Lynxville and Seneca - transcribed by Vicki Bryan

Bios: Adams, Bowen, Briggs, Burkholder, Caswell, Churchill, Coalburn (2), Coleman, Curley, Curran, Davis, Elliott, Eyers, Gay, Gilbert, Graham, Haggerty, Halverson, Hammerly, Hughbanks, Laurence, Lester, McAuley, McCullick, McDougal, Miller, Mills, Mindham, Mitchell, Nutter, Peterson, Phillips, Pickett, Pittsley, Putnam, Rogers, Rounds, Rowan, Sears, Sherwood,  Spencer, Steffy, Tallman, Thomson, Turk, Turner, Vaughan, Walton, Wilbur, Wilt - transcribed by Tammy Clark  

Bios: Allen, Armstrong, Baker, Bigelow, Bright, Caya (2), Cook, Dean, Dickson (2), Doyle, Ertel, Garvey, Ingham, Kenneson, Kingsland, La Force, Miller, Mills, Morris, Nickerson, Pease, Porter, Russell, Savage, Searle, Sharman, Taylor, Thompson, Withee, Wolcott - transcribed by Vicki Bryan

Bios: Biederman, Coleman, Hamilton, Kast, Langdon, Lathrop, Lewis, Richardson, Smethurst, Taft (2) - transcribed by Sally Masteller

Dane County
World War II Honor List - transcribed by Peggy Thompson

Bio: Carpenter - transcribed by Pat Houser
Bio: Bresee - contributed by Kathy Childs
Bios: Pinney, VanSlyke - transcribed by Denise Moreau
Bio: Adams - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Adams, Bross, Curtis, Esser, Pederson, Warner - transcribed by Tammy Clark
Bios: Jones, Spooner - transcribed by Rhonda Hill
University of Wisconsin Alumni Bios:
Oct. 1904 & Commencement - transcribed by Vicki Bryan
Jan. 1905 - transcribed by Tammy Clark
Diary (partial) of Sylvester Bates Bresee - contributed by Kathy Childs

Dodge County
Bio: McFetridge - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Sherman - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Hawks, Martin, Meissner, Spiering - transcribed by Tammy Clark

Door County
Bio: Minor - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Leonhardt, Thorp - transcribed by Tammy Clark

Douglas County
Bios: Agen, Alenius, Andrews, Arnold, Badgley, Baribeau, Beebe, Boland, Boswell, Brennan, Brown, Campbell, Carr, Christie, Clark, Coburn, Cole, Cooper, Crandall, Danielson, Eaton, Eimon, Ekstrom, Fanning, Ferrell, Hanton, Harvey, Haven, Hill, Hubbard, Hummer, Humphrey, Kane, Kenyon, Kline, Larson, Leader, Lenroot, Linner, Lofstrom, McDougal, McLean, McRae, Miles, Morrissey, Muck, Mungavin, Nason, Norquist, Oakes, Patton, Penn, Potter, Rolfe, Schmidt, Stewart, Strothman, Swenson, Thompson, Tubbs, Van Leuven, Vaughn, White - transcribed by Kim Mohler
 
Dunn County
Bios: Flint, Macauley - transcribed by Tammy Clark

Eau Claire County
Bios: Bartlett, Culbertson, Downs, Frawley, Gibbons, Griffin, Hayden, Larson, Meggett - transcribed by Nancy Overlander
Bio: Carmicheal - transcribed by Tammy Clark

Fond du Lac County
Bios: Coleman, Horner - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Bragg - transcribed by Rhonda Hill
Bios: Hardgrove, Turner, Ware - transcribed by Tammy Clark

Grant County
History: Reminiscences of Early Grant County - transcribed by Jeanne Kalkwarf
Bio: Hazelton - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Ryland - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Dickinson, Kidd, McCoy - transcribed by Tammy Clark

Green County
Town Histories:
Brodhead - transcribed by Fran Cooley
Dayton and Exeter - transcribed by Richard Ramos
Jordan and Jordan Center - transcribed by Tammy Clark
New Glarus - transcribed by Glenda Stevens and Tammy Clark

Bios: Ableman, Bayrhoffer (2), Benson, Bolender, Ellis, Eveleth, Figi, Fritsch, Gibbons, Hafner
, Hale (2), Kundert, Miller, Olson, Phillips, Staley, Taylor, Welton, Wideerkehr, Zimmerman - transcribed by Tammy Clark    
Bio: Huntly - transcribed by Susan Geist
Bios: Blanchard, Bowen, Brant, Bucklin, Clawson, Day, Derrick, Douglas, Fleek, Gleason, Hahn, Lucas, Moore, Pfisterer, Putnam, Richardson, Sawyer, Sherman, Skinner, Smith, Sprague, Stair, Stewart, Stuart, Taft, Thompson (2), Truax, West, Woodling - transcribed by Fran Cooley
Bio: Randall - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Ace, Albly, Albright, Anderson, Barnes, Beekman, Bloom, Brooks (2), Cameron, Campbell, Chapin (2), Clark, Conkey, Crawford, Dinges, Disher, Dodson, Drake, Dreibelbis, Dunbar, Eaton, Edgar, Edwards, Eitel, Ellis, Ferguson, Freitag (2), Fulton (2), Green (2), Hadinger, Havens, Hefty, Heinzelmann, Henn, Hosken, Jones, Jordan, Lewis, Lichtenwalner, Magee, Marshall, McCammunt, McConnell, McKenney, Millman, Morse (2), Morton, Noble, Norton, Painter, Parkin, Preston, Richards, Ross (8), Scott, Silvor, Smith (2), Smock (2), Staley, Starr, Strader, Sullivan, Trickle (2), Trumpy, Tschudy, Weismiller, Wells, White, Wiley, Wilson (3) - transcribed by Mary Saggio

Bios: Binger (2), Bradford, Bratley, Clarno, Crow, Diven (2), Fuller, Kratzer, Lockman, Lynch, Meacham, Michael, Montgomery, Morse, Morton, Palmer, Pickett, Raymer, Rhoades, Rinehart, Roberts, Shank, Smith, Stites, Williams - transcribed by Colleen Weeks Breeden

Churches - Brodhead Churches in 1881 - transcribed by Fran Cooley

Green Lake County

Bio: Bow - transcribed by Tammy Clark

Iowa County
Bios: Catlin, Meffert - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Kennedy, Ryan - transcribed by Tammy Clark

Iron County
Bios: Auger, Sealy, Smith, Tyler - transcribed by Kim Mohler

Jackson County
Bio: Stevens - transcribed by Kim Mohler
Bio: Price - transcribed by Rhonda Hill
Bios: Button, Gabriel, Tester - transcribed by Tammy Clark
Obit: Black Hawk - submitted by KT

Jefferson County
Bio: Carr - transcribed by Susan Geist
Bio: Cody - transcribed by Pat Houser
Bio: Caswell - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Reed - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Craig, Piper - transcribed by Tammy Clark

Juneau County
Bio: Kingston - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Bishop - transcribed by Tammy Clark

Kenosha County
Bio: Timme - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Maxwell - transcribed by Tammy Clark

Kewaunee County
Bio: Bruemmer - transcribed by Tammy Clark

La Crosse County
Bios: Toeller, Wing, Woodward - transcribed by Nancy Overlander
Bio: McMillan - transcribed by Denise Moreau
Bios: Cameron, Woodward - transcribed by Rhonda Hill
Bios: Dawson, McDonald - transcribed by Tammy Clark

Lafayette County
Lafayette County During the Civil War (transcribed by Mary Saggio) includes roster of soldiers from Lafayette County, muster rolls, and honor roll lists

Bios: Gallagher, O'Neill - transcribed by Susan Geist

Lincoln County

Bio: Champagne - transcribed by Tammy Clark

Manitowoc County
Bios: Albers, Goedjen - transcribed by Susan Geist
Bio: Rankin - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Carey - transcribed by Vicki Bryan

Marinette County

Bio: Stephenson - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Fairchild - transcribed by Tammy Clark

Marquette County
Bio: Tanner - transcribed by Tammy Clark

Milwaukee County
World War II Honor Lists (transcribed by Peggy Thompson

A-F

G-J

K-L

M-Q

R-S

T-Z

Bios: Abbott, Arnold, Austin, Borchardt, Bottum, Brand, Butler, Cary (2), Cottrill, Cramer, Ebbets, Elliott (2), Emmons - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Abert, Brand, Comdohr, Egan, Everts, Fellenz, Friend, Hooker, Pierce, Scheiber, Wall, Walsh - transcribed by Susan Geist
Bios: Jenkins, Johnson, Kendrick, Lando, Mallory, Mann, Martin, Palmer, Pereles, Phalen, Platto, Ryan, Starkweather - transcribed by Liz Dellinger
Bio: Miller - transcribed by Pat Houser

Bios: Brown, Carpenter, Martin, Pixley, Ryan - transcribed by Denise Moreau
Bio: Dewster - transcribed by Rhonda Hill
Bios: Chase, Cottrill, Stanley - transcribed by Vicki Bryan

Marriages 1836 - 1848 Groom's Index (Transcribed by Sharon Witt)

A-B

C-D

E-G

H-K

L-M

N-R

S

T-Z

Marriages 1836 - 1848 Bride's Index (Transcribed by Sharon Witt)

A-B

C-D

E-G

H-J

K-M

N-R

S

T-Z

1837 - 1848 Marriage Licenses
Granted by Clerk of District Court (transcribed by Sharon Witt)


Monroe County
Bios: Blyton, Hinckley - transcribed by Susan Geist
Bio: Erwin - transcribed by Tammy Clark

Oconto County
Bio: Brazeau - transcribed by Susan Geist
Bio: Cox - transcribed by Kim Mohler

Outagamie County

World War II Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Campion, Lennon - transcribed by Susan Geist
Bio: Pingel - transcribed by Vicki Bryan
Obits: Summers (3) - contributed by KF

Records from courthouse (contributed by KF):
Deaths: Appleton (2), Bricco, Gipp (3), Jens, Jentz, Loerke (2), Matz, Neumann (3),
Nielson-Youshow, Pelkey (7), Petit, Rusch, Schnell, Schney, Snell (3), Suppry, Surprise (2), Sweeney (3), Tate, Van Asten, Vanderheiden, Walsh
Births: Ambrosius, Arnold, Behle, Bellin (2), Felouer, Gerritts, Geurts, Griesbach, Hermus, Hietpas, Hopfensperger (4), Hoss, Kieffer, Kilsdonk, Plaster, Simpson (3)
Marriages: Bertrand - Bricault; Bessette - Roberts; Biebow - Krueger; Bricco - Rebman; Buesing – Wieckert; Ebel - Plaster; Gipp - Hurkman; Hietpas - Loerke; Melzer - Kieffer; Pelkey - Rueden; Peltier - Guyette; Peltier - Leanna; Plamann - Ahrens; Plaster - Gipp; Riehl - Langlotz; Roberts - Pelkey; Rusch - Wetzel; Timm - Pluger; Vanderheiden – Berringer; Vanderheiden – Goerlinger;
Vander Heyden – Bevers; Wagner - Ihde; Yong - Roberts

Ozaukee County
Bio: Race - transcribed by Susan Geist

Pepin County
Bio: Huntington - transcribed by Susan Geist
Bios (all transcribed by Mary Saggio) Anderson (5), Anibas, Auth (2), Axtell (2), Babcock, Baier, Barber(2), Bardill, Barnes (2), Barton, Bauer (4), Bengston, Berger, Bien, Bock, Bowman (2), Bradshaw, Branch, Branshaw, Breunig, Broatch, Bronkow, Brooks (2), Brown, Bruenn (2), Brunner (2),Buchanan (3), Buehler (3), Butler, Carlson (2), Carpenter, Carrington, Carroll, Cassidy, Catura, Clemens, Coburn (4), Cowell, Crapser, Culbertson, Dahlberg, Dahlin, Davis, Demarce, Donath, Dorwin, Doughty (3), Drier, Dunbar (3), Dunlap, Eckler, Eldredge, Ericson, Farnham, Fleischauer, Fleming (2), Forsberg (2), Fox, Frank, Fraser, Gifford (2), Gilbert, Glasbrenner, Goodrich (3), Gordon (2), Goss, Granger, Gueldner (2), Hammond, Harkness, Heit, Herbst (2), Herschlip, Hewitt, Hill, Hilliard (2), Holden, Holmes, Holstein, Hoover, Houser, Howard(2), Hunter, Hurlburt, Hutter, Inglebretson, Jahnke, Johnson (5), Kees, Keller, Kelly, Kelton, Kessinger, Keys, Knapp, Kohlman, Koller, Komro, La France (2), Landwehr, Larson (3), Layne, Leflay (2), Leicht (2), Lenhart, Liddy (2), Longsdorf, Lundquist, Machmeier (2), Maher, Manor, Marcks, Markman, Marks, Martin, Mattson, Maxwell (2), McCourtie (2), McMahon, Meixner (2), Metcalf, Miles, Morgan, Morris, Myers, Nehlsen, Nelson (2), Notham, Oesterreicher, Olbert (2), Olsen, Olson (2), Olund (3), Orlady, Pabst, Parker, Peck, Peters (2), Peterson (2), Pfeiffer, Pittman, Place, Plummer (6), Poeschl (2), Poquett, Prindle, Proue, Radle (3), Rageth (2), Resler, Richards (2), Richardson (3), Risler, Roetter, Ruggles, Sanborn, Scheckel, Schilling (2), Schlosser, Schneekloth, Schober, Scholz, Schrader, Schreiner (3), Schruth, Seyffer (2), Smith, Stebbins, Stienke (2), Strese, Stroebel, Stuart (3), Stuhlmann, Swanson, Sweeney (3), Tappe, Tarrant, Tawye, Thalen, Thies, Throne, Traun, Trinko, Van Brunt (2), Vogler, Von Wald, Walters, Weber (2), Weishapple, Wilson, Wittig (2), Wohlforth, York (2), Youngman, Zittel

Business History: Bowman & McMahon; Pepin Pickle Company - both transcribed by Mary Saggio

Pierce County

Bio: Gilson - transcribed by Nancy Overlander
Bio: Putnam - transcribed by Susan Geist
Bio: Haugen - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Warner - transcribed by Vicki Bryan

Polk County
Bio: McDill - transcribed by Susan Geist
Bio: Tuttle - transcribed by Kim Mohler

Portage County
Bios: Felch, Haseltine, Jones, Packard, Raymond, Sanborn - transcribed by Nancy Overlander
Bio: Lane - transcribed by Susan Geist

Price County
Bios: Evans, Hurd, Sackett - transcribed by Kim Mohler

Racine County
World War II Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Apple, Packard - transcribed by Susan Geist
Bio: Martin - transcribed by Pat Houser

Bio: Jonas - transcribed by Vicki Bryan
Bio: McKenzie - transcribed by Tammy Clark

Richland County
List of the honored pioneer dead - transcribed by Glenda Stevens

Town Histories: Orion - transcribed by Susan Geist
Basswood, Eagle, Eagle Corners, Excelsior, Loyd, Marshall, Monongahela, Port Andrews, Richwood, Willow - transcribed by Richard Ramos

Bios: Berger, Blake, Burwitz, Dawson, Demmer, Dooley, Emshoff, Flamme, Hitchcock, Jones, Laws, Lewis, Mainwaring, Mathews, Mayfield (2), Miller (2), Schmidt, Schuerman, Sherman, Sigrist, Smith, Thomas - transcribed by Susan Geist
Bios: Alwood, Brownell, Cline, Francois, French, Johnston, Leiber, Markham, Mickel, Murphy, Murray, Reagles, Roberts, Salisbury, Smyth, Stewart, Stoddard, Wildermuth, Wright - transcribed by Richard Ramos

Bios: Allison, Anderson (3), Atkinson, Austin (2), Balsley, Bancroft, Barrett, Bear, Bennett, Benton (3), Bills, Bock, Brace, Britton, Buchanan (2), Button, Carpenter, Carson, Carswell (3), Cass (2), Cate, Chesemore, Chisholm, Clark (4), Clarson, Coates, Conner, Cooper, Cornwall, Coulter, Coumbe, Cratsenberg, Cunningham, David, Davis (2), Dewey, Dingman, Dixon, Doudna, Dunn, Eldred, Elliott (2), Ellsworth (5), Ferebee, Ferguson, Fogo (2), Fowler, Francis, Freeborn, Freeman, Garfield, Garner, Gault, Goff, Grafton, Graham (2), Gray, Greaves, Grover, Gunnell, Hall, Hamilton, Hampton, Haney, Hanson, Hart (2), Harter, Hazeltine, Hendricks, Hillberry (2), Hoke, Holcomb, Hurless, Huston, Hyde, Hynek, Janney (3), Johnson, Jones (4), Joslin, Kepler, Keyes, Kincannon (2), Kinder, Kinyon, Koch, Koenig, Krouskop, Kuykendall (2), Lamberson, Leatherberry, Lewis, Lincoln, Logan (2), Long, Looker, Lucas, Lunenschloss, Manchester, Manning, Marsh, Marshall (2), Mason (2), Mathews, McCarthy, McCollum, McCorkle (2), McDonald, McGrew, McNurlen, Meeker (2), Merrill, Miller (2), Minett, Misslich, Moon, Moore (2), Morrison, Murphy, Neff, Newburn, Nichols, Noble (3), Norman (4), Nourse, Ostrander, Palmer, Parsons, Peckham, Persinger, Phelps, Pickering, Powell, Pratt, Queen, Ragles, Recob, Renick, Rhodes, Richards, Robinson, Rodolf, Ross, Roth, Rummery, Runyan, Saltsihan, Sands, Sargent, Schmitz, Scholl, Scott, Shaffer, Shontz, Shookman, Simpson, Sippy, Slater, Smith (5), Snow, Southard (2), Stayton, Stevenson, Stockwell, Stowell, Straight, Stratton, Stuart, Thomas (2), Thorp, Towsley, Tracy, Travers, Truesdale, Waggoner, Wallace, Waller, Walser, Wanlass, Washburn (2), Weldy, Welton, West, Wheaton, Wherry, Whitcomb (2), Wiley, Winterburn, Winton, Wolf - transcribed by Mary Saggio

Rock County

World War II Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Britton, Conley - transcribed by Susan Geist
Bios: McKey, Palmer, Wright - transcribed by Pat Houser
Bios: Williams, Winans - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Lord - transcribed by Vicki Bryan

Rusk County
Bios: Blackburn (2), Heaverin, Lambert, Pederson, Stephenson - transcribed by Kim Mohler

Sauk County
Bios: Grubb, Kuntz - transcribed by Susan Geist
Bio: McFafferty - submitted by KT

Sawyer County
1890 Veterans Schedule (Hayward) - transcribed by KT

Bios: Adams, Cannon, Fuley, Grafton, Gutekunst, Hein, McIntyre, Strandberg - transcribed by Kim Mohler

Shawano County
Bio: Naber - transcribed by Susan Geist

Sheboygan County
Bios: Sharp, Swart, Weeden - transcribed by Susan Geist
Bio: Bentley - transcribed by Denise Moreau
Bio: Smith - transcribed by Vicki Bryan

St. Croix County
Bio: Johnston - transcribed by Susan Geist
Bios: Cline, Thompson, Tuttle - transcribed by Kim Mohler
Bio: Humphrey - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Hill - transcribed by Vicki Bryan

Taylor County

Bios: Burbey, Frels, Urquhart - transcribed by Kim Mohler

Trempealeau County
Arcadia Settlement - transcribed by Rhonda Hill

Bio: Comstock - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Cance - transcribed by Susan Geist

Vernon County
Bios: Terhune, Tollefron, Wyman - transcribed by Nancy Overlander
Bios: Ellefson, Nichols - transcribed by Susan Geist
Bio: Rusk - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Bennett - transcribed by Vicki Bryan

Walworth County
Town Histories:
Adams, Little Prairie, Mayhew, Troy & Troy Center - transcribed by Judy Ziesmer
Allen Grove, Sharon - transcribed by Jackie McCarty
Delavan - transcribed by Mary Saggio
East Troy - transcribed by Laura Eitniear
Elk Horn, Lafayette, Linn - transcribed by Vicki Bryan
Lagrange, Lyons, Springfield - transcribed by Susan Geist
Richmond - transcribed by Cathy Danielson
Spring Prairie - transcribed by Tammy Clark
Whitewater (city) - transcribed by Mary Saggio

Bios: Pratt, Stewart - transcribed by Susan Geist
Bios: Hastings, Hemenway - transcribed by Denise Moreau
Bio: Palmeter - transcribed by Vicki Bryan

Washburn County
Bios: Boynton, Crocker, Finstad, Gordon, Hoar, Kent, Nelson, Stouffer - transcribed by Kim Mohler

Washington County
Bio: Schneider - transcribed by Susan Geist
Bio: Frisby - transcribed by Pat Houser

Bio: Frisby - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Blake - transcribed by Tammy Clark

Waukesha County
Bios: Noller, Regan - transcribed by Susan Geist
Bio: Sumner - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Ackley - transcribed by Vicki Bryan

Waupaca County

Bios: Guernsey, Ogden, Reed - transcribed by Nancy Overlander
Bios: Brown, Pape, Warren - transcribed by Susan Geist

Waushara County
Bio: Bugh - transcribed by Susan Geist
Bio: Wiley - transcribed by Vicki Bryan

Winnebago County
Obit: Crosby - submitted by Tammy Clark
Bios: Finch, Foster, Vredinburgh - transcribed by Susan Geist
Bio: Weisbrod - transcribed by Denise Moreau
Bios: Graham, Guenther, Sawyer - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Wall - transcribed by Vicki Bryan

Nov. 15, 2013
State Data - bios
Irvin, Jackson - transcribed by Peggy Thompson
Davis, Harlan - transcribed by Vicki Bryan
Jones - transcribed by Tammy Clark
Tallmadge - transcribed by Glenda Stevens

State Data - Military

Civil War

Enumeration of the Soldiers of the Late War
1895 Census of Soldiers who Served in Wisconsin Regiments
and Reside in Wisconsin as of June 20, 1895

Aaron - Anderson
Anderson - Baker
Baker - Beals
Beals - Berwald
Besat - Bohrnstedt
Boingrabir - Brickley
Brickner - Buhl
Buker - Campbell
Campbell - Cheesman
Chermerhorn - Coleman
Coleman - Craig
Craig - Dartt
Dartt - Devendorf
Deveraux - Draper
Dratt - Ellenwood
Emrick - Faulkner
Faulkner - Fontiene
Foot - Gallagher
Gallagher - Glasshof
Glassman - Greson
Greve - Halladay
Hallahan - Hartman
Hartman - Henry
Henry - Hoare
Hofmeister - Hudson
Hudson - Jager
Jaeger - Jones
Jones - Keyes
Keys - Kocher
Koebel - Lane
Lane - Leustra
Levake - Lutz
Lutz - Mathar
Mather - McLain
McLallen - Miller
Miller - Morris
Morris - Nelson
Nelson - Odair

O'Day - Paider
Paine - Perry
Perry - Pond
Pond - Rach
Raddatz - Rice
Rice - Roggensack

Rogne - Sandgren
Saddon - Schrage
Schram - Sharp
Smart - Spencer
Spencer - Stewart
Stewart - Sweet
Sweet - Thorp
Thorp - Tyack
Tyler - Wagner
Wagner - Weber
Webley - Whistance
Whitebeck - Wilson
Wilson - Wyman

Enumeration of the Soldiers of the Late War
Who Served in Organizations of Other States and Reported by the
Enumerators as Residing in Wisconsin on June 20, 1895.

Abbott - Baltus
Balyea - Black
Black - Brown
Brown - Cary
Case - Conn
Connell - Davidson
Davidson - Duncan
Duncan - Fike
Fike - Garrett
Garaughty - Griebel
Gries - Hasselruns
Hassey - Hollis
Hollister - Johnson
Johnson - Kinseley
Kinsman - Lessing
Lesslie - Marx
Marxman - Menke

Menner - Mueller
Mueller - Packard
Packard - Powers

Powers - Riley
Riley - Schleier

Schleifer - Singleton
Stetter - Thorp
Thorp - Waffle
Waffler - Wigger
Wiggin - Zook

Enumeration of the Soldiers of the Late War
Who Served in the United States Regular Army and Mexican War, and Reported by the Enumerators as Residing in Wisconsin on June 20, 1895.

Ackley - Johnson
Jones - Zeiler

Enumeration of the Soldiers of the Late War
Who Served in the United States Navy, and Reported by the
Enumerators as Residing in Wisconsin on June 20, 1895.


Enumeration of the Soldiers of the Late War
Who Served in or with Colored Regiments, and Reported by the
Enumerators as Residing in Wisconsin on June 20, 1895.


Marines

Wisconsin Losses in the Civil War

1st Regiment
2nd Regiment
3rd Regiment
5th Regiment
6th Regiment
7th Regiment
8th Regiment
9th Regiment
10th Regiment
11th Regiment
12th Regiment
13th Regiment
14th Regiment
15th Regiment
16th Regiment
17th Regiment
18th Regiment
19th Regiment
20th Regiment
21st Regiment
22nd Regiment
23rd Regiment
24th Regiment
25th Regiment
26th Regiment
27th Regiment
28th Regiment
 

29th Regiment
30th Regiment
31st Regiment
32nd Regiment
33rd and 34th Regiments
35th Regiment
36th Regiment
37th Regiment
38th Regiment
39th, 40th and 41st Regiments
42nd Regiment
43rd and 44th Regiments
45th - 48th Regiments
49th Regiment
50th Regiment
51st, 52nd and 53rd Regiments
1st Cavalry
2nd Cavalry
3rd Cavalry
4th Cavalry
1st and 2nd Battery Light Artillery
3rd - 6th Battery Light Artillery
7th Battery
8th -12th Battery Light Artillery
13th Battery Light Artillery
1st Battery Heavy Artillery
First U.S. Sharpshooters

Ex-Soldiers Sailors and Marines Living in Iowa from Wisconsin - transcribed by Tammy Clark

Ex-Soldiers From Wisconsin Living In Iowa (Mexican War) transcribed by Tammy Clark


Barron County
Bios: Ellis, Fuller, Miller, Pelton, Porter, Sykes, Taylor - transcribed by Kim Mohler

Bayfield County
Bios: Irish, Ripley, Sykes, Tripp - transcribed by Kim Mohler

Brown County
Bios: Baird, Howe, Hudd, Kellogg, Martin (2), Norris, Robinson, Thomas - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Agry, Case, Ellis, Greene, Hastings, Hudd, Kelly, Tracy, Wigman - transcribed by Mary Saggio
Bio: Kelly - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Beall - transcribed by Sharon Witt

Buffalo County

Bios: Finkelnburg - transcribed by Nancy Overlander


Burnett County
Bio: Mattson - transcribed by Kim Mohler

Calumet County
Bio: Carter - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Nugent - transcribed by Tammy Clark

Chippewa County
Bio: Trepania - transcribed by Kim Mohler
Bio: Bingham - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Pound - transcribed by Grace Greenwald
Bio: Bingham, Jenkins - transcribed by Sharon Witt
Bios: Buchanan, Hoyt, Pierce, Stafford - transcribed by Tammy Clark
Bios: Allen, Bingham, Pound - transcribed by Vicki Bryan

Columbia County
Obit: Gardner - contributed by Nancy VanGulick
Bios: Dering, Scott, Turner - transcribed by Rhonda Hill
Bios: Breese, Stevens, Wood - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Lewis, Mecher - transcribed by Glenda Stevens
Bio: McKenney - transcribed by Sharon Witt
Bio: Holmes - transcribed by Tammy Clark

Crawford County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Crawford County 1st Things - transcribed by Mary Triplett

Town Histories:
Bridgeport - transcribed by Nancy Overlander
Clayton - transcribed by Susan Geist
Freeman - transcribed by Tammy Clark
Marietta - transcribed by Vicki Bryan
Scott - transcribed by Tammy Clark

Bio: Knowlton - transcribed by Glenda Stevens
Bios: Akin, Ames, Bartholomew, Bishop, Copper, Davis, Eitsert, Fuller, Helgerson, James, Lawrence, McCrillis, McDonald, Tower, Young - transcribed by Tammy Clark
Bios: Thomas, Webster (2) - transcribed by Susan Geist
Bios: Atherton, Bailey, Barrette (3), Beesecker, Burrell, Collins, Curts, Fairfield, Fritsche, Kahler, Kenyon, King (2), Marsden (3), Maynard, Nugent, Strayer - transcribed by Nancy Overlander
Bios: Beach, Blair, Brace, Bull, Bullock, Burnett, Campbell, Dallam, Denio, Doyle, Dutcher, Evans, Fenton, Ferrell, Frank, Fuller, Hunt, Huntington, Hutchinson, Johnson, Johnston, Kast (2), King, Knowlton, Learned, Leclerc, Lockwood, Lowry, McClure, Merrill, Miller, Mills, Noggle, Nyhan, Otto, Phillips, Redlon, Speck, Thomas, Tichnor, Viele, Walton, Ward, Webster (2), Wilcox, Wright - transcribed by Mary Saggio
Bios (all transcribed by Rhonda Hill): Allen, Baker (2), Barry, Baxter, Beach, Beaumont, Benedict, Bennett, Braman, Briggs (2), Brightman, Brown, Brunner, Casey, Christopherson, Conant, Corfu, Day, Dinsdale (2), Eastman, Elwees, Fairbanks, Fish, Gander (2), Glover, Halsted, Helgerson, Hunter, Jaeger, Johnson, Jones, Kelly, Knutson, Lawson, Mason, McDougal, Miller, Montgomery, Mook, Moore, Morgan, Peterson (2), Phillips, Porter, Samuels, Sheridan, Smith, St. Johns, Steiger, Stowell, Thomas, True, Whitney, Whittemore, Wood (2)
Bios: Allen, Callaway, Campbell, Daugherty, Ferrel (3), Gardiner, Guickan, Harris, Kast, Kinder, Patten, Posey, Rogers, Steele, Wannemaker, Wayne (4) - transcribed by Vicki Bryan

1881 History of Kingston - transcribed by Rhonda Hill  
1881 History of Bridgeport - transcribed by Nancy Overlander

Dane County
Civil War Soldiers Buried at Madison - transcribed by FoFg mz and Dena Whitsell
Bios: Proudfit, Vilas - transcribed by RuthAnn Wilke
Bio: Lewis - transcribed by Sharon Witt
Bio: Ryan - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Bunn, Hopkins - transcribed by Liz Dellinger
Bios: Cassoday, Fairchild, Lyon, Orton, Paine, Taylor, Washburn - transcribed by Glenda Stevens
Bios: Anderson, Bross, Burrows, Spooner - transcribed by Rhonda Hill
Bios: Bryant (2), Carpenter, Chynoweth, Conover (2) - transcribed by Jackie McCarty
Bios: Botkin (2), Braley, Flower, Gregory, Ingledew, Tenney - transcribed by Tammy Clark
Bios: Gregory, Howarth, Jones, Keyes (2), Lamb, Lewis, Morris, Orton (2), Pinney, Rogers, Smith, Vilas (3), Welch - transcribed by Mary Saggio
Bios: Anderson, Atwood, Bowen, Braley, Bryant, Clark, Cothren, Dundas, Durrie, Field, Gault, Giles, Gill, Gregory, Hanks, Harnden, Hobbins, Hoyt, Klauber, Knight, Main, Miller, Mills, Parkinson, Richardson, Sloan, Smith (3), Stoughton, Taylor, Tenney, Tredway, Ward, Wilson - transcribed by Vicki Bryan
UW Alumni Bios (Apr. 1905) - transcribed by Liz Dellinger
Marriage: Marvin - Andrews - transcribed by Liz Dellinger
Engagement: Hayes - Dye - transcribed by Liz Dellinger

Dodge County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Obits: Hawks, Hays, Hertzmann, Lamoreaux, Perry
Marriages: Allen - Hall; Arnold - Granger; Crandall - Crocker; Dodge - Cory; Dunham - Cook; Griffin - Purdy; Lake - Baker; Miller - McCue; Porter - Potts, Stache - Jake; Vandercook - Butterfield

Bios: McFetridge, Smith, Warner - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Larrabee - transcribed by Glenda Stevens
Bios: Dibble, Frost, Morse - transcribed by Tammy Clark
Bios: Althouse, Barber, Bertram, Bodden, Burchard, Elwell, Fish, Fribert, Hooker, Hosmer, Lewis, Lowth, Mertz, Perry, Rowell, Seely, Sloan, Thurston - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Delaney - transcribed by Susan Geist

Door County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson

Douglas County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Bell, Bowerman, Brooks, Dobie, Hacker, Haily, Howenstine, Hughes, Lindsay, Lord, Lucius (2), Marshall, McNeill, Pattison, Peyton, Robie, Saxton, Wadsworth, Wilke, Zachau - transcribed by Kim Mohler
Annals of the Early Protestant Churches at Superior - transcribed by Jeanne Kalkwarf

Dunn County

WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Bundy (2), Hunt, Knapp, Macauley, Nichols, Tainter - transcribed by Vicki Bryan

Eau Claire County
Bios: Alexander, Bartlett, Brackett, Bradford, Callahan, Galloway, Gleason, Newton, Randall, Shaw, Vilas, Wilson - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Griffin - transcribed by Rhonda Hill
Bios: McCaslin, Teall, Vilas - transcribed by Tammy Clark

Fond du Lac County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Barnes, Beeson, Bragg (2), Coleman, Dobbs, Eldredge, Everhard, Foster, Galloway, Hauser, McDonald, McWilliams, Meyer, Patchen, Perkins, Pier, Raymond, Ruggles, Starr, Wiley - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Bragg - transcribed by Grace Greenwald
Bio: Runals - transcribed by Glenda Stevens
Bio: Stow - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Blair, Brayman, Carter, Coleman (2) Dobbs, Pier, Runals, Sutherland, Winslow - transcribed by Tammy Clark

Forest County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson

Grant County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Hazelton - transcribed by Grace Greenwald
Bio: Ryland - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Cole - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Dewey - transcribed by Glenda Stevens
Bios: Burnett, Carter - transcribed by Tammy Clark
Bios: McNelly, Merrick, Murphy, Rodolf, Wilson, Wooley - transcribed by Susan Geist
Bios: Barber (2), Buck, Callis, Hazelton, Hodges, Holloway, Mills, Rountree, Virgin - transcribed by Vicki Bryan

Green County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson

Town Histories:
Decatur - transcribed by Vicki Bryan
Monroe - transcribed by Tammy Clark

Bio: Morris - transcribed by RuthAnn Wilke
Bios: Atherton, Bartlett, Bingham, Booth, Bradshaw, Broughton, Burt, Chace, Chadwick, Clemmer, Cole, Day, Dodge (2), Douglass, Enfield, Evans, Fleek, Kilwine, Lewis, Medbery, Miner, Mitchell, Monroe, Munger, Roderick, Rowe, Smith, TenEyck, Treat, Twining, Warren (2) - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Bowen, Warren - transcribed by Glenda Stevens
Bio: Randall - transcribed by Susan Geist
Bios: Benkert, Bleiler, Bragg, Bushnell, Chamness, Clark, Dettwiler, Dye, Faeser, Geigle, Gibbons, Hintzman, Johns (2), Keen, Kundert, Lewis, Pellen, South, Underwood, Whitcomb, Wickersham, Williams, Zimmerman - transcribed by Tammy Clark

Green Lake County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Sacket - transcribed by Rhonda Hill
Bios: Junor, Silver, Truesdell, Valentine - transcribed by Tammy Clark
Bios: Carhart, Dodson, Greenway, Kimball, Mix, Reese, Rogers, Sherwood, Waring - transcribed by Vicki Bryan

Iowa County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Wilson - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Strong - transcribed by Sharon Witt
Bio: Crawford - transcribed by Glenda Stevens
Bios: Briggs, Carter - transcribed by Tammy Clark
Bio: Jenks, Jones, Reese, Smith - transcribed by Susan Geist
Bios: Coad, Cobb, Dickson, Dodge, Hutchinson, Meeker, Spensley, Strong, Van Dusen, Vivian, Woodman - transcribed by Vicki Bryan

Iron County

WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Blackburn, Wanzer, Williams - transcribed by Kim Mohler


Jackson County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Price - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Moser - transcribed by Tammy Clark
Bios: Bump, Cole, Johnson, Perry, Pope, Price, Spaulding - transcribed by Vicki Bryan

Jefferson County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Jefferson County Pioneer Experiences - transcribed by Dana Kraft
Bios: Barber, Caswell, Clapp, Cole, Hall, Holmes, Howell, Jones, May, Mulberger, Prentiss, Rockwell, Slight - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Caswell - transcribed by Grace Greenwald
Bio: Bennett - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Porter - transcribed by Susan Geist
Bios: Bird (2), Caswell, Colonius, Enos, Kirkland - transcribed by Tammy Clark

Juneau County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Cook, Fosbinder, Kingston, Miner, Nichols, Temple, Wilson, Winsor - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Hatch, Miner, Smith, Turner, Wilkinson - transcribed by Mary Saggio

Kenosha County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Quarles - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Petitt - transcribed by RuthAnn Wilke
Bio: Howe - transcribed by Liz Dellinger
Bio: Hayes - transcribed by Sharon Witt
Bios: Bain, Brande, Durkee, Everhart, Grant, Mygatt, Newcomb, Robinson - transcribed by Vicki Bryan

Kewaunee County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Grimmer - transcribed by Rhonda Hill

La Crosse County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: McMillan - transcribed by RuthAnn Wilke
Bios: Roby, Van Steenwyk - transcribed by Rhonda Hill
Bios: Bryant, Bunn, Burroughs - transcribed by Susan Geist
Bios: Burton, Cameron (4), Cole, Daniels (2), Fruit, Hood, Howe, Hubbard, Levy, Lord, Losey, McArthur, Magoon, Ober, Reynolds, Rodolf, Smith, Solberg - transcribed by Vicki Bryan

Lafayette County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson

Town Histories:
Avon - transcribed by Jackie McCarty
Benton - transcribed by Susan Trickett
Darlington - transcribed by Rhonda Hill
Meekers Grove & New Diggings - transcribed by Richard Ramos

Bio: Dunn - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Cameron - transcribed by Grace Greenwald
Bio: Blackstone - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Gray, Hamilton, Knowlton, Marshall - transcribed by Tammy Clark
Bios: Hollister, Orton, Rose (2), Waddington - transcribed by Susan Geist
Bios: Drummond, Gray, Lamar, Magoon, Osborn, Orton, Prentiss, Safford,
Tourtellotte, Warden - transcribed by Vicki Bryan

Langlade County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
1895 State Census for Towns of Ackley, Antigo, Elcho, Elton, Nora, Peck, Price, Polar, Price, Summit, Upham & Vilas - transcribed by TK
Obit: Strauss - submitted by Christine Walters
Dawley Appointed Indian Agent - submitted by Christine Walters

Misc. news submitted by Christine Walters

Lincoln County

WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Tomahawk 1902 Directory (transcribed by Mary Saggio)
Introduction
A - F Surnames
G - L Surnames
M - Z Surnames


Manitowoc County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Esslinger, Markham, Smart, Smith - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Rankin - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Salomon - transcribed by Glenda Stevens
Bios: Eaton, Nash, Schmitz, Turner - transcribed by Tammy Clark

Marinette County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Obit: Richardson - submitted by Christine Walters
Crime news: Cando Mystery, Maud Cassidy, Mary Sweeeny; misc. crime news - submitted by Christine Walters
Misc. news: Gilmore & Keith missing - submitted by Christine Walters
Bio: Fairchild - transcribed by Mary Saggio

Marquette County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
WWII Army Enlistment Records - transcribed by Don Tharp
Bio: Taylor - transcribed by Kim Mohler
Bio: Pease - transcribed by Mary Saggio


Menominee County
Obits: Costigan Family - transcribed by FoFG mb
Marriages: Ketchum - Hendricks; Maupin - Newsom
- transcribed by FoFG mb
Misc. news regarding Bentz - transcribed by FoFG mb


Milwaukee County
Obit: Hoffman
Bio: Falk - transcribed by RuthAnn Wilke
Bios: Dixon, Frazer, Miller - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Hyde, Paul, Smith, Totten, Van Schaick - transcribed by Rhonda Hill
Bios: Carpenter, Lynde - transcribed by Grace Greenwald
Bios: Lakin, MacArthur, Upham - transcribed by Sharon Witt
Bio: Weissert - transcribed by Susan Geist
Bios: Finch, Flanders, Goodwin, Harrington, Hickcox, Hooker - transcribed by DW
Bios: Bean, Brown,Downer, Hubbell, Jewett, Mack, Rock, Smith, Waldo, West - transcribed by Glenda Stevens
Bios: Chilton, Hobart, Saunders, Smith (2), Stark, Van Valkenburgh, Waldo, Wallber, Wells, Williams, Winkler - transcribed by Tammy Clark
Bios: Adler, Allis, Bach, Baker, Ball, Beck, Benjamin, Bentley, Bertschy, Best, Black, Blatz, Blossom, Bremer, Brown, Bryant, Butler, Buttles (2), Carpenter, Chapman, Chase, Connolly, Coon, Davidson, Deuster, Douglass, Doyle, Dutcher, Elliott, Ellsworth, Ferguson, French, Friend (2), Fueger, Geilfuss, Goodwin, Hamilton (2), Hazleton (2), Hempsted, Holton, Hubbell, Inbusch, Kellogg, Kern, Kilbourn, Kuehn, Lapham, Ludington, Lynde, Mack, Mann, Markham, Marks, Meinecke, Mendel, Merrill, Miner, Mitchell, Mix, Morawetz, Obermann, Ogden, Ormond, O'Rourk, Pabst, Paine, Perkins, Phelps, Pierce (2), Pitkin, Prentiss, Reed, Rich, Robinson, Rodway, Schandein, Schlitz, Schoenfeld, Senn, Sexton, Shanfield,
Sherman, Silber, Smith (3), Thompson, Treachem, Tweedy, Upham,Vankirk, Van Vechten, Von Baumbach, Walker, West, Wheeler, Wight, Winkler, Wolcott, Wolf, Woodhull, Zwietusch - transcribed by Vicki Bryan
Obit: Hooker - transcribed by Liz Dellinger
Crime news: Koetting found guilty - submitted by KT

Monroe County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Bleekman, Bloomingdale - transcribed by Susan Geist
Bios: Campbell - transcribed by Mary Saggio
Bios: Bunn, Dickinson, Kingman, Morrow (2), Runkel, Selden, Thayer, Tyler - transcribed by Vicki Bryan

Oconto County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Obit: Bartelferson - submitted by KT
Bio: McGee - transcribed by Glenda Stevens
Bio: McClellan - trancribed by Tammy Clark

Oneida County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Tornado - submitted by Christine Walters

Outagamie County

Bios: Collins (2), Conkey, Harriman, Myers, Reeve, Ryan, Smith, Stansbury, Steele, Thorn, Warner - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Barnes, Bottensek, Clark, Goodland, Harriman, Kellogg, Myers, Ryan, Sloan - transcribed by Mary Saggio
all contributed by KF:
Obit: Micke
Death records from courthouse: Appleton, DeBruin, Geiger, Green, Griesbach, Montany, Sanderfoot, Vandersteen, Verhagen, Wettengel
Marriage records from courthouse: Bricco - Roberts; Graf - Guyette; Hintzke - Guyette; Lorge - Goyette; Davidson - Guyette; Klein - Guyette; Metres - Wettengel; Young - Roberts; Young - Suidinski
Birth records from courthouse: Bricco (15), Collar, Grignon, Heilman, Hermus (3), Metris, Simpson, Thebo (2)


Ozaukee County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Morgan - transcribed by Rhonda Hill

Pepin County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Houghton - transcribed by Rhonda Hill
Bios (all transcribed by Mary Saggio): Achenbach, Alkire (2), Anderson ,Anibas, Averill, Baker, Barron, Bauer (10), Baur, Becker, Bilderback, Biles (2), Brainard, Brantner (3), Brunner (9), Caspar, Crapser, Dorwin (4), Dunbar (2), Engeldinger (2), Erickson, Faast, Falkner, Fidi, Fleming, Fraser, Gerber, Griffin, Hacker, Haiden, Hardy, Harman, Hayden, Hitz, Hoch, Howard (3), Hubbard, Ingersoll, Klein (2), Koller, Komro, Kothbauer (3), Lieffring (2), Luce, McGuine (2), Mikesell, Newcomb (2), Nichols (2), Olson, Parkhurst, Patrow (2), Pfeiffer, Pichler, Plett, Prissel (2), Risler, Rohrscheib, Rushenberg, Ryan (2), Sabin, Sankey, Schuch, Soden, St. Martin, Stanton, Staub, Stewart, Tanz, Tarrant (2), Thalacker, Throne, Trierweiler, Tulip (2), Turner, Vautrot (2), Vradenburg (2), Wallace (2), Ward (2), Weaver, Weiss, Wright

Pierce County

WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Fifield, Warner - transcribed by Rhonda Hill

Polk County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: McDill - transcribed by Tammy Clark
Bio: Barron (2) - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Clough - transcribed by Kim Mohler

Portage County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Cate (2), Clements, Ellis, Gilchrist, Hanchett, Park, Phillips, Raymond, Rood - transcribed by Vicki Bryan

Price County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson

Racine County
Bios: Allen, Baker, Blake, Bull, Case, Cheves, Dickey, Dickson, Doolittle, Doud, Duncombe, Durand, Dyer, Elmendorf, Erskine, Fratt, Freeman, Hoy, Knapp, Lathrop, Lee, McMynn, Meachem, Mitchell, Murray, Olin, Richards, Tapley, Utley, Vaughan, Wild - transcribed by Vicki Bryan

Bios: Chase, Chipman - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Dyer - transcribed by Liz Dellinger
Bios: Fish, Lee, Quarles, Strong, Tracy, Van Pelt - transcribed by Sharon Witt

Richland County

WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Town Histories:
Akan, Forest & Sylvan - transcribed by Richard Ramos
Dayton - transcribed by Susan Geist
Westford - transcribed by Vicki Bryan

Bios: Babb,Bachtenkircher, Bender (2), Closson, Dobbs, Ewers, Grim, Groves, Guess (2), Hall, Harn, Heal, Henthorn, Higinbotham, Kelly, Lawton, Millison, Muhler, Ogden, Ott, Pepin, Rizer, Rogers, Smith, Tubbs, Turgasen, Turner, Waggoner, Ward, Watt, Webb, Wiltrout - transcribed by Richard Ramos

Bio: McGrew - transcribed by Rhonda Hill
Bios: Barnes, Bevier, Briggs, Garner, Hamilton, Harlan, Harris, Miller, Patch, Robinson (2), Smith, Surrem, Van Pool
Bios: Appleby, Berryman, Black (3), Burnham, Clark, Coffinberry, Crawford, Downs, Durnford, Eastland (3), Gribble, Jarvis, Lewis, McCaskey, Miner, Moreland, Murphy, Nudd, Priest, Rodolf, Sexton, Stewart, Stroud, Sutton, Sweet, Telfair, Thompson, Van Dusen, Wilson, Wright, Wulfing - transcribed by Mary Saggio
Bios: Bailey, Beebe, Bickford, Brimer (4), Byers, Carpenter, Casey, Cass, DeLap, Downs, Drewett, Garner, Goyer, Helm, Hitchcock, Houts, Marsh, McIntosh, McLane, McNelly, Miller (2), Mitchell (2), Morrow, Pierson, Priest, Shambaugh, Stewart, Telfair, Truax, Wall (2), Wallace, Wright - transcribed by Tammy Clark
Bios: Atkins, Bible, Donahoe, Gleason, Grosse, Hanzlik, Jarvis, Jax, Keane, Lincoln, Moody, Moyes, Phoenix, Pierce, Tinker, Wenker, West - transcribed by Vicki Bryan

Rock County
Crime news: Fogarty Murdered
Bio: Clary - transcribed by RuthAnn Wilke
Bios: Ingersoll, Richardson, Whitford - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Williams - transcribed by Grace Greenwald
Bios: Goodwin, Little - transcribed by Glenda Stevens
Bio: Whiton - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Sale, Winans - transcribed by Susan Geist
Bios: Eldredge, Hyzer, Jackson, Pease, Prichard - transcribed by Tammy Clark
Bios: Baldwin, Bennett, Bintliff, Bliss, Bushnell, Carey, Cartwright, Chittenden, Coryell, Davis (2), Dickson, Dimock, Doe, Goodell, Goodrich, Graham, Haire, Houston, Hudson, Hunt, Jackson, Jones, Judd, Keep, Lovejoy, McCausey, Merrill, Mills, Miltimore, Mitchell, Morgan, Noggle (2), Peet, Robbins, Rogers, Ruger, Sawin, Smith (3), Stone, Strong, Tallman, Van Cleve, Waterman, Wheelock, Whitford (2), Whiting, Whiton, Williams, Woodworth - transcribed by Vicki Bryan

Rusk County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Corbett - transcribed by Kim Mohler

Sauk County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Barlow, Thomas, Warren - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Kellogg, Woodman - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Wheeler - transcribed by Mary Saggio
Bio: Cheek - transcribed by Jackie McCarty

Sawyer County
WWI Casualties - submitted by KT

WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Light, Trowbridge - transcribed by Kim Mohler
"Gossip" news for Harrington, Hermann, Jorgenson, Miller - submitted by KT
Marriage: Larson - Trowbridge - submitted by KT

Shawano County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Dickinson - transcribed by Mary Saggio

Sheboygan County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Bentley, Blackstock, Brown, Cole, Lyman, Marsh, Sharpstein, Zillier - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Smith - transcribed by Rhonda Hill
Bios: Fuller, Thomas- transcribed by Tammy Clark


St. Croix County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Humphrey - transcribed by Grace Greenwald
Bios: Clough, Hall (2), Hoyt, Humphrey, Moffat, Taylor - transcribed by Vicki Bryan
Bio: Hatch, Van Meter - transcribed by Kim Mohler
Bios: Spooner, Wetherby - transcribed by Tammy Clark

Taylor County

WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Russell - transcribed by Kim Mohler

Trempealeau County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Arnold, Atwood, Brandt, Comstock, Field, Freeman, Gale, Hotchkiss, Lewis, Newman (2) - transcribed by Vicki Bryan

Vernon County
Bio: Parker - transcribed by RuthAnn Wilke

Bio: Butt- transcribed by Susan Geist
Bios: Campbell, Field, Forsythe, Graves, Harris, Proctor, Rusk - transcribed by Vicki Bryan

Vilas County
All transcribed by Mary Kay Krogman:
Obits: Heinritz, Pinch, Radcliff, Rice, Sayner

Court News: court house to be built; juryless sessions
Crime News: Clark Death, Friedenberg Murdered by Wife, Hackett Murder, Rutherford & Stanley Killed in Raid
Fire in Star Lake
Sick List news: Emmons
Wisconsin Poet Lives in “Last House in the State”
Anniversary - Puckett
Town histories for - Townships of Eagle River, Conover, Farmington (St. Germain), Phelps, Presque Isle, State Line (Land O’Lakes), Plum Lake, and Flambeau
- Information concerning an Indian reservation,
- and agricultural development.

Walworth County
Town Histories:
Darien - transcribed by Jackie McCarty
Geneva - transcribed by Cathy Danielson
Genoa Junction - transcribed by Sandy Denney
Lake Geneva - transcribed by Tammy Clark
Sugar Creek - transcribed by Mary Saggio
Town of Whitewater - transcribed by Tammy Clark

Bios: Deichman, DeMotte - transcribed by RuthAnn Wilke
Bios: Harrington, Page, Spooner, Weeks - transcribed by Sharon Witt
Bios: Baker, Blanchard, Clarke, Devendorf, Estabrook, Harrington, Marsh, Montague, West, Worth - transcribed by Vicki Bryan

Washburn County
Bios: Bugbee, Hopdegard, Mead, Pratt, Trepania, Tripp - transcribed by Kim Mohler

Washington County
Bio: Frisby - transcribed by Vicki Bryan
Bios: Barney, Frisby, Horn, Miller, O'Meara, Pors, Shelley, Turner - transcribed by Susan Geist

Waukesha County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Chafin, Cook, Hurlbut, Tichenor - transcribed by Susan Geist
Bio: Weaver - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Randall - transcribed by Glenda Stevens
Bios: Bacon, Blair, Boyd, Draper, Gove, Hathaway, Hurlbut, Kendrick, Lain, Rankin, Small (2), Smith, Starkweather, Street, Tichenor - transcribed by Vicki Bryan

Waupaca County

WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Obit: Eastman - transcribed by FoFG mb
Bios: Brainard, Browne, Calkins, Mead, Taylor - transcribed by Vicki Bryan

Waushara County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Dunlap - transcribed by Susan Geist

Winnebago County
WWII Honor List - transcribed by Peggy Thompson
Bio: Doty - transcribed by Peggy Thompson
Bios: Guenther, Haben, Sutherland - transcribed by Rhonda Hill
Bio: Bouck - transcribed by Grace Greenwald
Bios: Bashford, Jackson - transcribed by Glenda Stevens
Bio: Felker - transcribed by Tammy Clark
Bios: Hicks, Jackson, Kerwin, Lawson, McArthur, McDonnell, Merrill, Thompson - transcribed by Tammy Clark
Bios: Bailey, Barber, Cleveland, Eaton, Felker, Finch, Freeman, Gary, Harshaw - transcribed by Susan Geist
Bios: Allen, Bouck, Clark (2), Doty, Fay, Felker, Finch, Fisher, Galentine, Hamilton, Hancock, Hewitt, Linde, Proctor, Read, Russell (2), Sawyer, Van Ostrand, Washburn, Webster, Wolcott - transcribed by Vicki Bryan
 


Back to Wisconsin

Copyright © Genealogy Trails
All data on this website is Copyright by Genealogy Trails with full rights reserved for original submitters.